
- •1.1 Основні причини конфліктів у сім'ї
- •1.2 Вплив сімейного вихованя у на розвиток особистості дитини
- •1.3 Характерні наслідки сімейних конфліктів, їх вплив на характер і особливості розвитку дитини
- •1.4 Способи запобігання сімейних конфліктів
- •2.1 Партнерська взаємодія між батьками та дітьми
- •2.2 Особливості корекції дитячо-батьківських відносин
- •2.3 Розробка корекційної програми взаємовідносин між батьками та підлітками
- •3.1 Констатуючий експеримент
- •3.2 Формуючий експеримент
- •1)Діагностичний етап дослідження містить в собі декілька серій:
- •2.) Проведення анкетування опитування шкали сімейного оточення (шсо), адаптованої с.Ю.Купріяновим; методики "Особистісна агресивність і конфліктність" (є.П. Ільїн, п.А.Ковальов).
- •3). Програма занять з корекції сімейних взаємовідносин (Додаток е)
- •4).Проведення анкет для учнів та батьків
- •3.3 Контрольний експеримент
- •Список використаних джерел
- •Додатки Додаток а
- •Додаток є уникнення конфліктів між людьми
- •Хід уроку
- •I. Організація класу.
- •II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- •III. Вивчення нового матеріалу.
- •IV. Підсумок уроку.
- •1. Запропонуйте учням відповісти на питання: «Що таке конфлікт?».
- •2. Попросіть учасників розділитися на три групи та розіграти конфліктну ситуацію: виконати завдання:
- •3. Запропонуйте учням тестування на визначення поведінки в конфліктній ситуації.
Додаток є уникнення конфліктів між людьми
Мета: допомогти учням з'ясувати причини конфліктів між людьми та способи їх уникнення; формувати навички культурної поведінки, сприяти налагодженню дружніх стосунків у колективі, підвести учнів до усідомлення необхідності узгодження власних інтересів та інтересів суспільства.
Обладнання: підручник (Байбара Т.М., Бібік Н.М. Я і Україна: Підруч. для 4 кл. — К.: Форум, 2006); зошит «Я і Україна»; малюнки дітей; модель квітки з пелюстками-прислів'ями.
Хід уроку
I. Організація класу.
Перевірка домашнього завдання.
— Поясніть прислів'я: «Найважче — самого себе побороти».
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Слухання мирилок.
Дві подружки зажурились,
Дві подружки посварились.
Тобі яблучко, мені грушечка —
Не сварімося, моя душечко.
Битися — не билися,
Трохи посварилися,
Потім посміялися —
Друзями зосталися.
— Як називаються такі вірші? (Мирилки.)
— Чому з'явилися мирилки?
— А чому люди сваряться?
— Сьогодні на уроці ми з'ясуємо причини конфліктів між людьми та спробуємо зрозуміти, як можна їх уникнути.
III. Вивчення нового матеріалу.
— Прочитайте ряд слів, знайдіть серед них «зайве» слово.
Мир, дружба, конфлікт, друзі.
Вправа «Мікрофон».
— Доберіть синоніми до слова «конфлікт».
— Спробуйте пояснити, що ж таке конфлікт.
Довідкове бюро.
— Послухайте, як пояснює значення цього слова тлумачний словник:
а) зіткнення протилежних інтересів, думок, поглядів; серйозні розбіжності, гострі суперечки між людьми;
б) ускладнення в міжнародних відносинах, що може призвести до збройної сутички.
Робота в групах.
— Як ви вважаєте, яку людину можна назвати конфліктною.
Розв'язування конфліктної ситуації.
Одного разу вулицею йшов дідусь, спираючись на велику палицю. Він був старенький, ішов повільно і дивився собі під ноги. Назустріч йому, піднявши голову до неба і щось там роздивляючись, біг хлопчик. Він не помітив дідуся і штовхнув його. Дідусь дуже розгнівався на хлопчика.
∙ Що сказав дідусеві хлопчик?
∙ А чи могло бути інакше?
∙ Хто був винен у цьому конфлікті?
Дідусь Хлопчик
Чому? Чому?
... ...
— Пригадайте твори з усної народної творчості, в яких висміюють конфлікти.
Робота в парах.
— Які риси характеру людини, на вашу думку, призводять до конфлікту?
Відповіді учнів.
— Як не дати розгорітися конфлікту? (Виявити доброзичливість. Не підтримати конфлікт. Вживати слова ввічливості.)
Подорож у минуле.
— Пригадайте, чи виникали у тебе конфлікти з однокласниками?
— Як ти поводився під час суперечки?
Відповіді учнів.
— Хто виграв суперечку?
— Чи могло бути по-іншому?
— За ким, на вашу думку, завжди перемога в суперечці?
А зараз послухайте вірш.
Чим кінчається сварка
Хлопчик цей — велика злюка.
Шарпнув він мене за руку,
Обізвав: «Всезнайка, соня
І бабусина тихоня,
Мала, чапля із поліна
І зануда, як Мальві на».
Я сказала: «Ти на вроду,
Мов опудало з городу».
Він сказав і я сказала...
Він замовк і я змовчала.
Ми мовчали і сопіли...
Яблука уже доспіли.
Хлопчик яблуко зірвав
І мені подарував.
М.Людкевич
— Чим закінчилася сварка? (Миром.)
Поясніть прислів'я:
∙ Мир будує, а війна руйнує.
∙ Хто людям добра бажає, той і собі його має.
Практична робота (у групах).
Складіть правила поводження в колективі, які б допомогли вам уникати конфліктів з товаришами.
Діти пропонують свої правила. Шляхом відбору найвлучніших пропозицій колективно складаємо список правил.
Наприклад.
∙ Будь стриманим.
∙ Гаси в собі спалахи гніву.
∙ Контролюй свою поведінку та мову.
∙ Будь доброзичливим.
∙ Допоможи товаришам уникнути конфлікту.