Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3 кл. розвиток мовл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
312.32 Кб
Скачать

Гра «Гроза»

Краплі дощику упали, ( постукати 2 пальцями кожної руки по парті)

Павуків перелякали. ( Показати пальцями, як розбігаються павуки)

Дощик заспівав сильніше, ( постукати по столі всіма пальцями)

Ну, а пташки - все тихіше.( схрестити пальці обох рук і махати ними)

Дощ полив, як із відра, - ( сильніше постукати по столі)

Зникла з двору дітвора. ( побігати пальцями по столі)

В небі блискавка сіяє, (намалювати в повітрі блискавку)

Грім все небо розриває ( тарабанити кулаками, потім – поплескати у долоні)

А з-за хмари добре сонце ( руки догори, помахати ними)

Знов подивиться в віконце! ( С. Лупінович)

VІ. Підсумок уроку.

  1. Аналіз вірша.

Мамині руки

Підняли мене з колиски ніжні руки мами,

Берегли від горя-лиха днями і ночами.

Вчили на землі стояти і ходити вчили,

А коли бувало важко – додавали сили.

Працьовиті та невтомні, ласкою зігріті, -

Руки мамині для мене найсвятіші в світі. ( С. Жупанин)

  1. Рефлексія.

VІІ. Домашнє завдання.

Скласти усну розповідь « Руки моєї мами».

Урок 16

Тема: Урок-казка « Запрошення до замку «Писемної Мови».

Мета: 1. Узагальнити знання учнів про писемне мовлення, букви і звуки, речення, закріпити вміння одержані в попередній « Подорожі до замку «Усної Мови». Удосконалювати навички самостійної роботи.

2.Виховувати пізнавальну активність.

3.Розвивати словниковий запас, фонематичний слух, мовлення учнів.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІV. Подорож до замку « Писемної Мови»

  • Продовжимо подорож. До себе в гості вас запросила молодша принцеса, котра живе у замку» Писемної мови». Вона, напевно, попросить вас згадати про подорож до її сестри Усної Мови, а також згадати вивчене протягом навчального року.

ІV. Подорож до замку «Писемної Мови».

  • Хочу сповістити вас, що принцеса вийшла заміж за принца Алфавіта, який живе у сусідньому королівстві. Принц і принцеса запросили вас відвідати їхню школу. Зверніть увагу на напис «Палац Знань». Як ви думаєте, чому вони так назвали свою школу?

  • Хто є мешканцями цієї школи? ( Букви)

  • Так, батьки-букви приводять у палац знань букви-малятка. На порозі палацу їх зустрічає вчитель Буквар. Перш, ніж розпочати урок, вчитель знайомиться з буквами. Пограймо ж і ми у гру « Назви букву» (вчитель показує букви, учні правильно називають їх ) .

  • Учнів у класі багато , тому Буквар розділив їх на 2 групи, пов’язавши червоні і сині стрічки. Хто носить червоні ( сині) стрічки? ( Червоні – голосні звуки, сині – приголосні)

  • Я теж поділю вас на 2 групи за допомогою стрічок і кожна група буде виконувати своє завдання:

1 група – фонетичний розбір слова « сміється». ( [сІмІійецІ:а] )

2 група - фонетичний розбір слова « тчеться». ([ч:ецІ:а])

  • Перший урок вчитель Буквар присвячує знайомству з буквами і звуками, які ви так добре вивчили. Він розповідає учням про алфавіт, про те, як треба поводитись з буквами, щоб правильно їх вимовляти і писати. На наступному уроці до учнів-букв приходить Зошит, який веде їх до великого залу, де вчителька танців Ручка вчитиме їх танцювати. Причому кожна буква матиме свої танцювальні рухи і соє місце у кожному окремому танці. А щоб танець цей був гарним, слід дуже старатися. Згадайте правила писемного мовлення.

  • А тепер і ми потанцюємо з буквами і запишемо каліграфічно речення.

Чому пахнуть квіти? З чого раді діти?

Бо їм сонце світить. Бо ростуть, як квіти.

Чого річка грає? Дітям добре жити –

Бо їм сонце сяє. З сонечком дружити. ( М. Познанська)

  • Пролунав дзвінок і вихователька Перерва зібрала дітей на відпочинок. Заграла музика і всі почали танцювати. Відпочинемо і ми. ( Звучить музика. Діти танцюють. )

  • А ось дзвоник кличе знову всіх на урок. (Дзвенить дзвінок)

  • Як видумаєте, хто першим повинен ввійти у клас? ( Великі букви, адже старших слід поважати)

  • Великі букви ми пишемо першими і у реченні. Для того, щоб слова стали реченням слід, щоб вони подружились. Згадайте, що називається реченням?

  • Що служить для зв’язку слів у реченні? (( Прийменники і закінчення)

  • Допоможіть словам подружитися, виконавши завдання в парах.

Залило, і, світлом, сонячне, теплом, землю, проміння.

До, комахи, і, потягнулися, тепла, й, рослини, сонця.

Біля, розквітли, буйно, садки,будинків.

  • Які це речення за метою висловлювання?

  • Перебудуйте їх так, щоб вони були спонукальними( питальними).

  • Які бувають речення за інтонацією? ( Окличні і неокличні)

  • Придумайте окличне речення.

  • Діти, ми отримали запрошення від першого міністра вченого Словника із королівства Правопису. Прочитайте його.

Дорогі діти! Від імені жителів королівства Правопису запрошую Вас завітати до нас! Вчений Словник.

  • Проаналізуйте знаки в кінці речень. ( Виділене звертання. Речення з окличною інтонацією. Розповідне неокличне речення.)

  • До якого із стилів мовлення належить цей текст? (Діловий стиль)

  • Проаналізуйте, чи правильно написане запрошення? ( Не вказана дата )

  • Що ж ідемо до королівства Правопису. ( Намальована схема) Тут ви бачите багато палаців, площ, вулиць з різними назвами. Сьогодні відвідаємо палац вченого Словника і попрацюємо з орфографічним словником. Та спочатку згадайте, які ви знаєте словники і для чого їх використовують?

  • Як розміщені слова у словнику?

  • А тепер кожна пара отримає своє завдання за алфавітом. ( Учні знаходять і виписують споріднені слова на певну букву )

  • Чому ви думаєте, що ці слова є спорідненими?

  • Що називається коренем? Як його визначити у слові?

  • Які ще частини слова ви знаєте? Як визначити їх?

  • Розберіть виписані слова за будовою.

  • Прочитайте, які ще палаци чи площі є у цьому королівстві? ( Палац Правил, Площа Знаків, Царство феї Морфології )

  • Подорож по королівстві Правопису продовжимо на наступних уроках. А зараз розкажіть, використовуючи усне мовлення, своєму другу про враження від уроку.

  • Чи хочете ви мандрувати далі?

V. Домашнє завдання.

- Випишіть з улюбленої казки по 2 речення: розповідні, спонукальні, питальні.