
- •Конспект уроку на тему: Українська література 20-30 рр. Хх століття
- •(Перегляд презентації учителя)
- •2. Суспільно-історичні передумови в Україні у 20-30рр. ХХст.
- •3. Літературні об'єднання
- •4. Представники «Розстріляного відродження»
- •5. Письменники мистецької доби
- •6. Повернення до проблемного питання: “ Розстріляне Відродження – суто національне явище чи загальна риса тоталітарної доби? “
- •Розстріляне Відродження» - суто національне явище.
- •Vі. Підведення підсумків.
- •Це дивляться з темних небес
Конспект уроку на тему: Українська література 20-30 рр. Хх століття
Підготувала
Студентка гр. І – 32
Купер Юлія
МЕТА
Навчальна: показати суспільно-історичні передумови розвитку літератури в 1920-30 роки в Україні; опрацювати матеріал по темі “Розстріляне відродження 20-30х рр. на Україні”; осмислити трагічну долю письменників “Розстріляного відродження”; вчитись вести дискусію, висловлювати та аргументувати власну думку, толерантно ставитись до іншої точки зору.
Розвивальна: тренувати вміння учнів узагальнювати, систематизувати та аналізувати отриману інформацію; формувати гуманістичні та демократичні ідеали людини; розвивати критичне мислення.
Виховна: виховувати патріотизм засобами художнього слова
ОБЛАДНАННЯ:
- презентація учителя
- підбір фотографій письменників доби “Розстріляного відродження”
- виставка творів письменників «Розстріляного відродження»
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ:
- голодомор
-сталінські репресії
-“Розстріляне Відродження”
- репресовані письменники
- антологія
ТИП УРОКУ: урок-семінар
ХІД УРОКУ
(Перегляд презентації учителя)
І. Повідомлення теми, мети та завдань уроку(Слайд2-3)
Вступне слово вчителя
Сьогодні ми з вами торкнемося важливої сторінки в житті, історії, культурі України ХХ століття – мистецької доби, яка ввійшла в сумний мартиролог під назвою «Розстріляне відродження».
Розстріляне відродження… Розстріляне безсмертя…Звернимось до епіграфа уроку і згадаймо слова В. Сосюри(Слайд4)
Хоч в пісні воскресив би вас
І той страшний, безумний час!..
Так тяжко плачу і дивлюсь
Я на розстріляне безсмертя,
Як на дитя убите – мати…
Страшний пройшли ми, друзі, час.
Та як живі вони між нас
І будуть жить на горе кату!..
Безсмертя ж бо не розстріляти!
В. Сосюра
План уроку(Слайд5)
1. Поняття «Розстріляне відродження»
2. Суспільно – історичні передумови в Україні у 20 -30рр. ХХ ст..
3.Літературні об’єднання 1920-30рр.
4. Представники «Розстріляного відродження».
5.Письменники мистецької доби.
6. Диспут на тему: “ Розстріляне Відродження – суто національне явище чи загальна риса тоталітарної доби? „
ІІ. Сприйняття і засвоєння матеріалу
Учитель
На сьогоднішній урок учні підготували чимало цікавої інформації.
Готуючись до семінару вони працювали в творчих групах: історики, літературознавці, біографи, теоретики, критики. У ході осмислення цієї інформації пропоную вам подумати над проблемним запитанням :
“ Розстріляне Відродження – суто національне явище чи загальна риса тоталітарної доби? “ (Запис на дошці)
1.Поняття «Розстріляне Відродження» (Слайд6)
Теоретик. (Повідомлення учня) "Розстріляне відродження" - це літературно-мистецьке покоління 20-х - початку 30-х рр., яке дало високохудожні твори у галузі літератури живопису, музики, театру і яке було знищене тоталітарним сталінським режимом.
Термін «розстріляне Відродження» вперше запропонував діаспорний літературознавець Юрій Лавріненко, вживши його як назву збірника найкращих текстів поезії та прози 1920-30-х рр. За це десятиліття (1921—1931) українська культура спромоглася компенсувати трьохсотрічне відставання й навіть переважити на терені вітчизни вплив інших культур, російської зокрема (на 1 жовтня 1925 року в Україні нараховувалося 5000 письменників).
Біограф (Повідомлення учня). Юрій Андріянович Лавріненко народився 6 травня 1905 року у с. Хижинцях Лисянського району. (Слайд7). Навчався в Уманському агротехнікумі. В Умані прилучився до літературного життя. Умань 1920-х років - епіцентр багатьох значних і бурхливих подій, у тому числі й культурологічних. Там гастролював театр Леся Курбаса, працювали драмгуртки, філії літоб'єднань. У 1926 році Лавріненко став студентом літературного факультету Харківського університету. Після закінчення університету в 1930 році став аспірантом Харківського науково-дослідного інституту ім. Т.Шевченка.
Критик (Повідомлення учня). В той же час пише літературознавчі праці Ю.Лавріненко − член літературної організації «Плуг». Критична позиція Ю. Лавріненка щодо монополії в літературі стилю соцреалізму викликала підстави для його переслідування.
Біограф (Повідомлення учня). У 1934 році Лавріненка заарештували й засудили на п'ять років заслання до Норильська. Після відбуття терміну заслання він вибрав місцем життя м. Нальчик, там одружився і вже в роки війни пробрався до Києва, згодом до Львова. З 1944 року Ю. Лавріненко жив в Австрії, потім в США. З 1950 року і до смерті 14 грудня 1987 року Ю. Лавріненко жив у Нью-Йорку.
Критик (Повідомлення учня). В 1950-х роках Ю. Лавріненко пише ряд публіцистичних праць, укладає антологію «Розстріляне відродження». (Слайд8). Він написав десятки досліджень про письменників-сучасників: М. Рильського, М. Семенка, Т. Осьмачку, Є. Маланюка, І. Сенченка, М. Бажана. У 1959 році у Парижі побачила світ найголовніша праця Ю. Лавріненка — антологія «Розстріляне відродження».