
Квашенко і.В., Маняк л. В.,
учителі української мови та літератури
Тімірязівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Вознесенської районної ради
(Урок-дует для учнів 8-9 класів)
Мета: формувати почуття приналежності до України, усвідомлення себе українцем, почуття особистої відповідальності за долю держави і українського народу; формувати готовність служити Батьківщині своєю працею і стати на захист державних інтересів країни; збагачувати словниковий запас; виховувати повагу до державних символів, шанобливе ставлення до традицій українців та представників інших національностей, що населяють країну; виховувати в учнів етичні та естетичні смаки; любов до слова, рідної мови, народу, країни.
Обладнання: лист-епіграф, пазли «Карта України», папки з надрукованими творами, державні прапорці, макети квітів, телевізор, слайди, мультимедійний проектор.
Хід уроку
І.Організаційний момент
І УЧИТЕЛЬ:Дорогі діти і всі присутні, останнім часом нам випало стати свідками драматичних подій : іде боротьба за життя і свободу нашої країни, нашого народу. Ми не можемо бути осторонь, коли Батьківщині так важко. Тому перший урок нового навчального року ми присвячуємо їй - рідній землі. «Україна – єдина країна » - така тема нашого уроку. А епіграфом до нього нехай стануть слова Захара Беркута, героя однойменної повісті Івана Франка.
( Звучить епіграф / фрагмент фільму/)
«Батьки і браття! Нинішня наша побіда - велике діло для нас. Чим ми побідили? Чи нашим оружжям тілько? Ні. Чи нашою хитрістю тілько? Ні. Ми побідили нашим громадським ладом, нашою згодою і дружністю. Уважайте добре на се! Доки будете жити в громадськім порядку, дружно держатися купи, незломно стояти всі за одного, а один за всіх, доти ніяка ворожа сила не побідить вас.»
2. Мотивація.
ІІ УЧИТЕЛЬ: Досвід минулих поколінь підказує, що будь-які негаразди, будь-яке горе можна побороти спільно, розуміючи і підтримуючи один одного. Тому ми вирішили об'єднати 2 класи, 2 вчителів і наших гостей у єдине коло тих, кому не байдужа доля нашої Батьківщини. Давайте разом знайдемо відповіді на питання : « Що може нам допомогти зберегти Україну і зробити її квітучою та щасливою?»
І УЧИТЕЛЬ: Урок ми проведемо у формі подорожі сторінками вивчених творів, а також нових сучасних поезій, присвячених Україні.
Наше завдання: ознайомитися з основними історичними подіями становлення державності України;засобами виразного читання передати красу і зміст художнього слова, відчути настрої та переживання авторів творів та їх героїв, висловити власні враження від прочитаного та почутого.
Отже, успіхів нам! Нехай лине в наші душі поезія рідної землі.
3. Виступи учнів
Україна
І сотворив Бог небо голубе,
Родючі землі, і зелені трави,
Дніпрові води й жито золоте,
І райських птиць, що звуться солов'ями,
Людей чудових тут він поселив, і дав їм мову, що в душі співає,
І вільний дух в серця їм поселив і рай назвав цей
Українським краєм. (Ганна Чубач)
І УЧИТЕЛЬ:
- Якщо вам сподобалася декламація , помайоріть, будь ласка, прапорцями, які є у вас на партах!
(Коментарі учнів)
ІІ УЧИТЕЛЬ:
- Скажіть, діти, яке у вас виникло почуття до рідної землі, коли ви слухали вірш ( гордості, захоплення) / Прикріплюємо шматочок карти ( пазли Гордість)
І УЧИТЕЛЬ:
А зараз давайте згадаємо історію нашого краю.
Київ... Русь... Україна... Ці слова з глибокою шаною і гордістю промовляє кожний свідомий українець, бо вони пов'язують нас із минулим наших батьків, дідів-прадідів. Це зв'язок всього українського родоводу, його славної і водночас трагічної історії.
Понад 15 віків височіє на дніпровських схилах золотоверхий Київ - столиця сучасної України, а в минулому однієї з найбільших держав середньовічної Європи - Київської Русі.
ІІУЧИТЕЛЬ:
І виринають перед нами з сивої давнини славні імена тих, хто стояв біля початків української держави: легендарні Кий, Щек, Хорив та Либідь, які (згідно з "Повістю минулих літ",) збудували місто й назвали його на честь старшого брата Києвом;перші київські князі Аскольд та Дір, що зібрали велике військо і боронили свою державу від нападів чужих племен;княгиня Ольга - мудра державна діячка, ( за висловами літописців) жінка-воїн з «чоловічим розумом»;князь Володимир Великий -Хреститель Київської Русі, видатний полководець , дружби й допомоги якогошукали європейські імператори і королі. Ярослав Мудрий, що увійшов в історію як великий правитель, далекоглядний дипломат та вмілий розбудовувач, що духовно зміцнив Київську Русь і привів її до культурного піднесення.
