Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
плани конспекти 8 клас несвіт.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
266.22 Кб
Скачать

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 4, р. 28.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 14

Тема. Planning the School Newspaper. Grammar Revision Мета: вдосконалювати навички аудіювання, читання та усного мовлення з теми «Подорож до інших планет»; формувати навички вживання нової ситуативної лексики у граматичних структурах Active and Passive; формувати навички теоретичного та практично­го виконання завдань проблемно-пошукового характеру; сприяти розвитку навичок логічного й аналітичного мислення, уяви, фан­тазії, спостереження; розвивати пізнавальний інтерес і естетичне сприйняття навколишнього середовища.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Привітання

II. Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III. Основна частина уроку

a) Here is the list of things the professional reporter has to think about when writing a news story:

Decide on a subject of your story.

Discuss why it is important at the moment for the readers.

Think of the basic information about the story. The following questions can help you:

Who is this story about? What happened? When did this happen? Where did this happen? Why is this important?

Think of the interesting details about the story.

Read the first paragraph of the story. Decide if it has to be positive or negative. Include interesting facts to catch the readers' attention. Write next paragraphs of the story.

Express your attitude to the events. Support your ideas with real life examples and quotations.

b)      Ex. 4, p. 28 — Work in groups.

Discuss the ideas of a news story for your school newspaper. Find a subject that is "newsworthy" and write a plan. Will the story be for a quality newspaper or for a tabloid.

c)      Ex. 1, p. 29 — Work in groups

You are having a class meeting. You want to design a school (class, group etc.) newspaper. Share the roles. Follow the recommendations given below. Discuss your plans.

editor-in-chief (responsibilities include...) copy editors (responsibilities include...) journalists (responsibilities include...) art designers (responsibilities include...) photographers (responsibilities include...)

d)      Ex. 2, p. 30 — Design a newspaper. Present it to your group mates.

name of the newspaper — target readers — the motto of the issue

editor (s)-in-chief — copy editors

production / design decisions — editorial decisions

deadlines! — art / design decisions

e)      Ex. 1, p. 31 — Ask questions to the words in bold. Start them with the words in brackets.

How long has Fleet Street been the home of the British press? What service do newspapers provide by giving information at lit­tle cost?

Where does she usually find the information about current events?

What kind of information does it usually describe?

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

То be prepared for the topic control.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 15

Тема. Thematic Evaluation 1. "Mass Media" Мета: активізувати й закріпити тематичні JIO;вдосконалюва­ти навички читання, усного та писемного мовлення; практикувати учнів у ММ та ДМ за проблемними ситуаціями; навчати системати­зувати здобуту інформацію; розвивати логічне й аналітичне мис­лення.

ХІД УРОКУ