- •Методологічний зміст навчання англійської мови на початковому етапі
- •Вчимося алфавіту на уроках англійської мови в початкових класах
- •Зміст навчання алфавіту
- •Методологічний зміст навчання орфографії
- •Технологія навчання письма літер
- •Ігри для знайомства з алфавітом
- •П’ять карток
- •Хто швидше?
- •Перша літера.
- •Слова з певною буквою
- •Зіпсований комп’ютер.
- •Букви – картки
- •Де літера?
- •Вправи для навчання алфавіту
- •Формування навичок і вмінь ( психологічний аспект )
- •Калейдоскоп уроків
- •Обладнання: магнітофон, картки з буквами, різні види одягу, таблиця для словникової роботи, лексичні схеми. Хід уроку
- •Мета : Ознайомити з англомовними країнами.
Формування навичок і вмінь ( психологічний аспект )
Як відомо, навички формуються в процесі так званих мовних спав, тобто свідомого, цілеспрямованого, багаторазового повторення певних дій, пов’язаних з правильним використанням фонетичних, лексичних і граматичних елементів мови.
Формування навичок здійснюється в два етапи : аналітико – синтетичний і автоматизації. На відміну від першого етапу, де дії виконуються повільно і нерідко супроводжуються помилками, другий етап передбачає виконання мовних « ключів », і завдяки цьому, вправи виконуються легко, швидко, точно і часто інтуїтивно.
Золоте правило формування навичок передбачає таку послідовність : спочатку – правильність дій, потім – темп, після досягнення необхідного темпу – ускладнення умов вправи.
Успіх формування навичок залежить значною мірою від ставлення учнів до практичного оволодіння мовою і пов’язаної з цим їх активності.
Результативність навчальної роботи підвищується за умов поєднання аналітично усвідомленого оволодіння навичками з елементами синтетичного наслідування. Мається на увазі значимість широкого застосування наслідування іномовних виразів, вкладених в письмовій чи усній формах ( тобто, переклад з рідної мови на іноземну з використанням письмового іномовного зразка чи повторення фраз за диктором, викладачем ).
При формуванні навичок у використанні певних граматичних явищ учителеві доцільніше давати учням висловлювання рідною мовою, вимагаючи від них швидкого і правильного їх перекладу. Така метода дозволяє суттєво знизити обсяг їх розумової діяльності, головним чином, за рахунок відбору необхідних мовних засобів і складання з них висловлювань.
На основі знань і навичок формується вміння, тобто, справжнє володіння мовою, здатність використовувати знання і навички в умовах мовної діяльності, спілкування.
Розглянемо характер вмінь, етапи й умови формування. Важливо, щоб учень міг перебороти стан невпевненості, який виникає при зіткненні з труднощами спілкування не рідною мовою. Для цього необхідно створювати навчально – практичні ситуації із сфери можливої майбутньої діяльності. Серед різноманітних видів вправ модна надати перевагу ситуативним вправам, які активізують навчальну роботу, забезпечують творче, різноваріантне їх виконання, вільне вираження їх думок.
Калейдоскоп уроків
Тема.
МЕТА:
НАВЧАЛЬНА: удосконалювати лексичні навички, вчити вживати в мовленні лексичний матеріал за темою,вчити вживати мовні зразки,
граматичні структури : What have you on ? What has she ( he) on ?
Збагачувати словниковий запас.
РОЗВИВАЛЬНА: розвивати логічне мислення, швідкість реагування, зорову пам’ять при використанні граматичного та лексичного матеріалу, розвивати орфографічні вміння та мовлення учнів по темі.
Обладнання: магнітофон, картки з буквами, різні види одягу, таблиця для словникової роботи, лексичні схеми. Хід уроку
1.-Good morning,children.
How are you? I’m fine, thanks. I”m glad to see you.
-Ok! Look at each other, please.
Smile to each other, please.
And begin our lesson.
-What is the topic of our lesson today?
-Clothes.All right.- Have you any idea,Why do we wear clothes?Try to answer at the end of our lesson.
-Ми продовжуємо вивчати тему “Одяг”.Закріпимо знання з лексики по темі та
ознайомимося з граматичною структурою: В що я вдягнений?/В що він/вона вдягнені?
2. Listen and repeat, please.
What do you wear on your head?- a hat.
What do you wear on your hands?- gloves.
What do you wear on your feet? –socks and shoes.
What do you wear ,when it”s cold ?- sock s, shoes and socks.
What do you wear, when it”s warm? –shorts,T-shirt,shorts.
What to put on?
I have a red blouse.You have no red blouse.You have a yellow blouse.
I have a green shirt.You have no green shirt.You have a red shirt.
I have blue trousers.You have no blue trousers.You have brown trous.
My dress is green.Your dress isn”t green.Your dress is purple.
My suit is yellow.Your suit isn”t yellow.You suit is blue.
So we are ready.And what about you?
3. -Now,Let”s Check your home task.
4. Vocabulary work.Prepare,please, your letters.The first word is
Clothes, dress, suit, shirt, shoes, skirt, hat, clean,bra, tights, tie, knickers, jeans,vest,
T-shirt.