І УЧИТЕЛЬ: Багато зусиль доклали ці видатні діячі для зміцнення Київської держави, і мріяли вони, щоб нащадки продовжили їх справу . Згадаймо « Заповіт Ярослава Мудрого»
УЧЕНЬ:
Перед смертю Ярослав
Всіх синів своїх покликав
Із любов'ю проказав:
Вас я, діти, покидаю, йду у ліпшу сторону,
Але, діти, пам'ятайте мою заповідь одну:
Не сваріться, жийте в згоді тільки мир збере усе,
А незгода, наче вітер, все по полю рознесе.
Як не будете всі разом йти до спільної мети.
Ви, державу зруйнувавши, подастеся у світи.
Ви розгубите ту землю, що придбали вам батьки,
І тинятиметесь всюди , як вигнанці й жебраки.
ІІ УЧИТЕЛЬ:
- Діти, згадайте, з якого твору взято цей уривок і хто його автор?
( О. Олесь Монолог Князя Ярослава з поеми «Княжа Україна»)
ІІ УЧИТЕЛЬ:
- До чого закликав своїх нащадків Ярослав Мудрий? (Князь заповідав їм жити в братерській злагоді, що мало забезпечити їм процвітання та збереження досягнутого батьком.) Прикріплюємо шматочок карти( пазл Злагода)
І УЧИТЕЛЬ: А ми знову повертаємося до історії.
Протягом багатьох століть страшним лихом для українських земель були спустошливі турецько-татарські набіги. Страшним смерчем налітали ці орди на Україну, грабували, палили, руйнували й спустошували українські міста і села, гнали в полон (ясир) тисячі людей, продаючи їх у рабство.
У1520 році під час нападу на містечко Рогатин, що у Прикарпатті, татари полонили п'ятнадцятирічну Настю - доньку місцевого священика Лісовського. Довго стояли перед її очима червоні заграви над рідною хатою, батько, що впав підтятий татарською шаблею,останні слова матері: «Не забувай свою рідну землю, доню». Ці слова юна Настя не забувала ніколи, навіть тоді, коли стала улюбленою дружиною султана Сулеймана, повелителькою 3 частини світу і майже 40 років потрясала велику Османську імперію, всю Європу і ввійшла в історію під іменем Роксолана
Монолог Роксолани ( читає учениця)
"...Матінко Господня, Воротарнице! я тебе прошу!.. І я шукаю твоєї опіки!., і я стукаю до милосердя твого!..
...Я бідна дівчина з далекої країни, без дому і без роду між людьми чужими, одна-одинока, як билина в полі! Мене вирвали з дому й загнали в світ далекий. Але я не прошу ні за свою волю, ні за своє щастя,.. Матінко Господня, Воротарнице! Дай мені тільки знак, що робити маю у своїм ваганні! Я не можу забути мук нещасних бранців і осель пожежі в своїм ріднім краю. Може, ти так хочеш, щоб я полегшила великі нещастя рідної землі? Дай мені знак який-небудь від всемогучого Сина свого в Тройці єдиній! Адже він знає все і всім опікується! Я не хотіла б відрікатися церкви, в якій молиться мій батько. Бо тоді буду самотня ще більше, ніж тепер. Але ж інакше не принесу пільги тисячам нещасних. Ти знаєш, що таке біль! Матінко Господня! Може, якраз в тій цілі дивна рука Божа привела мене аж сюди, степами і морями, щоб я принесла пільгу горіючим селам і гнаним у неволю жінкам і мужчинам? Дай мені знак який-небудь. Матінко Господня, Воротарнице! "
ІІ УЧИТЕЛЬ: Вам сподобалася акторська гра нашої Роксолани?
Що вас вразило у характері Роксолани ? ( вірність Батьківщині) (Деякі історики вважають, що Роксолана піклувалася і про свою батьківщину нібито вона докладала зусиль для звільнення своїх співвітчизників, запобігала нищівним набігам татар.) Прикріплюємо шматочок карти( пазл Вірність)
І УЧИТЕЛЬ: Провідною силою в боротьбі з турецько-татарськими загарбниками стало українське козацтво. Слава про відвагу, спритність, хитрощі козаків линула далеко за межі України.
У народній пам'яті назавжди залишилися героїчні постаті захисників рідної землі, мудрих і хоробрих отаманів та гетьманів : Самійла Кішки, Івана Сірка, Петра Сагайдачного та Петра Дорошенка, Богдана Хмельницького та Івана Мазепи.
Часи козаччини — це героїчні сторінки в історії України, час подвигів і слави, величі краси козацького духу, якими пишалося й пишатиметься не одне покоління українців.
ІІУЧИТЕЛЬ:Надзвичайно захоплювався козацтвом і Тарас Шевченко, він сприймав його як «ДИВО» і дуже жалкував, що не судилося йому жити в ті славні часи. Боляче було думати Великому Кобзареві, що від козацької величі і звитяги нічого не лишилося:
Де поділось козачество, червоні жупани?
Де поділась доля-воля, бунчуки, гетьмани?
Минулося.... Лишилися могили по полю....
У багатьох своїх творах Шевченко закликав пам'ятати минулу славу, підніматися у з колін і боротися за рідну землю, бо був він справжнім сином України.
ІУЧИТЕЛЬ:200 років минуло з дня народження Кобзаря, та його твори не втратили своєїідейної вартості і звучать з новою силою, надзвичайно особливо, навіть пророчо, пробуджуючи серця українців.
Прослухаємо одну із поезій Шевченка.