Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
плани конспекти 8 клас несвіт.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
266.22 Кб
Скачать

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Test on writing.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК ЗО

Тема. Test on Writing

Мета: проконтролювати навички писемного мовлення, мов­лення у вивчених лексико-граматичних структурах з теми; прак­тикувати інтерактивні форми навчання, стимулювати прояви іні­ціативи учнів; виховувати вміння працювати в парах і групах, почуття взаємодопомоги й колективізму під час обговорення дис­кусійних проблем; розвивати комунікативні здібності учнів.

ХІД УРОКУ

        Організація класу. Привітання

        Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

        Основна частина уроку

a)      Find the adjective each group of words (0,5 point):

effort — effortless — escape — educate sand — suffer — sandy — servant depth — dirt — dirtiness — dirty recite — restless — respect — rest

b)      Find one word in each group built with a negative affix (0,5 point):

patient — weak — wireless — present happy — human — unprepared — sad progressive — irregular —respectful — senior light — cloudless — bright — hurt

c)      Put the verbs in brackets into the correct tense form (1 point):

John (to read) the magazine. You may take it. Parents (to come) home late last night.

When I (to see) Betty and Jeff several hours ago they (to discuss) a very interesting topic.

He (to know) that they (to write) a composition very soon.

d)      Make up two unless... — sentences and write them down (1 point):

To change your attitude.To make some progress in English. To hire a taxi. To miss the train.

e)      Put the verbs in brackets into the correct voice form (1 point):

The excursions (to organize) well last month. I know that this film (to speak) much about.

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Thematic Evaluation Work 2.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 31

Тема. Thematic Evaluation 2. "School Life" Мета: проконтролювати рівень сформованості писемних грама­тичних навичок; навчити учнів виконувати трансформаційні зав­дання; виховувати вміння працювати самостійно, давати суб'єктивну та об'єктивну оцінку явищам навколишнього середовища; розвивати комунікативні здібності учнів, елементи аналізу й самоаналізу.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Привітання

II. Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III. Основна частина уроку

Level A: Write as many lexical units as you can on the topic.

Level B: Write as many word combinations as you can on the to­pic and translate the following sentences.

Knowledge is power.

It doesn't matter what type of school you get your education in. You should think of the topics the speaker mentioned.

Nowadays you can choose the school for yourselves. It is important to be responsible for your achievements.

Level C: Answer the following questions.

What do you know about secondary schools in Ukraine? What information does the school newspaper cover? Why should the pupils follow school rules and regulations? What stages of Ukrainian system of education do yoy know? What are after-classes activities of pupils of our school? How does the school librarian help you in your studies? Would you like to go to a language school? Is English your favourite subject? Why? Why not?

Level D: Write a composition / a report on one of the topics cho­sen by the pupils.

Pupils and their form-master. Educational system of Ukraine. Educational institutions of a new type. My English room.

What factors a good education depends on. My favorite teacher.

IV. Завершальна частина уроку

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 32

Тема. Reserved Lesson. Grammar Recapitulation Мета: вдосконалювати навички читання й усного мовлення, вживання JIO у граматичних структурах; розвивати комунікативні здібності учнів; сприяти розвитку самостійного мислення, вміння робити висновки, узагальнення.

ХІД УРОКУ

I.       Організація класу. Привітання

II.      Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III.    Основна частина уроку

a) Ex. 1, р. 58 — Ask questions to get more information.

My friend goes to a comprehensive school in London. I want to get the highest marks in my school tests. Our school life is very interesting.

b)      Ех. 2, р. 58 — Put the verbs in brackets into the correct tense form and voice.

c)      Ex. 3, p. 58 — Write the sentences using if or unless. If I have time I go to the cinema.

She can't play computer games unless she finishes her homework. Bill will make mistakes unless he learns the grammar rules. We can't have a rest unless the school holidays start. If Steve doesn't improve his test results, he can't join the swim­ming club.

They can't surf the Internet if they don't buy a modem.

d)      Ex. 5, p. 59 — Read and act out the situations.

Ask your friend questions about his school. Ask about the type of school he goes to and the school rules.

Talk about school subjects you are good at (fond of). What moti­vates you to study them and to get the highest marks: your own wish to get good knowledge, your parents or teachers' encourage­ment or cash prizes.

e)      Self-Assessment "Now I can..."

Think of your records. Tick how well you know it. 4 = very well, 3 = OK, 2 = a little, 1 = needs to improve

f)       The rhyme "Books"

Books are full of boys and girls, That I would like to know. Books are full of happenings To folks of long ago. Books are full of animals, That I would like to pet. Books are full of weather, too, Both sunny days and wet. Books are full of other things That I would like to see.

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

То learn the rhyme and say what books can tell you about. Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів.

II семестр

UNIT 3. BOOKS AND WRITERS

УРОК 33

Тема. Stories, Stories and Stories...

Мета: вдосконалювати лексико-граматичні навички учнів з те­ми; навчити учнів правильно вживати нові JIO у власних словоспо­лученнях, реченнях, мовленнєвих штампах; розвивати навички непідготовленого MM і ДМ, вміння вести обговорення та дискусії за проблемними завданнями.

ХІД УРОКУ

I.       Організація класу. Привітання

II.      Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III.    Основна частина уроку

a)      Learning the rhyme "Books". What can books tell you about?

b)      Book — a set of printed pages that are fastened inside a cover so that you can turn them and read then:

a written work published in printed or electronic form; a set of sheets of paper that are fastened together inside a cover and used for writing in;

a set of things that are fastened together like a book; a section of large written work.

c)      Ex. 1, p. 62 — Read and match the titles of the books with the names of the writers in the box. Then say as in the example.

The book "The Adventures of Sherlock Holmes" was written by Sir Arthur Conan Doyle.

"Oliver Twist" was written by Charles Dickens.

d)      Work in pairs. Look at the book covers on p. 62. take turns to ask and answer the questions.

Which books have you read?

Which books would you like to read?

Do you know any other books by the same authors?

e)      Ех. 2, р. 63 — Read Jane's letter about her reading habits and say what kinds of books she likes to read.

f)       Ex. 3, p. 64 — Read and tick the statements True or False.

g)      Do the quiz "Book Genres" (Ex. 4, p. 64):

adventure science fiction drama mystery humorous story biography

h)      Ex. 5, p. 65 — Work in pairs. Take turns to ask and answer the questions.

Why do you read?

What kind of books do you like to read? Where do you get books from?

Say what you have found out about your friend. Are your literary tastes the same or different? Why?