
- •0 Запитання до учнів.
- •VIII. Домашнє завдання
- •0 Відгадування загадки з елементами бесіди.
- •IV. Повідомлення теми та мети уроку
- •0 1. Робота з правилом «Вчися працювати з підручником» (с. 7).
- •0 2. Вступне слово вчителя.
- •0 4. Опрацювання вірша к. Перелісної «Осінні танці» (с. 7-8, підручник).
- •0 5. Робота з картиною Йосипа Бокшая «Золота осінь» (с. 8, підручник).
- •0 Вступне слово вчителя.
- •III. Первинне сприйняття й засвоєння матеріалу
- •0 1. Слово вчителя.
- •0 3. Гра «Жива і нежива природа».
- •II. Повідомлення теми й мети уроку 0 Вступне слово вчителя.
- •III. Первинне сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
- •0 1. Слово вчителя.
0 3. Гра «Жива і нежива природа».
Учитель читає слова, а учні, якщо це назви предметів живої п|Ім|юди, плещуть у долоні.
Стіл, сонце, небо, квіти, соловей, вовк, повітря, відро, дошка,
уко, дуб, земля, море, учень, песик, білка, аптекар, будівля, бу-
льник.
Й 4. Слово вчителя.
Методами пізнання природи є спостереження, досліди та ви-< чминання.
Спостереження — це суб'єктивна діяльність, оволодіння якою
• юдить до формування уміння спостерігати. З цим умінням
планий розвиток такої якості особистості, як спостережливість.
п можливість — це прагнення й уміння найповніше помічати осо-
"«"І'і предметів й явищ, у тому числі й такі деталі, які здаються
недостатньо помітні і на перший погляд малоістотні, уміння по-
11 м незначні відмінності, зміни в предметах і явищах.
Дослід — відтворення якого-небудь явища або спостереження за новим явищем у певних умовах з метою вивчення, дослідження
Вимірювання — в науці вимірювання є одним з основних засобів пізнання навколишнього світу, в результаті якого отримується вимірювальна інформація. Вимірювання може відбуватись із використанням як безшкального засобу вимірювання (наприклад, калібр (вимірювання)), так і шкальними приладами вимірювання (лінійка, ваги, витратомір, акселерометр, спідометр та ін.)
0 5. Словникова робота. @
Мікроскоп — оптичний прилад із системою збільшувальних стекол для розглядання предметів, невидимих неозброєним оком*
Телескоп — пристрій для спостереження небесних тіл.
Гномон — вертикальний стержень, який відкидає тінь на го ризонтальну площину. За його допомогою можна визначити висоту Сонця.
0 6. Складання схеми «Значення природи для життя людини».
0 7. Фізкультхвилинка* (за вибором учителя).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
.......
0 1. Робота з підручником.
Знайомство з підручником.
Опрацювання розділу «Як людина пізнає природу?» (с. 5-7)
Відповіді на запитання після тексту.
0 2. Робота в зошиті.
Вправа 1 (с. 1).
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати розділ у підручнику (с. 5-7).
Дібрати загадки до явищ живої та неживої природи.
Виконати вправи 2, 3 (с. 1, зошит).
VI. ПЩБИТТЯ ПІДСУМКІВ; УРОКУ 0 Бесіда.
Про що ви довідалися на уроці? Чого навчилися?
Що з вивченого ви будете використовувати у своєму житті
Тексти фізкультхвилинок дивись у додатку в кінці посібника.
УРОК № 2
Тема.
Властивості води. Три стани води. Температура плавлення льоду та
кипіння води. Вода — розчинник. Розчинні та нерозчинні речовини. Практичне завдання. Дослідження розчинності речовин, що використовуються у побуті
Мета: формувати уявлення про воду: три стани води, властивості води розчиняти деякі речовини, кругообіг води в природі; розвивати мислення; виховувати спостережливість, уміння робити висновки, наукове світорозуміння.
Обладнання: приладдя для дослідів, ілюстративний матеріал, схеми та таблиці. @
ттнюяатітк^. ХІД УрОКу «мн^^Ін^^шІмв^нІЕ^пн^шишшшавнпшшІ^явмшн
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Й 1. Перевірка домашнього завдання.
Що належить до живої природи?
Які методи пізнання ви знаєте?
До якої природи належить вода?
Де є вода у природі?
Прослуховування та відгадування загадок, підготовлених
•І II IIIV! Й.
І/І 2. Робота із загадками.
• Якщо руки у чорнилі І на носі ляпки сині,
Хто тоді ваш перший друг, Змиє бруд з обличчя, з рук? (Вода.)
• Яку воду можна в решеті носити?
(Сніг, лід, град.)
• Сидить дід за подушками та стріляє галушками.
(Град.) .
•' Надворі горою, а в будинку водою.
(Сніг.)
• Коли нема — мене чекають, А коли йду — то утікають.
(Дощ.)
• Росте вона вниз головою, Не в літню пору, а зимою. І тільки сонечко зігріє — Вона заплаче й швидко гине.
(Бурулька.)
• У вогні не горить, У воді не тоне.
(Лід.)
•' Вночі на лузі — Гляньте ви! Сивко пасеться Без трави.
(Туман.)
• Кудись біжать булані, А поводи в них рвані, Ні запрягти,
Ні загнуздати, Ні з батогом їх перейняти.
(Хмари.)
- Поміркуйте, скажіть одним словом, про що вони. (Про воду.