Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ана т.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.02 Mб
Скачать

1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру;

2.Дамытушылық: өлеңді талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;

3.Тәрбиелік: ізгілікті-елжанды дара тұлға төрбиелеу;

Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы

Көрнекіліктер: Ы. Алтынсаринның портреті, кесте; сөзжұмбақ

Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау, сипаттау; Сабақ барысы

1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Сөзжұмбақ шешу

1.Мәтінді жазған жазушының есімі Ы

2.Ыбырайдан сабақ алған жазушы. Б

3.Мәтіннің аты: Дала... Ы

4. Дала жұлдызы атанған кім? Р

5. Ыбырай оқытқан баланың есімі. А

6.Ы. Алтынсарин мектеп ашқан қаланың аты. Й

Ыбырай Алтынсарин (1841-1889)

ақын

жазушы ағартушы ұстаз

2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:

Бүгін Ы. Алтынсаринның «Өнер,білім бар жұрттар » шығармасын оқимыз.

Оқулық бойынша жұмыс 12-14 бет

12-14 бет «Өнер, білім бар жұрттар»- өлең

  • үлгі оқу (мұғалімнің оқуы)

  • -тізбек бойынша оқу

  • шұмақтап оқу

  • өлеңде не туралы айтылған?

  • Суретпен жұмыс : Суреттерді мынадай топтарға бөліп ата:

-Ғылым мен техника дакмымаған кездегі тұрмыстық заттар.

-Қазіргі заманғы техника

-Әр топтағы суреттерді тағы қалай толықтырар едің?

-Саған қай топтағы суреттер ерекшк ұнады? Неліктен?

Сергіту сәті

3. Жаңа білімді бекіту: Топтық жұмыс : 1-топ заттардың атын атайды. 2 топ өлеңдегі сөздерді пайдаланып, сипаттап айтады.

-Ата-анаң немесе жақындардың істеп жүрген жұмыстарын есіңе түсір. Олардың еңбегін жеңілдету үшін не ойлап табар едің?

4. Үйге тапсырма: 12-14 бет мәнерлеп оқу

Күні:

Сабақ: ана тілі

Тақырыбы: Мұхтар Әуезов «Әке арманы»

Мақсаты мен міндеттері: Мұхтар Әуезовтың шығармашылығымен, өмірбаянымен таныстыру; оқушыны көркем шығарманың мазмұнын түсінуге жетелеу,

1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру;

2.Дамытушылық: мәтінді талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;

3.Тәрбиелік: ізгілікті-елжанды дара тұлға төрбиелеу;

Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы

Көрнекіліктер: М. Әуезов портреті, сурет, Венн диаграммасы

Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау, сипаттау; Сабақ барысы

1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Көп нүктенің орнына қажетті дыбыстарды қой:

.....І......І-------М (білім) ....Ы....Ы-------М (ғылым)

Жұптық жұмыс: берілген мақалдарды білім, ғылымға қатыстысының бар-жоғына қарай екі тақырыпқа бөл

  1. Оқу инемен құдық қазғандай. Ғ

  2. Қына тасқа бітеді, білім басқа бітеді. б

  3. Бірлігі жоқ ел тозады, бірлігі күшті ел озады.

  4. Оқу –білім бұлағы,білім-өмір шырағы.б

  5. Ынтымақ істі бітірер.