
Міністерство освіти і науки України
Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна
План-конспект заняття
з української мови
для студентів-іноземців
на тему
«Майбутній час дієслова»
Виконала:
студентка 4 курсу
філологічного факультету
Петренко Людмила Олександрівна
Харків – 2014
Тема уроку: Майбутній час дієслів.
Мета уроку:
Навчальна: надати студентам основні відомості про особливості утворення майбутнього часу дієслова в українській мові; навчити утворювати просту, складну і складену форми дієслів майбутнього часу; змінювати дієслова майбутнього часу за особами і числами;
Розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, пам’ять і логічне мислення;
Виховна: виховувати повагу до людей, інтерес до навколишнього середовища.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи й прийоми: бесіда, розповідь, запис основних правил у зошит, виконання тренувальних вправ, робота з текстом, робота з таблицею, робота зі словником.
Міжпредметні зв’язки: російська мова, географія, біологія.
Обладнання: аудиторна дошка, робочі зошити, конспекти, роздатковий матеріал (таблиця, малюнок, текст і вправи).
Використана література
1. Брицин М. Я., Жовтобрюх М. А., Майборода А. В. Порівняльна граматика української і російської мов. — К. : Вища шк., 1978. — С. 186–188.
2. Вашуленко М. С., Дубовик С. Г., Мельничайко О. І., Скуратівський Л. В. Рідна мова : підруч. для 4 кл. загальноосвіт. навч. закл. — К. : Освіта, 2004. — С. 31—32.
3. Исиченко Ю. А., Калашник В. С., Свашенко А. А. Самоучитель украинского языка. — 3-е изд., перераб. и доп.— К. : Вища шк., 1993. — С. 113—114.
4. Терлак З. О. Сербенська Украинский язык для начинающих. — Львів : Світ, 1999. — С. 141—145.
Хід уроку:
Організаційний момент.
Доброго дня, студенти. Мене звати Людмила Олександрівна. Сьогодні я проведу у вас заняття з української мови. Як мене звати, ви вже знаєте. Назвіть, будь ласка, і ваші імена, щоб ми познайомилися. (...) Хто сьогодні відсутній?
Фонетична зарядка.
Сьогодні ми з вами попрактикуємось у вимові кількох звуків, які для вас складні.
Але спочатку скажіть, кого ви бачите на малюнку перед вами?
- Де може жити мишка?
- Якого вона кольору?
- Назвіть частини тіла мишки на малюнку.
- А що художник забув намалювати на її мордочці?
А тепер послухайте віршик про мишку:
Тишком-нишком
Вийшла мишка із нори.
В шкребетушки
Ніс і вушка догори.
- Які слова з віршика ви не знаєте?
Тишком-нишком – від слова «тихо»; без шуму й водночас непомітно.
Шкребетушка – так можуть лагідно називати мишку, тому що вона шкребеться (показати жестом, оскільки визначення заскладне).
Тепер прочитаймо віршик хором, звертаючи особливу увагу на чітку вимову звуків [ш] і [р], далі поодинці (2-3 студенти) і напам’ять (за бажанням).
Актуалізація опорних знань
Слова якої частини мови нам потрібні, щоб розповідати про різноманітні дії?
Згадаймо, що ви вже знаєте про теперішній час дієслів.
На які питання відповідають дієслова теперішнього часу?
Повідомлення теми та мети уроку.
Як бачимо, ви вже вмієте розповідати про себе та різні події в теперішньому часі, а сьогодні ви познайомитеся з майбутнім часом, навчитеся його утворювати та використовувати в мовленні.
Вивчення нового матеріалу
5.1. Аналіз мовних явищ
Зіставте речення.
1. Я малюю картину.
2. Я буду малювати картину.
Які відмінності ви помітили?
Яку дію виражає дієслово в першому реченні? А в другому?
5.2. Коментар викладача
Дієслова теперішнього часу виражають дію, яка відбувається в той час, коли про неї повідомляють. Вони відповідають на питання: Що ти робиш? Що він (вона, воно) робить? і т ін. Майбутній час – форма дієслова, що позначає дію, яка має відбутися після моменту мовлення. Вони відповідають на питання: Що ти будеш робити? Що він (вона, воно) буде робити? Що ви будете робити? Що вони будуть робити? Змінюються дієслова майбутнього часу так, як і теперішнього (Як змінюються дієслова теперішнього часу?) за особами й числами. Зверніть увагу на те, що в російській мові, на відміну від української, немає складеної форми майбутнього часу (укр.: читатимеш, будеш читати; рос. лише будешь читать).
5.3. Робота з таблицею
Розгляньте таблицю № 1 «Творення дієслів майбутнього часу»
Види форми |
Проста форма |
Складна форма |
Складена форма |
Схема творення |
префікс + дієслово у формі теперішнього часу |
Інфінітив + суфікс -м- + особове закінчення |
форма дієслова бути + інфінітив |
Приклади
|
1ос. напишу 2ос. напишеш 3ос. напише 1ос. напишемо 2ос. напишете 3ос. напишуть |
писати+м+у=писатиму писати+м+еш=писатимеш писати+м+е=писатиме писати+м+емо=писатимемо писати+м+ете=писатимете писати+м+уть=писатимуть |
буду писати будеш писати буде писати будемо писати будете писати будуть писати |
Якщо дієслово має в інфінітиві постфікс -ся / -сь, його також потрібно додавати в кінці всіх форм майбутнього часу: усміхатимусь, усміхатимешся та ін.