Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки 9кл .doc.rtf
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
33.44 Mб
Скачать

1. Відповісти письмово на одне із завдань (завдання обирається учителем):

а) Назвіть сім архітектурних творів мистецтва, яки б ви віднесли до чудес сві- ту. Вкажіть країни, де вони розташовані.

б) Назвіть прізвища сім митців скульптурного жанру, назви творів, які ви вва- жаєте у них найкращими.

в) Складіть аналітичну таблицю, де потрібно порівняти давньоєгипетську та давньоіндійську архітектуру та скульптуру. Вкажіть, що найбільше впли- нуло на розвиток та становлення мистецтва цих регіонів? Назвіть видатні пам'ятки цього мистецтва. Перелічіть виразні засоби, які додають мисте- цтву країни особисту сутність.

г) З'ясуйте, будівлі яких архітектурних стилів збереглися у вашому місті. Уч- ням сільської місцевості визначити, якими є особливості забудов у тій міс- цевості, де вони мешкають; як ці забудови пов'язані зі своєрідністю праці та побуту села.

д) Дайте порівняльний аналіз давніх та сучасних будівель у вашій місцевості. У чому їх різниця?

2. Принести на наступний урок свої фотографії (ксерокопію) у профіль, кольо­ровий папір, ножиці та інструменти для креслення.

/. О. Цунікова, О. М. Феропонтова, Ю. Б. Саприкіна (координатор С. М. Лобинцева), Донецька обл.

ГРАФІКА. ЖИВОПИС

Мета:

Обладнання:

Тип уроку: Ключові слова:

визначити роль живопису та графіки в житті людини; вчити­ся відрізняти засоби художньо-образної мови; вчитися ха­рактеризувати художньо-образний зміст графічних та живо­писних творів, формулювати власні враження, отримані під час спілкування з мистецтвом, використовуючи спеціальну мистецьку термінологію; розвивати колористичну грамот­ність, почуття ритму, просторове мислення, глядацьку, візу­альну культуру, здатність давати естетичну оцінку художнім творам; виховувати духовність, що виникає внаслідок спілку­вання з мистецькими творами.

фрагменти відеоуроків № 3, № 4 із електронного посібника, ілюстративний матеріал відеофрагментів слайд-шоу, наочні засоби.

урок засвоєння нових знань, узагальнення та закріплення вивченого.

графіка, оригінальна графіка, промислова графіка, тираж­на графіка; живопис, станковий живопис, монументальний живопис; жанри: пейзаж (сільський, архітектурний, марина), портрет, силует, натюрморт; анімалістичний, історичний, мі­фологічний, біблійний, батальний, побутовий жанри.

Хід уроку

Мистецтво — це вічний символ прагнен­ня людства до добра, істини, досконалості.

Т. Манн

  1. ОРГАНІЗАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ Оголошення теми та завдань уроку.

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

(Форма актуалізації знань має проходити у формі моделювання запитання. Окремі учні отримують запитання, відповідають на нього, але не вимовляють його. У процесі відповіді учні класу мають назвати запитання, на яке відповідав учень, доповнити, якщо потрібно — щось додати.) 1. Які види мистецтва вам відомі?

  1. У чому полягає специфіка просторових (візуальних) видів мистецтва?

  2. Які почуття у вас виникають при зустрічі із творами живопису?

  3. Чи маєте ви вдома репродукції відомих картин? Яких саме?

  4. Які картини вам подобаються?

  5. Хто ваш улюблений художник? Назвіть його картини. Чому вони вам по­добаються?

  6. Чи є у вашому місті художній музей? Твори яких художників там представ­лені?

8. Чи працюють у вашому місті відомі художники? III. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Базовий інформаційний матеріал

Живопис — вид зображального мистецтва, твори якого виникають за допо­могою фарб, які наносяться на будь-яку тверду поверхню.

У світовій історії мистецтва живопис часто посідав провідне місце. Ця його роль пояснюється переважно тим, що в жодному іншому виді мистецтва не мож­на передати видимі явища світу, образ людини або природи в тій мірі, як у жи­вописі. Більше цього, ця повнота вираження зовнішнього видимого світу до­зволяє розкрити глибинний, внутрішній, зміст та сенс суспільних явищ, духов­не життя людини, її думки, почуття.

Живопис на відміну від інших видів мистецтва має колір як головний зоб­ражально-виражальний засіб. А оскільки у реальній дійсності все має свій колір, то живопис може якнайповніше передати колірну якість матерії.