5.-Look at the blackboard,please. This is our washing line.
-Whose clothes can you see?
-I can see mum”s clothes: a dress, a bra, tights, a blouse.
-I can see dad”s clothes: a shirt, a tie, trousers.
-I can see my clothes:a skirt, shorts, a dress, knickers .
-I can see my brothers clothes: T-shirt, underpants, jeans,a jacket, a vest.
6. Look ,please, Find the words on our topic and write down. Where do we wear them?
/stocking, blouse,trousers,boot,hat,clothes,suit,skirt,cap,dress,socks,scarf./
-
S
T
O
C
K
I
N
G
U
D
CH
R
G
L
X
H
Z
Q
R
AY
S
D
Z
O
J
A
R
E
R
D
K
U
J
Y
T
B
T
S
F
U
I
D
I
Y
R
H
N
S
K
I
R
S
X
T
O
F
E
Z
L
N
T
V
X
V
U
J
J
S
T
C
L
L
X
Z
S
X
Z
O
OZ
C
A
P
B
E
A
S
C
O
Z
X
V
U
Y
R
G
H
K
B
Y
B
L
O
U
S
E
T
R
7. What is it? It”s candy,It”s a magic candy./із цукерки випали літери з них потрібно скласти слова/
Make up words. HAVE, HAS. ON. Do you know these words?
OK. Make up sentenc.
I
have a skirt.
+ on.
She has a blouse .
I have a skirt on.
She has a blouse on.
Використовуємо кольорові фішки складаємо схїеми речень
on.
on.
оn?
What have you on?
Використовуючи цю граматичну структуру складаємо речення
8. -So, “Snowball”.
I II
-I have knickers on. He has underpants on.
-I have white knickers on. He has blue underpants on
-I have white knickers,a bra on. He has blue underpants,a vest on.
-I have white knickers,a bra,a yel- He has blue underpants, a vest,
low blouse on. A white shirt on
-I have -/-/-/-/-/ a green skirt on He has -/-/-/-/browntrousers
-Ihave-/-/-/- brown tights on He has -/-/-/-/ a tie on
-I have -/-/-/ a jacket on. He has-/-/-/ socks on
-I have -/-/-/-/ shoes on. He has-/-/-/-/shoes on.
9. Stand up,please physical-warm.
10. Listen,please,the text over the tape-recorder
Read and translate.
Answer the questens about the text.
-What is the girl”s name?
-Is she a tidy girl?
-What has she on?
-What has her mother on?
-Is her father a tidy man?
11. Make up a mind - map .What clothes may be?
/tidy,elegant,dirty,unpressed,fashionable,pressed,clean,
untidy./
12 .Where do we live?-We live in Ukraine
This is ukrainian national clothes.
13.Why do we wear clothes?
WE wear clothes to protect our bodies. We wear our clothes to look nice, elegant.
14. At the end of our lesson you must wear your doll and tell What has she on?
15.You were good today . Your marks are good.
Your home task is Ex. 26,p.231. Our lesson is over.
Good bye.
THE SEASONS OF THE YEAR IN LITERATURE AND ARTS
Тип уроку спрямований на розвиток мовленнєвих умінь.
Мета : Удосконалювати навичкі мовленнєвої діяльності.Познайомити з літературними творами
англійських письмеників по темі , картинами видатних художників, які присвятили роботи
порам року. Розвивати мовленнєві уміння, мовну здогадку учнів, естетичне сприйняття
навколишнього, вміння самостійного набуття знань.
Виховувати любов до природи, почуття прекрасного.
Обладнання : кольорові схеми-коллажі,магнітофон,картини видатних художників, символи пір року,книжки.
Хід уроку
Організаційний момент.
Початок уроку.
Hello,children! How are you ? Are you fine?
I hope you are in a good mood, full of energy,despite the cold and rainy weather.
By the way, do you know that Every cloud has its silver lining ? In other words :
“ Everything is beautiful in its season “
This saying is taken from literature. And today we’ll be talking about the season of the year
In literature and arts. The painters discribe nature, using the water-colours and poets discribe
It , using the words.
Listen and repeat .
I think it is going to rain
Do you think it is going to rain ?
I hope, not.
I think it is going to snow.
Do you think it is going to snow?
I hope, so.
Let’s a joke little.
Man is a full
When it’s hot, he wants it cool
When it’s cool, he want’s it hot.
He always wants, what he has not got.
Ok! Your hometask was: to find some signs and riddles about nature. Did you do it ?
Let’s check.
P1.If bees at home,rain will soon come, if they fly away, fine will be the day.
P2. When the dew is on the grass, rain will never come to pass.
P3. A sunshiny shower, won’t last half an hour.
P4. March winds and April showers, bring forth May flowers.
P5. When the wind blows, then the mill goes, when the wind drops, then the mill stops .
After signs pupils set riddles…….
That’s good start. Good job.
T. – Do you know what it is ? – It’s a box.
It’s a magic box and it’s full of small symbols of the seasons.
Each season is associated with a symbol.Spring – with a flower, autumn – with a coloured
Leaf, winter- with a snowflake, summer –with a sun.
