
- •0 4. Опрацювання вірша к. Перелісної «Осінні танці» (с. 7-8, підручник).
- •0 5. Робота з картиною Йосипа Бокшая «Золота осінь» (с. 8, підручник).
- •0 Б.Фізкультхвилинка.
- •VI. Закріплення вивченого матеріалу. 0 1. Виконання вправи 3 (с. 2) у робочому зошиті. Й 2. Дидактична гра «Вітер».
- •VII. Підсумок уроку 0 Запитання до учнів.
- •VIII. Домашнє завдання
- •02. Опрацювання вірша Ліни Костенко «Вже брами літа замикає осінь» (с. 9, підручник)
- •0 З.Хвилинка-цікавинка.
- •0 2. Опрацювання оповідання Миколи Сингаївського «Осіння гра» (с. 10, підручник).
- •0 3.Опрацювання вірша (с. 11, підручник).
- •0 4. Дидактична гра «Поети».
- •IV. Повідомлення теми та мети уроку
- •V. Вивчення нового матеріалу , 0 1. Вступне слово вчителя.
- •0 2. Складання розповіді за опорними словами.
- •0 4. Опрацювання вірша Ганни Черінь «Чи ми з природою єдині».
- •6. Опрацювання оповідання Василя Сухомлинського «Соромно перед соловейком».
- •VII. Підсумок уроку
- •0 1. Запитання до учнів.
- •0 2. Заключне слово вчителя.
- •VIII. Домашнє завдання
- •0 2. Робота із загадками.
- •Чому в морі багато води?
- •01. Перевірка домашнього завдання.
- •II. Повідомлення теми й мети уроку 0 Вступне слово вчителя.
- •III. Первинне сприйняття й засвоєння
- •0 1. Слово вчителя.
- •0 2. Дослідницький практикум «Як опріснити воду?».
- •0 3. Слово вчителя.
Чому в морі багато води?
Погнав чоловік до моря напувати волів. Не п'ють вони воду, а він усе приверта до неї, а далі й каже:
- Що за біда, чому вони не п'ють? Ніби вже й пора б. Ану, ли шень, сам нап'юся.
Ковтнув раз — солона, удруге — і солона, і гірка.
- Е,— каже чоловік,— тому ж її і багато, що ніхто не п'є!
2) Запитання учням.
Чому море, як правило, синього кольору? (Бо морська вода відбиває колір неба.)
Які є «кольорові» моря нашої планети? (Біле, Чорне, Черво не, Жовте.)
Чому полярні моря найхолодніші? (Винний у цьому лід, бо при його утворенні поглинається тепло.)
— В якому морі не можна втопитися? (У Мертвому: його вода така солона, що тіло людини легше за неї.)
- Які зайці добре плавають? (Морські зайці — різновид тюленів.)
- Хто із представників тваринного світу найефективніше очи щає морську воду? (Губки й черепашки.)
УРОК № 4
Тема, і Розподіл запасів прісної води на Землі. Використання прісної й морської води людиною. Практичне завдання. Позначення на контурній карті частин Світового океану. Дослідницький практикум «Як опріснити воду?»
Мета: ознайомити учнів із відомостями про розподіл запасів прісної води та її використання; вчити знаходити на карті океани та позначати їх на контурній карті; поглибити і розширити знання школярів про використання води в різних галузях господарської діяльності; виховувати у дітей почуття дбайливого ставлення до водного багатства.
Обладнання: фізична карта світу, фізична карта України, атласи, контурні карти, олівці, схеми та таблиці. @
ХІД уроку •:-<ш^шн»^п^^шм«ня*нрмт«імІ«т»%^_^'
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
01. Перевірка домашнього завдання.
— Що таке Світовий океан і з яких частин він складається?
Яким кольором позначають водні простори на карті?
Що таке карта? (Зменшене зображення земної поверхні.) 0 2. Бесіда.
— Кому на Землі потрібна вода? Для чого?
Без води живий організм гине. А прісної води на .Землі мало. На 100 літрів води припадає 2 літри прісної. Та з кожним днем чистої;] води на Землі стає все менше. Що ж робити?
II. Повідомлення теми й мети уроку 0 Вступне слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми дізнаємося, як розподіляється запас прісної води на Землі, як людина використовує прісну та морську воду, яК можна опріснити морську воду. Навчимося знаходити на карті океани.
III. Первинне сприйняття й засвоєння
Н.А..В.ЧА.Л.Ь.Н..9Г.9. матеріалу
0 1. Слово вчителя.
тчг
Моря поповнюються водою, яку несуть у них річки й струмки. Вода — добрий розчинник. Протікаючи земною поверхнею, вона] розчиняє різні речовини та у вигляді солей несе їх у моря. Поступо- ] во в морях і океанах накопичилась сіль, яка надає воді гірко-солоного смаку. Якби всю воду в океанах і морях випарувати, то зали- і шилося б стільки солі, що, розстеливши її на суходолі, отримали б шар завтовшки понад 150 метрів. Розподіл світових ресурсів прісної води є нерівномірним і залежить від географічного положення території й природних умов. Світові запаси прісної води не можуть бути збільшені, разом із тим споживання води постійно зростає, вода стає забрудненою і непридатною для використання. Тому на планеті вже існує проблема дефіциту прісної води. Щоб вирішити проблему дефіциту прісної води, люди намагаються зменшити витрати води, опріснюють морську воду, споруджують водосховища, які регулюють річковий стік. У світі споруджено понад 60 тисяч водосховищ.