- •Розділ 1 Теоретичні основи формування часових уявлень у дітей дошкільного віку
- •Поняття часу у психолого-педагогічній та методичній літературі
- •1.2 Фізіологічні основи сприймання часових уявлень у дітей дошкільного віку
- •1.3 Особливості сприйняття часу дітьми старшого дошкільного віку
- •Розділ іі Проведення практичного дослідження
- •2.1.Характеристика часових уявлень дітей старшого дошкільного віку
- •2.2 Формування часових уявлень засобами дидактичної гри
- •2.3. Ефективність формування часових уявлень дітей старшого дошкільного віку засобами дидактичних ігор та вправ.
- •Додаток а
- •Додаток б
- •Додаток в
- •Додаток г
- •Додаток д
Додаток а
1.Антонюк Максим
2.Бойко Оксана
3.Бугайчишин Олег
4.Бук Віка
5.Ганич Остап
6.Гамелко Соломія
7.Давид Софія
8.Душна Христина
9.Заєць Сергій
10.Замків Олег
11.Ілько Тетяна
12.Калина Ірина
13.Колиняк Михайло
14.Кума Ігор
15.Михнич Віктор
16.Муняк Ангеліна
17.Оприск Марта
18.Плитин Юрій
19.Тадра Марія
20.Ужит Тарас
Додаток б
Фрагмент заняття з поданням 1 хвилини у дітей старшої групи На кожний стіл ставлять 1-хвилинні пісочні годинники. Вихователь : - Діти, подивіться, як за 1 хвилину весь пісок з одного балончика пісочного годинника пересиплеться в іншій, а стрілка на секундомірі пройде одне коло. За сигналом діти перевертають пісочний годинник, а викликаний дитина спостерігає за секундоміром. Скільки пройшло часу?- Діти відповідають, що 1 хвилина. Подивимося, що ми встигнемо зробити за 1 хвилину. Правильно виконає завдання той, хто закінчить роботу через хвилину. Час можна побачити на пісочному годиннику: коли весь пісок пересипиться з одного балончика в інший, пройде 1 хвилина. Працюючи, ви повинні стежити за годинником і під час закінчення. А тепер, - дає сигнал вихователь, - протягом хвилини складайте з паличок візерунки, хто який хоче. Підводячи підсумки роботи, він говорить: Правильно виконали завдання точно через хвилину Юра, Оля. Вони стежили за пісочними годинниками й закінчили викладати візерунки, коли пройшла 1 хвилина. Підсумовуючи вихователь запитує:скільки візерунків вийшло за хвилину у вас?
Додаток в
Заняття «Ознайомлення з днями тижня та місяцями»
Програмовий зміст:
Вчити називати послідовно дні тижня; знайомство з поняттям «місяць» (складається з чотирьох тижнів, один місяць слідом за іншим); вправляти в класифікації геометричних фігур за різними ознаками.
Матеріал: Для вихователя: листочки від календаря за минулий місяць, складені по тижнях; два комплекти цифр від 1 до 7, м'яч. Для дітей: набір геометричних фігур.
Хід заняття :
Пропонується гра «Назви швидше» .
Діти утворюють коло. За допомогою лічилки вибирається ведучий.
Він кидає кому-небудь з дітей м'яч і каже: «Який день тижня сьогодні?» Дитина, що зловив м'яч, відповідає: «Вівторок», кидає м'яч іншому дитині і задає питання типу: «Який день тижня був учора? Назви день тижня після четверга. Назви день тижня між четвергом і п'ятницею ». Так роль ведучого поступово переходить від однієї дитини до іншого. Якщо хтось не може швидко дати відповідь, то вихователь пропонує дітям допомогти йому.
Вихователь: Скільки днів у тижні? (Сім.) Давайте перевіримо, чи це так. (Дає дітям листочки календаря і пропонує розкласти їх по порядку.) Скільки днів у тижні? Назвіть їх по порядку. Покажіть за допомогою рук, скільки днів у тижні.
Діти розводять руки в сторони, таким чином показують протяжність тижня.
Потім вихователь пропонує дітям назвати перший місяць року. «Подивіться, скільки тижнів у місяці? (Показує листочки календаря, складені по тижнях.) Порахуйте, скільки тижнів у місяці. Ви можете показати, скільки днів у місяці? (Діти широко розводять руки в сторони.) У кожному тижні однакову кількість днів? Як дізнатися? (Покласти листочки календаря одного тижня під листочками інший.) А як можна по-іншому дізнатися, скільки днів у місяці? »(Листочки календаря покласти в ряд.)
Якщо діти при виконанні завдання будуть вважати, не бороніть. Якщо ні - теж не біда, вони цього навчаться пізніше.
Вихователь:Як називається перший місяць року? Другий? Послухайте прислів'я про січень.
Січень - року початок, а зими - середина.
У січні і горщик в печі замерзає.
Січня - морози, лютого - завірюхи.
Примітка. Якщо в групі є плакатний календар, запропонуйте дітям показати на ньому січень, запитаєте, який цього місяця за рахунком.
Гра «По порядку шикуйсь» (ускладнений варіант)
На столі в безладді лежать перевернуті цифри (два комплекти). Діти рухаються під музику. За сигналом беруть цифри зі столу. Вихователь каже дітям, що треба побудуватися по порядку: дні тижня по порядку, одна тиждень за інший. Гравці шикуються по порядку, відповідно до цифрою, зазначеної на картці. Діти перетворюються на сім днів тижня. Таким чином, шикуються два тижні. Діти, які залишилися без карток, задають граючим питання:
- Сьомий день тижня, назви свій день тижня і придумай прислів'я або приказку про число сім;
- Скажи який твій день за рахунком? Назви казки в яких зустрічається число три.
Діти повертають картки на місце, і гра повторюється.
На столах геометричні фігури різної форми, величини, кольору.
Вихователь пропонує дітям розкласти фігури за різними ознаками:
відкладіть великі червоні фігури і назвіть їх;
відкладіть маленькі фігури, назвіть їх;
відкладіть всі чотирикутники і назвіть їх;
відкладіть всі трикутники;
назвіть різні фігури.
Підсумок заняття.
