Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
плани конспекти 8 клас несвіт.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
266.22 Кб
Скачать

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 9, р. 37.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 19

Тема. Going to School in Ukraine

Мета: вдосконалювати навички читання, монологічного й діа­логічного мовлення у вивчених лексико-граматичних структурах з теми; практикувати інтерактивні форми навчання, стимулювати прояви ініціативи учнів; виховувати вміння працювати в парах і гру­пах, почуття взаємодопомоги та колективізму під час обговорення дискусійних проблем; розвивати комунікативні здібності учнів.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Привітання

II. Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III. Основна частина уроку

a)      Ех. 9, р. 37 — Write about the thing you like / don't like about going to school.

Use the linking words to list your points of view. What are the things you would like to change in your school life?

b)      Ex. 1, p. 38 — Listen and repeat:

a secondary school — a lyceum — a gymnasium a language school — life skills — a grown-up

School — a place where children go to be educated;

the process of learning; the time during your life when you go to

a school;

the time during the day when children are working in a school; all the children or students and the teachers in a school; a place where people go to learn a particular subject or skill; a college, a university; the time that you spend there; a large number of fish or other sea animals swimming together.

c)      Work in pairs. Look at the photos and use the prompts to ask and answer rhe questions about them.

A.  Where is Olena?

B. She's in the Information Technology classroom.

A.  What is she doing there?

B. She is preparing a report on History.

A.  Are there good facilities in her school?

B. Yes, there are.

A.  What type of school does she study at?

B. She studies in a secondary school.

d)      Ex. 2, p. 39 — Speak in class. Say what type of school you study at. Tell your group mates about the activities you have in your school and participate in.

e)      Ex. 4, p. 39 — Read and tick the statements M, N, I.

M. I am fond of Maths and Physics.

N. I had a very distinctive year and my brother's and sister's pre­vious experience was very helpful.

1.1 have five English lessons a week.

M. I have made excellent progress in my studies.

I. It's very important that we can choose school for ourselves to go to.

N. I am proud to be a part of this gymnasium.

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 7, р. 41.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 20

Тема. Ukrainian School. Listening Activities Мета: вдосконалювати навички читання й усного мовлення з опорою на лексико-граматичні структури; навчити учнів викону­вати трансформаційні завдання; виховувати вміння працювати в парах, давати суб'єктивну й об'єктивну оцінку явищам навко­лишнього середовища; розвивати комунікативні здібності учнів, елементи аналізу й самоаналізу.

ХІД УРОКУ

        Організація класу. Привітання

        Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

        Основна частина уроку

a)      Ех. 7, р. 41 — Talk about the people who work at school.

Use Ex. 5, p. 40. Start like this:

All school are different fut there are some people who are always ready to help the schoolchildren. They are...

b)      Learning Strategies: Listening Activities

Read the items in the table carefully. Think of the topics the speakers will mention. Think of things you would like to know and write questions. Listen carefully and see if you get all the answers to your ques­tions.

Listen for the details and complete the table.

c)      Ех. 5, р. 40 — Listen to the children (p. 250) talking about the school they go to — a secondary school and a gymnasium. Comp­lete the table:

Location and size- Facilities... School subjects... After-school activities...

d)      Work in pairs. Compare your results. Ask questions to add infor­mation to your table.

e)      Some additional expressions to be used in topical conversations:

Now let's have the question-and-answer period. Let me see if you remember-

Where have you picked up that expression? I am not quite sure

that it is suitable in this case.

This is an exception to the general rule.

The same thought may be phrased in different words.

Now you will carry on the work of questioning.

Give the gist of the story without recourse to the mother tongue.

f)       Ex. 6, p. 40 — Read and match the people who work at school with the work they do:

Headmasters — Physical Education Teachers — Social Workers Psychologists — Art and Music Teachers— Librarians Secretaries — Teacher — School Nurses Vice Principals (Assistant Principals)