
- •0 Запитання до учнів.
- •VIII. Домашнє завдання
- •0 Відгадування загадки з елементами бесіди.
- •IV. Повідомлення теми та мети уроку
- •0 1. Робота з правилом «Вчися працювати з підручником» (с. 7).
- •0 2. Вступне слово вчителя.
- •0 4. Опрацювання вірша к. Перелісної «Осінні танці» (с. 7-8, підручник).
- •0 5. Робота з картиною Йосипа Бокшая «Золота осінь» (с. 8, підручник).
- •0 Вступне слово вчителя.
- •III. Первинне сприйняття й засвоєння матеріалу
- •0 1. Слово вчителя.
- •0 3. Гра «Жива і нежива природа».
- •II. Повідомлення теми й мети уроку 0 Вступне слово вчителя.
- •III. Первинне сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
- •0 1. Слово вчителя.
і УРОК 2
:• • І-
Тема.: «Перший подих осені» (за Алевтиною Волковою).
Мета: удосконалювати вміння учнів працювати з текстами-описами, збагачувати словниковий запас учнів, удосконалювати навички виразного читання; розвивати уяву, спостережливість; виховувати любов до природи, естетичні почуття.
Обладнання: ілюстрації з осінніми пейзажами, аудіозапис «Осінньої пісні» П. І. Чайковського з циклу «Пори року». @
...... Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 0 Виставка малюнків із символами України.
!•!!• м9™?.А.4!я ИА.в.ЧАЛ.ь.ної Дальності
Сьогодні, діти, ми продовжимо ознайомлення з підручником «Літературне читання», почнемо вивчати перший розділ «Цікава книга природи».
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Ми будемо працювати з текстом-описом «Перший подих осені» за Алевтиною Волковою, учитися спостерігати за природою.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 0 1. Робота з умовними позначеннями.
Давайте згадаємо умовні позначення, з якими ми ознайомилися на попередньому уроці. Вони допомагатимуть під час роботи з підручником, а саме: зверни увагу; прочитай правильно; дізнайся значення слів; прочитай, подумай; уживай у своєму мовленні, роз'єднай слова та прочитай; завдання на вибір; зіграймо виставу.
0 2. Робота з підручником (с. 5).
а) Пояснення вчителя.
На с. 5 підручника бачимо назву першої теми «Цікава книга природи». Як ви гадаєте, про що йтиметься на наступних уроках із «Літературного читання»? Так, на наступних уроках ми дізнаємось багато цікавого про природні явища осінньої погоди, прочитаємо цікаві оповідання, вірші різних авторів на осінню тематику. Читаючи твори за поданою темою, звертайте увагу, як описано осінь, які слова вжито, щоб передати різні стани природи, настрої людини. - Розгляньте ілюстрацію на с. 5, що ви там бачите? У якому значенні використано вислів «Книга природи»? Автор образно зобра жує природу у вигляді непрочитаної книги, тому що пізнати природу до кінця неможливо!
Природа — це неосяжне для пізнання людини явище, про яке все життя можна дізнаватися багато цікавого...
б) Читання тексту «Цікава книга природи» вчителем із поясненнями.
0 3. Опрацювання тексту «Перший подих осені» за Алевтиною Волковою.
а) Читання тексту вчителем.
б) Читання тексту учнями мовчки.
в) Запитання до учнів: як зрозуміли прочитане?
Назвіть ознаки літа, які ще зберігаються восени.
Яке повітря восени?
Які квіти згадуються в тексті?
Назвіть осінні місяці.
- Про який місяць ідеться в тексті?
0 4. Дидактична гра «Кореспондент».
Учитель читає текст «Перший подих осені», а учні повинні «спіймати» на слух ознаки осені та записати їх у зошити.
Потім проводимо невеличку прес-конференцію кореспондентів, які пропонують редактору ознаки осені до нової статті.
0 5. Відповіді на запитання (с. 6, підручник). 0 б.Фізкультхвилинка.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
0 1. Вибіркове читання.
Знайдіть і прочитайте, як відчувається подих осені.
Які квіти ще милують око?
Що робить вітер?
Щоб підсумувати нашу роботу, давайте спробуємо скласти до пази осінній букет.
0 2. Дидактична гра «Осінній букет».