Виразні засоби живопису — колір, малюнок, світлотінь, виразність мазків, фактури та композиції, що дозволяє виконувати на площині кольорове багат­ство, об'ємність предмета, якісну матеріальну різноманітність, простір, глибину та кольорово-повітряне середовище.

Живопис може передати протилежні явища: як стан статичності, так і по- чуття тимчасового розвитку, спокою і емоційно духовної насиченості рапто- вості ситуації, що минає, та ефект руху. У живописі можлива розгорнута оповідь і складний сюжет. '

Художні засоби живопис (мистецький словничок)

1. Колір. Колорит — система співвідношення кольорових тонів, що утворюють певну єдність. Характер колориту пов'язаний зі змістом, загальним задумом твору, з епохою, стилем, індивідуальністю автора. Наука про колір — ко­лористика.

Історично склалися дві колоритні тенденції:

а) символічна (кількісно-локальний колір, із символічним значенням);

б) реалістична (повноцінна передача кольорової картини світу, використання вальору та рефлексу).

Відповідно існує хроматична шкала (представлена 10 основними кольорами: червоним, помаранчевим, жовтим, жовто-зеленим, зеленим, зелено-блакитним, блакитним, синім, фіолетовим, багряним) та ахроматична шкала (ряд сірих тонів від чисто білого до чорного).

Основними кольорами хроматичної шкали вважаться ті, що існують у при­роді в чистому вигляді (мінерали): жовтий, червоний, синій. Усі інші — додат­кові (чи складені). Вони утворюються від змішування основних тонів. Живо­пис це не протокольний звіт про наші знання, які мають колір ті чи інші предмети, а така художня передача кольорового оточення, якою ми сприймаємо її в конкретних умовах. На наше сприйняття мають вплив:

  • освітлення;

  • відстань (повітряний прошарок);

  • кольорове середовище.

  1. Тон — основний відтінок, який узагальнює та підкоряє собі усі кольори тво­ру, та той, що повідомляє колоритну цілісність.

  2. Вальор — відтінок тону, виражає певне відношення світла та тіні. Кожен із відтінків тону перебуває у закономірному співвідношенні та надає послі­довної градації світла та тіні в межах кольорів залежно від освітлення.

  3. Рефлекс виникає тоді, коли на предмет падає відблиск від оточуючих предметів.

  4. Кольорова пляма (мазок) основний технічний прийом, який дозволяє передати багатство аспектів, сприяє пластичному об'ємному ліпленню фор­ми, передачі його матеріального характеру та фактури у співвіднесенні з ко­льором відтворення колористичного реального світу. Характер мазка буває гладеньким, помірним, нерівним, розділеним. Усе це сприяє різноманіттю емоційної атмосфери, передачі безпосереднього почуття та настроїв, спо­собів передачі ставлення до зображеного.

  5. Перспектива система зображень на площині та об'ємних тіл, просторова структура, розташування у просторі та віддалення від спостерігача. Перс­пектива в живописі служить як для відтворення образу видимого світу, так і для тлумачення художніх образів, вираження тієї чи іншої концепції світу. Існує лінійна перспектива, зворотна, повітряна, ярусна, панорамна, куполь­на. Перспектива є невід'ємною частиною живописної композиції.

  6. Композиція у живописі це розташування фігур та предметів, кольоро­вих плям та об'ємних мас із встановленим центром зору (перспективою). Розрізняють три плани зображення:

  • передній план, коли всі предмети сприймаються об'ємно за допомогою світ­лотіні та контрастних забарвлень;

  • середній план дещо пом'якшений. Будуючи перспективу художник орієн­тується на центральну частину, де сходяться усі головні лінії;

  • далекий, де все зображується схематично, в димці.

Залежно від способу втілення ідейного задуму в живописі, як і в скульптурі, існують поняття станкового та монументального твору.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ У ФОРМІ ПОШУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

За законами повітряної перспективи у міру віддалення від глядача (або від джерела світла) предмети поступово втрачають ясність і чіткість абрисів, Набу­ваючи холодних відтінків. Подумайте та визначте, як сукупність повітряної та лінійної перспективи впливає на пачорамність композиції?

V. БАЗОВА ІНФОРМАЦІЯ ПІДТЕМИ «ЖАНРИ ЖИВОПИСУ»