Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Документ Microsoft Office Word.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.27 Mб
Скачать

II. Основна частина уроку.

1. Повторення та активізація ЛО з теми “Family”

Впр.1 с.12 (а mother, a father, a sister/a daughter, a brother/ a son, an aunt, an uncle)

2. Перегляд мультфільму Magic English 2 “Family”

Say the same about your classmate:

… has a mother. … has a father. … has a family.

Фізкультхвилинка.

Baby Shark”

Baby shark (make hands open and close like small shark’s mouth)

Do-do-do-do-do-do (Repeat 2 times)

Baby shark

Mama shark (repeat this motion, but this time make arms open and close from the

elbows)

Do-do-do-do-do-do (Repeat 2 times)

Mama shark

Papa shark (this time, touch your right hand to your right foot in an open and close motion)

Do-do-do-do-do-do (Repeat 2 times)

Papa shark

Granny shark (this time, make your hands like the baby shark, but curl your fingers

under so your shark doesn’t have teeth)

Do-do-do-do-do-do (Repeat 2 times)

Granny shark

Go swimming

(make a motion like you are swimming)

Do-do-do-do-do-do (Repeat 2 times)

Go swimming

Saw a fin (put hands on top of head to form a shark fin and swing head from side to

side like a swimming shark)

Do-do-do-do-do-do (Repeat 2 times)

Saw a fin

Swimming fast (make swimming motions really fast)

Do-do-do-do-do-do (Repeat 2 times)

Swimming fast

Shark attack! (make arms in the shape of a large shark mouth again. Open and close

your arms and when you clap, weave fingers together as if the shark is biting)

Do-do-do-do-do-do (Repeat 2 times)

Shark attack!

Lost a leg (grab your leg and jump up and down)

Do-do-do-do-do-do (Repeat 2 times)

Lost a leg

Happy Shark (Place hand on head like a fin and rub your belly)

Do-do-do-do-do-do (Repeat 2 times)

HappyShark!

3. Подання та відпрацювання граматичного матеріалу. Дієслово to be.

Впр.3, 4 с. 12

4. Діалогічне мовлення.

Впр.2 с. 12

Учитель читає учням діалоги, учні слухають, повторюють і розігрують їх у парах.

III. Заключна частина уроку.

1. Д/з Впр.5, (с.13)

2. Підведення підсумків уроку.

- Did you like the cartoon about Simba and his family?

- Did you like “Baby Shark” song? (Thumbometer)

Урок 6

Тема: Мої бабуся та дідусь.

Мета: ознайомити з новими ЛО; активізувати вживання вивчених ЛО теми; вчити вживати вказівні займенники; повторити літери алфавіту; формувати навички правильної вимови англійських звуків; розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення, мовну здогадку, мислення, пам'ять, увагу; виховувати почуття взаємодопомоги, поваги до старшого покоління, інтерес до вивчення англійської мови.

Обладнання: підручник, відео “Phonics Song”, роздатковий матеріал для гри Bingo.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Привітання.

Red, yellow, green and blue!

Hello, teacher!

How are you?

2. Повідомлення теми та мети уроку.

At this lesson we`ll speak again about family, especially about your grandmothers and grandfathers. We`ll also learn what words to use to point to things which are near and to things which are far.

3 . Фонетична зарядка.

Let`s sing “Phonics Song” first.

+ Q is for question [kw-kw] question

R is for ring [r-r] ring

S is for sun [s-s] sun

T is for train [t-t] train

4. Введення в іншомовну атмосферу.

а)-What other English words starting with these letters do you remember?

Squirrel, queen, quiz, rabbit, rose, Sunday, Saturday, sad, two, ten, twelve, tiger, tomato.

- Can you make up a sentence with any of these words?

б) Перевірка д/з.

Розповіді учнів про когось із своїх рідних.