Учитель заздалегідь заготовляє яскраву паперову вазу та при-кріплює її на дошку, а також декілька осінніх паперових листочків на двосторонньому скотчі. Діти за бажанням можуть вийти до дошки, розповісти про свої враження щодо вивченого на уроці й прикріпити листочок до осіннього букета,
- Сьогодні на уроці мені сподобалось- До цих пір я не знав... — Мені було цікаво дізнатися...
ум. підсумок уроку
0 Запитання до учнів.
— Який етап уроку вам найбільше запам'ятався?
- Як треба правильно спостерігати за природою?
— Згадайте осінні місяці.
- Як ви розумієте вислів «Книга природи»?
—. Чи потрібно людству охороняти природні ресурси?
VIII. Домашнє завдання
Зробити аналіз осінньої погоди за попередні три дні. Записа ти ознаки осені.
Виконати вправу 1 (с. 1, робочий зошит).
УРОК З
Тема.
Катерина Перелісна «Осінні танці».
Мета: збагачувати словниковий запас, удосконалювати навички виразного читання; учити дітей аналізувати твори; розвивати пізнавальний інтерес, образне мислення, мовлення дітей, уяву, спостережливість, уміння спостерігати за природою; виховувати любов до природи, естетичні почуття.
Обладнання: малюнки осінньої тематики, сопілка, аудіозапис «Осінньої пісні» П. І. Чайковського з циклу «Пори року». @
« Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ, 0 1. Зачитування учнями ознак осені, які вони помітили. 02. Перевірка виконання вправи в робочому зошиті.
!!!•мотивація навчальної діяльності
0 Відгадування загадки з елементами бесіди.
У лірах, гаях блукає, Жовті шати одягає. Золотисту стелить постіль — Жде сестрицю білу в гості. В. Кравчук
Про яку пору» року йдеться в загадці? — Які слова ста.гіи підказкою?
Яку сестрицю Чекає в гості'осінь?
IV. Повідомлення теми та мети уроку
На уроці ми будемо спостерігати за осінніми танцями з вірша Катерини Перелісної. Саме таку чудову назву має твір поетеси. Будемо вчитися виразно читати вірш, розповідати за ілюстрацією, малювати словесні картини осені.
у. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
0 1. Робота з правилом «Вчися працювати з підручником» (с. 7).
Продовжимо працювати з підручником «Літературне читання».
а) Читання правил роботи з підручником учителем із .пояснен нями до кожного правила.
б) Читання правил учнями (по одному правилу кожним учнем) «ланцюжком».
в) Запитання до учнів.
Що таке зміст книжки? Чи знаєте ви, де він знаходиться?
Що таке заголовок твору?
Чи є якісь відомрсті про книгу на форзаці? Що таке форзац?
0 2. Вступне слово вчителя.
Осінь — унікальна пора року. Після бурхливого літнього росту розвиток рослин уповільнюється. Відчуваючи швидке наближення холодної зими, вони віддають природі'й людині всю свою пишність І неповторну красу. Зелене листя дерев забарвлюється в усі відтінки І.овтого та червоного. За листям, що поволі опадає з осінніх дерев, можна спостерігати годинами. Укриваючи всю землю навколо дерев, чі-іпііє листя утворює різнокольоровий килим, гуляти по ньому -
• І к> задоволення. Часті осінні дощі змивають увесь літній пил, осіннє І н ніітря — чисте і наповнене свіжістю. Передзимове згасання природи п.м.І- поволі, й коли дерева стоять уже зовсім голі, тільки вічнозелений І шіопліт і газони нагадують про те, що в природі існує зелений копр, (/[емонстрація ілюстрацій осінньої тематики.) Й 3. Розповідь учителя про життєвий і творчий шлях К. Перелісної.
Катерина Перелісна — українська поетеса й письменниця, ав-
' • > р І.: І * І; І гаТЬОХ ТВОрІВ ДЛЯ ДІТЄЙ.
11 а родилась Катерина 1902 року в Харкові. Навчалася в Харків-п гімназії ім. Б. Грінченка, у якій викладали кращі харківські Іїп істи. На заняттях літературного гуртка чимало уваги приділя-І р.пигі.кій народній творчості, зокрема, пісні.
Молода Катерина займалась письменницькою та педагогічною діяльністю, була редакторкою українських книг. Пізніше вона була вимушена емігрувати до Північної Америки. Катерина Переліска зберегла свій талант письменниці й на чужині продовжувала писати для дітей. Вона переймалась тим, щоб діти української діаспори, відірвані від своєї рідної мови, учили її та не забували.