Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3 кл. розвиток мовл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
312.32 Кб
Скачать

Урок 12

Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за серією малюнків. ( Впр. 147)

Мета: 1. Вчити точно вживати дієслова в усному і писемному мовленні. Склати текст-розповідь.

2.Виховувати почуття любові до праці.

3.Розвивати увагу, спостережливість.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Інтерактивна гра » Так-ні»

  • Дієслова вказують на назву предметів? (Ні)

  • Дієслова відповідають на питання що робити? Що зробити? ( Так)

  • Дієслова зв’язані в реченні з прикметниками? (Ні)

  • Слова «небо, сонячний» - дієслова? ( Ні)

  • Слова «працюю, слухати» - дієслова? (Так)

  1. Гра «Поєднай слова в пари»

  • Хто що робить?

Заєць повзе

їжак співає

кінь кукурікає

зозуля ірже

горобець кує

півень стрибає

  • З якою частиною мови зв’язані дієслова?

  1. Опитування.

  • Запишіть речення. Підкресліть члени речення.

Виглянуло сонечко. Своїм косим промінням воно торкнулося дерев, дахів. З гір потекли грайливі струмочки.

  • Яким членом речення є дієслово?

  • Що називається іменником? Прикметником? Дієсловом?

  1. Фонетична хвилинка.

Своїм – 2 скл. ( охарактеризувати), 5 б. ( назвати), [свойім] - - о = о – 6 зв. ( дзвінкі, глухі)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІV. Розвиток зв’язного мовлення. Впр. 147- інтерактивна вправа « 2 -4 – всі разом»

  1. Робота в парах.

  • Розгляд малюнків. Складання речень до малюнків.

  • Розміщення малюнків у належній послідовності.

  1. Робота в четвірках.

  • Складіть план , використовуючи малюнки. Запишіть його.

  1. Збирання торішнього листя.

  2. Спалювання сухих рослин.

  3. Скопування землі.

  4. Засівання грядки. ( Висаджування розсади. )

  1. Всі разом.

  • Лексично-стилістична робота.

Весна (яка?) …

Робота ( що робить?) кипить, …

Діти ( що роблять? ) …

  • Придумайте до малюнків словосполучення іменників з прикметниками. ( Пришкільна ділянка, суха трава … )

  • Доберіть синоніми до слова «діти».

  • Робота над будовою тексту.

  • З яких частин складається текст?

  • Про що можна розказати в зачині? Основній частині? Кінцівці?

  • Доберіть заголовок.

  • Складання усної розповіді за планом. (Декілька учнів)

  1. Запис розповіді – самостійно.

V. Руханка.

VІ. Підсумок уроку.

  1. Гра «згадай дієслова з розповіді»

  2. Рефлексія.

VІІ. Домашнє завдання.

Впр. 148

Урок 13

Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Складання художнього опису. Впр. 179.

Мета: 1. Повторити вивчене про текст, вчити складати текст-опис, формувати вміння послідовно висловлювати думку.

2.Виховувати почуття прекрасного.

3.Розвивати спостережливість, пізнавальну активність, мовлення учнів.

Хід уроку

І. Організація класу.

Стали, дітки, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько.

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.( І. Острогляд)

ІІ. Перевірка домашнього завдання.Впр.177.

  • Прочитайте відгадку.

  • Запишіть слово-відгадку, доберіть до нього споріднені слова. Розберіть за будовою ( Шпак, шпаківня, шпачиний)

  • Поставте питання до цих слів. Яка це частина мови?

  • Зробіть усний морфологічний розбір іменника за планом на с. 52 підр.

  • Хто склав загадки про інших птахів. Прочитайте.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  1. Відгадування і аналіз загадки.

  • Хто має носик-долото?

Ним комах з кори виймає,

Про здоровя лісу дбає? (Дятел)

  • Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним здобуваю. (Дятел)

  1. Повідомлення вчителя про тему і мету уроку.

  2. Інтерактивна вправа «Очікування».

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Читання і аналіз «Легенди про дятла».

Одного разу бідний чоловік пішов на Великдень до лісу зрубати дерево. Тільки він почав рубати, як до нього підійшов старий дід і сказав: « Не рубай дерево. Іди додому. В тебе буде достатньо грошей, щоб купити дров і жити без злиднів». Чоловік так і зробив. Жив він добре, але наступного року він подумав:» Піду до того дерева, попрошу ще грошей». Прийшов чоловік до лісу і почав рубати дерево. Тут і з’явився старий дід, він зрозумів,що чоловіка до лісу привела жадібність. Тоді дідусь мовив: « За твою жадібність перетворю тебе в птаха, стукай все життя по деревах».

Так зявився птах дятел.

  1. Словникова робота.

Дятел – слово прийшло з давньої словянської мови, означало »той, хто довбає, видовблює», «клюйдерев».

  1. Гра «Вгадай слово за описом»

Працьовитий, енергійний, молодий, спритний, красивий, міцнодзьобий. (Дятел)

  1. Розгляд малюнка на с. 75 підр. (Впр. 179 0

  2. Робота над мовним матеріалом.

Тіло ( яке?) … (чорне з білими смугами).

Голова (Яка?) … (червона «шапочка» ).

Лоб і «щоки» (які? ) … (білі ).

«Вуса» (які?) … (чорні) .

Боки (які?) … ( жовтуваті).

Хвіст (який? ) … (пружний)

Лапи (які? ) … (сильні).

Язик (який? ) … ( довгий).

  1. Усний опис дятла.

  • Продовж речення: « Дятел – це невеликий птах, який гніздиться в дуплах дерев…»

  • Який опис – художній чи науковий – ми склали?

  • Які особливості художнього тексту? ( Порівняння, вживання прикметників, образних виразів)

  • Які особливості наукового тексту? ( Вживання наукових термінів, точність, стислість)

  1. Робота над будовою тексту.

  • Згадайте будову тексту. Чи дотримались ми її?

  • Доберіть заголовок до тексту.

  • Який це текст? Чому?

  • Складемо план опису.

  1. Дятел – лісовий лікар.

  2. Зовнішній вигляд санітара: пір’я, хвіст, дзьоб, лапи, язик.

  3. Бережіть пташок!

  1. Усний опис дятла за планом.

  2. Самостійний запис опису.

( Якщо залишиться час:

  • Яку частину мови найчастіше використовували в описі? (Прикметники, дієслова)

  • Складіть текст-розповідь »Як дятел лікує дерева? «

ІV. Руханка.

Пальчикова гра » Пташенята у гнізді»

Полетіла пташка-мати

Малюкам жуків шукати.

А малята не літають –

Із гніздечка виглядають. ( С. Лупінович)

( Усі пальці правої руки обхопити долонею. Утворити «гніздо». Ворушити пальцями правої руки)

V. Підсумок уроку.

1. Аналіз прислів’я « Де багато пташок, там нема комашок».

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- Які бувають тексти?

- Який текст складали ми?

- Який це опис – художній чи науковий?

- Чим відрізняється опис науковий від опису художнього?

- Що вам вдалося?

- Що здалося важким? Чому?

- Що нового ви дізнались?

VІ. Домашнє завдання.

Впр. 179.