Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
плани конспекти 8 клас несвіт.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
266.22 Кб
Скачать

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання Ех. 7, р. 130.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 60

Тема. The Land of Great Britain. Articles. Reported Statements Мета: вдосконалювати навички читання й усного мовлення; практикувати учнів у MM і ДМ за проблемними ситуаціями, розви­вати логічне й аналітичне мислення; формувати навички непідго- товленого усного мовлення; розвивати пізнавальний інтерес, ауди- тивну пам'ять та увагу.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Привітання

II. Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III. Основна частина уроку

            Ех. 7, р. 130 — Report the sentences. Put the correct personal pronouns or possessives.

            Ex. 1, p. 131 — Listen and repeat the geographical names: the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland;

the British Isles — Northern Ireland — Wales — Scotland — the Irish Republic;

The Atlantic Ocean — the North Sea — the Irish Sea — the Strait of Dover;

Belfast — Cardiff — Edinburgh — the Union Jack.

            Ex. 2, p. 131 — Read the text to get some information about the UK.

            Ex. 3, p. 132 — Work in pairs. Take turns to ask and answer the questions.

Where is UK situated?

Why is the UK called an island state?

Are there any rivers in the UK?

What do you know about mountains in Great Britain?

Why are foreigners surprised by the fact that much of land in

Britain is open country?

What is the Union Jack made up of?

Grammar Lab. Article the with geographical names

We use the definite article the with the geographical names of:

rivers: the Thames , the Severn;

oceans and seas: the Atlantic Ocean, the Irish Sea;

mountain ranges: the Highlands;

island groups: the British Isles;

canals: the English Channel.

Note: the north / south / west / east

We don't use the definite article with the names of: towns, countries: London, Great Britain (But: the UK); lakes, individual mountains: Loch Ness, Ben Nevis.

        Ex. 4, p. 133 — Look through the text of Ex. 5, p. 132 again and find what it says about: seas, oceans and rivers; mountains; peop­le; cities; the flag.

Work in pairs. Look at the map of the UK and write down the list of georaphical names.Use the definite article where necessary.

        Ex. 5, p. 133 — Speak in class. Talk about the geographical posi­tion of the UK. Show the geographical objects you are talking about on the map.

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 6, р. 133.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 61

Тема. Life in Britain. Changes in the Reported Speech Мета: вдосконалювати навички читання й усного мовлення; практикувати учнів у MM і ДМ за проблемними ситуаціями, розви­вати логічне й аналітичне мислення; формувати навички непідго- товленого усного мовлення; розвивати пізнавальний інтерес, ауди- тивну пам'ять та увагу.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Привітання

II. Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III. Основна частина уроку

a)      Ex. 6, p. 133 — Put the verbs in brackets into correct tense form and voice.

b)      Ex. 1, p. 134 — Look at the pictures. Listen and report the words: a rose — a shamrock — a thistle

a leek — a red dragon — a daffodil

c)      Ex. 2, p. 134 — You are going to read a magazine article about people in Britain. Six sentences have been removed. Choose which sentences (A—G) fit into gaps (1—6). There is one extra sentence you do not need to use.

d)      Ex. 4, p. 136 — Speak in class. Act out the situation.

Your friend has just returned from Great Britain. Ask him / her questions about people living here.

e)      Ex. 2, p. 137 — Listen and read the dialogue. Say what Olia tells Ann about the Scottish traditions.

Grammar lab

Changes in the Reported Speech: "I want to visit my Granny on Sunday", Jane says. Jane says thet she wants to visit her Granny on Sunday. "I want to visit my Granny on Sunday",, Jane said. Jane said that she wanted to visit her Granny on Sunday. Direct Speech Reported Speech:

Today                                that day

Yesterday                           the day before

tomorrow                           The next day

next week                           the following week

last week, last year,            the previous week

this / these                        that / those

here                                   there

Personal pronouns and possessive adjectives change according to the context.

f)       Ex. 5, p. 139 — Report the following statements.

Olena said that she wanted to visit her pen — friend who lived in Great Britain.

Taras said that he had never been to Northern Ireland. Inna said that she was reading an interesting book about England then. Petro said that he had visited Wales the previous year. Ivas said that he had worn a kilt in Scotland.

Brian said that he would watch a rugby match the following Sa­turday.