Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
плани конспекти 8 клас несвіт.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
266.22 Кб
Скачать

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Home Reading, p. 174-176.

Підсумок уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 53

Тема. Home Reading. "In the School Orchestra" Мета: вдосконалювати навички читання, ММ та ДМ; форму­вати навички вживання нових JIO в усному мовленні учнів у гра­матичних структурах; навчити учнів самостійного непідготовле- ного висловлювання з теми з використанням мовленнєвих штампів; сприяти розвитку самостійного мислення, кмітливості; виховува­ти повагу до однокласників, інтерес до вивчення англійської мо-

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Привітання

II. Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III. Основна частина уроку

a)      Lexical analysis of vocabulary notes:

audition — bar — bow — conductor — measure — rehearsal — charge — insulted — music stand — sign up

b)      Ex. 2, p. 177 — Match the words with their definitions:

1 —d 6-і

2-         е     7—b

3—        f     8-е 4 — g 9 — h 5-а

c)      Ex. 5,3 p. 177 — Chose the correct word from Ex. 2, to complete the sentences.

The conductor / an audition Measures Triangle Stand partner • Stick

Bars / trombone

The rehearsal Charged

d)      Ex. 4, p. 178 — Find the words in the story to talk about:

the decision of parents to sign up their children for the or­chestra;

the audition that the conductor gave Kim and her brother; meeting with Matthew.

e)      Ex. 5, p. 178 — Choose the correct item to complete the sentences: orchestra

we had to play a few bars of music alone the triangle

sharing a music stand with me

a violin teacher

who really liked music

to draw my bow back and forth

they also play musical instruments.

f)       Ex. 6, p. 179 — Answer the questions.

Did Kim and her brother want to play in the orchestra?

Whom did the conductor put near the front of the orchestra?

Where did he put Kim's brother? Why?

Who wanted to take the violin lessons?

How did Kim play the cello?

Where did Kim invite Matthew?

g)      Say why Kim's brother wanted to accept the conductor's offer to play the triangle.

Imagine that your parents signed you up to play in the orchestra. What musical instrument would you choose? Why?

Complete the dialogues between the conductor of the orchestra and a newcomer.

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Thematic evaluation work.

Підсумок уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 54

Тема. Thematic Evaluation 4. "Music"

Мета: вдосконалювати навички аудіювання, читання й усного мовлення; формувати навички вживання нових JIO в усному мовленні учнів у граматичних структурах Present і Past Simple Tenses;навчити учнів правильного вживання англійських модаль­них дієслів і фраз наповнення; сприяти розвитку логічного та кри­тичного мислення; розвивати спостережливість і пізнавальний ін­терес до вивчення англійської мови.

ХІД УРОКУ

        Організація класу. Привітання

        Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

        Основна частина уроку

Level A: Write as many lexical units as you can on the topic.

Level B: Write as many word combinations as you can on the to­pic.

Level C: Answer the following questions.

Do you agree that music is everywhere? How has music accompanied people?

What styles in music are popular among the teenagers? Why? What groups can you divide musical instruments into? Would you like to become a pop star / idol? Why? How does music communicate to different people?

Level D: Write a report / a composition / a review on one of the following topics:

My favourite singer / group.

Impressions of the concert / show.

My favourite composer / piece of music / CD.

The styles of music I like most of all.

Music in my life.

At the Music lessons.

My favourite songs.

        Завершальна частина уроку

Домашнє завдання Ех. 1,р. 116.

Підсумок уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів.

UNIT 5. THE UK AND UKRAINE

УРОК 55

Тема. My Pen-Friends. Modifying Adverbs

Мета: вдосконалювати навички читання й усного мовлення з теми; формувати навички вживання нових JIO в MM і ДМ учнів у лексико-граматичних структурах; формувати навички групової і парної роботи, відповідальності за доручену справу, колективізму і толерантності; сприяти розвитку аналітичного та критичного мислення; розвивати кмітливість і пізнавальний інтерес до вивчен­ня англійської мови.

ХІД УРОКУ