Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки 9кл .doc.rtf
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
33.44 Mб
Скачать

Декоративно-ужиткове мистецтво

Мета: визначити роль декоративно-ужиткового мистецтва в житті людини; вчитися характеризувати художньо-образний зміст народних творів; вчитися формулювати власні враження під час спілкування з творами народного мистецтва, використо­вуючи спеціальну мистецьку термінологію; розвивати вміння інтерпретації художніх творів за змістом і мовними засобами, формувати пізнавальну активність, повагу, любов до культу­ри рідного краю, до мистецьких добутків народних майстрів;

Обладнання:

Тип уроку: Ключові слова:

розвивати здатність давати естетичну оцінку художнім тво­рам; виховувати духовність, що виникає внаслідок тонкощів бачення та сприйняття світу, інтерес та любов до цих видів мистецтва.

наочний матеріал, фрагменти відеоуроку № 4 із електрон­ного посібника, ілюстративний матеріал, фрагменти слайд-шоу.

урок засвоєння нових знань, практичних умінь і навичок.

декоративно-ужиткове мистецтво, вишивка, килимарство, гончарство, народна іграшка, лялька, художня обробка ме­талу, дерева, шкіри, вироби з бісеру, костюм.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ Оголошення теми та завдань уроку.

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Гра «Сніговий ком»

Значення гри полягає в тому, що відповідь на запитання формується пос­тупово, учні по черзі відповідають, додаючи важливі моменти, риси у колектив­ній формі відповіді.

Запитання до гри з учнями:

  • Які види мистецтва відносять до просторових? Назвіть їхні спільні риси.

  • У чому полягає специфіка скульптури та архітектури як видів мистецтва?

  • Які жанри живопису ви знаєте? Назвіть відомих представників кожного з жанрів.

- У чому полягає специфіка графіки як виду мистецтва? II. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Завдання

По мірі ознайомлення з навчальним матеріалом учні повинні заповнити таблицю.

Декоративно-ужиткове мистецтво

види або жанри

техніка та матеріали

Базовий інформаційний матеріал Завдання з моделювання

(Надання інформаційного матеріалу бажано-проводити учнями у вигляді презентації мистецького жанру. Вчитель наперед ділить клас на малі групи (по два учні), задає домашнє завдання: самостійно опрацювати інформаційний блок, текст, зробити нариси, необхідні малюнки, створити емблему мистецького жанру, розробити презентаційну структуру. Форма презентації обирається уч­нями самостійно. Час виконання презентації суворо регламентований — 5 хв.)

Перша група

Декоративно-ужиткове мистецтво має своє особливе художнє значення і свою декоративну образність та безпосередній зв'язок з побутовими потребами людей. Людина упродовж життя займається різноманітними справами: домаш­нім побутом, широким колом суспільних, трудових, культових функцій, спор­тивних, мистецьких занять та безліч інших. Тому існує велика кількість різних побутових предметів, речей, що допомагають виконувати людині свої справи. Багато з них мають відношення до сфери декоративно-ужиткового мистецтва. Виготовляють їх із найрізноманітніших матеріалів (традиційно з дерева, гли­ни, тканин, скла, металу), тому класифікують твори декоративно-ужиткового мистецтва в основному за матеріалом і технологією виготовлення:

  1. художні тканини (килими, вибійка, батик, художнє в'язання, мереживо);

  2. художня кераміка (майоліка, фаянс, фарфор, кам'яна маса, шамот);

  3. художнє.скло;

  4. меблі;

  5. одяг;

  6. ювелірні вироби;

  7. художній метал;

  8. художня обробка дерева (різьбярство, столярство, бондарство);

  9. художня обробка шкіри;

  1. народне малювання;

  2. народна іграшка.

Історична довідка

З давніх-давен людина у створених виробах задовольняє не тільки свої що­денні утилітарні потреби, але одночасно й свої естетичні потреби, намагаючись прикрасити предмет, яким вона користується. Поява орнаментованих предметів у первісному мистецтві була пов'язана з трудовою діяльністю та обрядом. Як вид художньої творчості декоративно-ужиткове мистецтво остаточно складаєть­ся під час виділення ремесла у самостійну галузь виробництва. До промислово­го перевороту всі вироби виготовлялися вручну майстром та його підмайстра­ми — ковалями, гончарями, швачками...

В Україні сформувалося багато видів народного мистецтва:

  • художня обробка дерева, каміння, металу;

  • гончарство;

  • художня вишивка;

  • ткацтво і килимарство;

  • декоративний розпис тощо.

Художньо-побутові вироби, які виготовляються вручну, в наш час набули ■значного розвитку в усіх областях України. Кожен вид декоративно-ужитково­го мистецтва тісно пов'язаний з історією, національними традиціями регіонів і свідчить про мистецьку обдарованість народних майстрів. Назвемо основні ху­дожні осередки:

  1. Опішня (Полтавська обл.) — художня кераміка;

  2. Решетилівка (Полтавська обл.) — килимарство;

3. Дігтярі (Чернігівська обл.) — килимарство, рушники, плахтові тканини; - 4. Петриківка (Дніпропетровська обл.) — петриківський розпис;

  1. Кролевець (Сумська обл.) — кролевецькі рушники;

  2. Бубнівка (Вінницька обл.) — центр традиційного гончарства;

  3. Клембівка (Вінницька обл.) — художня вишивка;

  4. Косів (Івано-Франківська обл.) — килими, художні вироби з дерева, кера­міка, шкіра;

  5. Вижниця (Чернівецька обл.) — вироби з дерева, оздоблені різьбленням та випалюванням.

Найвищим званням «Народний художник України* відзначені:

  • К. В. Білокур (народне малювання);

  • Д. Ф. Головко (художня кераміка);

  • Л. Є. Гоголь (художник килимів і гобеленів);

  • І. В. Зарицкий (художнє скло);

  • І. С. Литовченко (художнє ткацтво, монументальне мистецтво);

  • М. О. При(й)маченко (майстер народного розпису);

  • О. Ф. Наєнко (монументальне мистецтво, працював в техніці інкрустації соломкою);

  • Л. С. Товстуха (художник килимів);

  • М. К. Тимченко (майстер народного розпису).