Take one of them and find your place in the class.(Учні сідають за стол,де лежать схеми-коллажи ) Look at the scheme- pictures and put them on the board.
So, you’ll be working in groups : summer, winter, spring, autumn.
Now, you’ll do the following : write down the words on the topic
Frosty snow sun brightly
Ice hockey to swim holidays
Snowballs snowman bathe berries
Ski skate fishing flowers
Blooming leaves rain mushrooms
Birds fresh air damp fruit
Grass warm overcast vegetables
Wind green cool
Your next task will be to recite poems about seasons.
Now, today we’ll read a poem by american poet E. Dickinson.Look at the board and
listen the poem. Guess the title of this poem.
The mornings are getting greyer,
The nuts are getting brown
The berry’s cheek is plumper
The rose is out of town.
The maple wears a gayer scarf,
The fields a scarlet gown.
It’s time when children’s noses
All become as red as roses
And the colour of their faces
Makes me think of orchard places.
What is the title of this poem? What do you think ?
P1. – I think, the title of this poem is Autumn, because the nuts are getting brown in autumn.
P2. – To my mind, the maple wears a gayer scarf in autumn too.
T. Ok! You are right . Do you like this poem?
Now, let’s try to make your own poems about spring using the technique of cinquain.
a noun, 2. two adjectives,3. three “ing” words,4. a sentence or a phrase, 5.a synonym for the noun.
Spring
Lovely preety
Flowering, smiling, shining, singing
Trees are in blossoms
Awakening
4. T. Now, I change the names of your groups.
-So, you know much about poetry. Let’s deal with a stories. y the way, what stories and fairy- tales about nature do you know ?
P1 “12 months”, “ Snowchild.”
P2.” The Selfish Gaint” by O. Wilde, “The Autumn tale “ by U. Yarmish/
P3. “Prenses September” by S. Moghem.
Today, we’ll read the story “ Four Wishes”/
Every groups gets an episode of the story.You read it. Find the sentences, Why does Nick
Like autumn, winter, summer, spring ?
Retell the episode, with your opinion.
Nick likes all seasons, because each of them has its advantages.
I agree with you. Well down.
Let’s get down to the second part of our lesson – to music and arts.
Imagine, please,We are at the Art Gallery ! I want you to pay attention to our exposition:
This is the painting “ The Rooks Have Come” by Savrasov.
This is the painting “ The Autumn Park in Pavlovsk” by Shyshkin.
-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\-\\-\-\” Golden Autumn “ by Zhukovskiy.
---\--\-\-\-\-\-\-\\-\--\\-“ March” by Levitan.
-\-\-\-\\-\-\-\-\-\\-\-\-\-\” The First Snow” by Polenov.
-\-\-\-\\-\--\\-\-\-\-\\-\-\” Birch Wood” by Kuinzhy.
These paitings of famous artists depict different seasons.
( Учні виступають в ролі відвідувачів)
These are two visitors. Let’s listen what are they speaking ?
Hello! Fairy bright for the time of year.
Hi! It seems to be clearing up.
What a nice picture ! Nice and bright this picture.
A rainy day, isn’t it? Yes, I like it too.
Yes,The sky is dark.
I don’t like such a weather and you ?
I don’t like such a weather too!
What are they speaking about ?
p. They are speaking about weather.What weather do you like ?
Fine weather Nasty weather
Cloudy, rainy,snowy,foggy,sunny,hot,
Wet, changeable, cold, gloomy,windy,
Bright,clear, warm
When the weather is wet, We must not scold But we thankfull
We must not fret, When the weather is warm, together
When the weather is cold, We must not storm, Whatever the weather
6.Our next task well be very interesting for you .
Relax, please.Try to imagin the beauty of nature, when you listen a piece of music of
Vivaldy “The Seasons of the year”. And pait, please, your favourite season in colours.
Express your feelings about nature in colours.
The weather may be cjld and warm,
Coloures may be warm and cold too.
( Після виконання творчого завдання учні захищають свої роботи,розказують про те,
які кольори використовували, коли малювали свою улюблену пору року та описують її.)
Summing up our lesson, let’s guess the crossword.
1 It is very bright and hot. (sun)
They flow in the streets after winter. ( streems)
What makes autumn the richest season. (harvest)
It is small and cold and likes little stars.(snowflake)
They grow in the parks, gardens,forests.They are beautiful.(flowers)
The coldest seasons of the year.(winter )
We like the songs they sing in the forests (birds).
7.Lesson summary
I know you all like Nature and seasons of the year. Each of them is beautiful by its own
way. Nature makes painters discribe it in their works and makes poets write about it.
And you should remember the English proverb
“ There is no bad weather,
There are bad clothes.”
Because “ Everything is beautifull in its season “.
But we must be thankful together whatever the weather.
And with that we are coming up to the end of our lesson. I’m pleased with the work of the form . I’m happy to say we have done a good bit of work today. You are good marks.
Your hometask will be : to write down composition about your favourite season, using
All information about this topic.
TOPIC : HELLO! INTRODUCTION .
I’m… I’m from… Where are you from ?
