Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
1111.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
221.95 Кб
Скачать

IV. Підсумок уроку.

— Що означає слово «конфлікт»?

— Як уникнути конфліктної ситуації?

 

«Конфлікт. Шляхи подолання конфліктних ситуацій».

Мета: дати підліткам можливість самостійного аналізу типових життєвих ситуацій, роз’яснити правила попередження конфліктів та виходу з них; учні повинні засвоїти зміст понять «конфлікт», «конфліктна ситуація», «інцидент»; розвити вміння етичного самопізнання, самоаналізу і самооцінки. 

О снащення: аркуші паперу для тестування та виконання завдань, вислови про культуру спілкування.

Методи: бесіда, рольові ігри, робота в малих групах.

На попередньому уроці попросіть учнів змоделювати у парах або групах конфліктні ситуації дорослі — діти; чоловік — жінка; підліток старшого віку — підліток молодшого віку.

Хід уроку:

1. Запропонуйте учням відповісти на питання: «Що таке конфлікт?».

Передбачувані відповіді:

— сварка;

— протистояння двох людей;

— бійка;

— ворожнеча;

— боротьба.

Дайте визначення конфлікту: Конфлікт (від лат. conflictus — зіткнення) — зіткнення протилежних інтересів, поглядів, прагнень; серйозна розбіжність, гостра суперечка, що приводить до протистояння або боротьби.

Для виникнення конфлікту необхідний ряд чинників: наявність проблеми (суперечності), конфліктної ситуації, учасників конфлікту та інциденту.

Конфліктна ситуація — це ситуація прихованого або явного протиборства сторін.

Інцидент - це дія або сукупність дій учасників конфлікту, що провокують різке загострення суперечності і початок боротьби між сторонами конфлікту.

Конфлікти бувають різні: сімейні, ділові, виробничі, політичні, міждержавні тощо. Але потрібно пам'ятати, що конфлікти між людьми можуть бути конструктивними (направленими на розвиток відносин, здійснення спільної діяльності) і деструктивними (направленими на задоволення особистих амбіцій, самоствердження якоїсь людини за рахунок інших людей, наклеп, заздрість, ухилення від виконання обов'язків тощо). Слід уникати не тільки деструктивних, але й порожніх конфліктів, коли роздратування або нестриманість людини роблять його поведінку неприйнятною для інших людей.

Запитайте в учнів: «Чому, на вашу думку, виникають конфлікти? Що стає їх причиною?». 

Передбачувані відповіді:

— люди по-різному дивляться на речі;

— стикаються особливості характерів;

— амбіції і емоції;

— нерозуміння, наприклад, між дорослими і дітьми, між чоловіками і жінками;

— тупість;

— злість.

2. Попросіть учасників розділитися на три групи та розіграти конфліктну ситуацію: виконати завдання:

1-а група: дорослі – діти;

2-а група: чоловік – жінка;

3-а група: підліток старшого віку-підліток молодшого віку.

Обговоріть, з якими типами конфліктів вони зіткнулися: особистий, побутовий, трудовий тощо. Запитайте: «Хто першим затіяв конфлікт? Яка була у відповідь реакція іншої сторони? Як розпалювалися пристрасті? Чи робив хто-небудь спробу примирення?».

Запропонуйте учням обговорити, чи була у героїв інсценувань можливість уникнути конфлікту? Що для цього їм треба було зробити?

Передбачувані відповіді:

— не нервувати;

— вислухати іншу сторону;

— говорити спокійно;

— зупинитися;

— проаналізувати ситуацію, що склалася;

— порадитися;

— знайти компроміс;

— просто вибачитися.

Існують правила поведінки, виконання яких допомагає не провокувати конфлікти: 

• Не прагніть домінувати за будь-яку ціну. Будьте принциповими, але не жорстокими. Пам'ятайте, що прямолінійність добре, але не завжди.

• Критикуйте, але не критиканствуйте.

• У всьому треба знати міру. Сказати правду теж треба уміти! Будьте незалежні, але не самовпевнені. Не перетворюйте наполегливість на настирливість.

• Будьте справедливі та терпимі до людей. Не переоцінюйте свої здібності та можливості, не зменшуйте здібності і можливості інших.

• Не проявляйте ініціативу там, де її не потребують.

• Реалізуйте себе в творчості, а не в конфліктах.

• Проявляйте витримку, оволодійте уміннями саморегуляції. Пошана до людей, знання правил ведення суперечки, дискусії, правил спілкування допомагають запобігати непотрібним конфліктам.

Є певні фрази, які можуть спровокувати конфліктну ситуацію.

Наприклад: 

— ти, як завжди (запізнився, розбив щось тощо);

— скільки можна казати, що (неможна брати мої речі, ти повинен винести сміття тощо);

— до яких пір ти будеш (дивитися телевізор, голосно вмикати музику тощо).

Таких висловів багато і кожен з вас, напевно, може пригадати їх. Не варто починати розмову з таких фраз. Бо таким чином ви узагальнюєте поведінку людини, робите співрозмовника в очах оточуючих або її власних невдахою, принижуєте гідність. Краще, роблячи зауваження, дати людині зрозуміти, що ви ставитесь до неї з повагою, але деякі моменти її поведінки не зовсім вас влаштовують. Наприклад: «Я знаю, як тобі подобається цей гурт музикантів, але не міг би ти вимкнути магнітофон або одягнути навушники», «Постарайся більше не запізнюватись, бо в мене мало вільного часу».

Крім наведених вище є ще і спеціальні правила попередження конфліктів: 

• не розмовляйте відразу з напруженою, збудженою людиною; 

• перш ніж сказати про неприємне, постарайтеся створити доброзичливу атмосферу, відзначте заслуги людини, його вдалі вчинки;

• постарайтеся подивитися на проблему очима опонента, «встати на його місце»;

• не приховуйте доброго відношення до людей, не скупіться на похвалу товаришам;

• вмійте примусити себе мовчати, коли вас зачіпають в дрібній сварці, будьте вище за дріб'язкові суперечки;

• те, що справжні чоловіки вирішують суперечки бійкою – міф, тільки сильна і впевнена в собі людина здатна вийти із конфлікту без сутички.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]