Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Контрольная финансовый менеджмент.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
189.44 Кб
Скачать

4. Завдання 4

Відповідно наведеним даним розрахувати силу дії виробничого важеля, показники запасу фінансової міцності підприємства, порогову кількість товару і суму прибутку, отриманого після проходження порога рентабельності.

Як зміниться величина прибутку від реалізації продукції підприємства, якщо виручка від продажу товарів збільшиться на 8%.

Вихідні дані :

Річний обсяг виробленої продукції

(тон)

Рівень рентабельності продукції,

%

Повна собівартість одиниці продукції,

грн

Частка змінних витрат в структурі собівартості продукції,

%

14500

19

75

70

Рішення:

Спочатку розрахуємо річну виручку від реалізації (Вр)

Вр = (75* 1,19) * 14500 = 1294125 грн.

Сума прибутку з одиниці продукції становитиме: 75 * 0,19 = 14,25 грн.

Загальна сума прибутку ( П ) дорівнюватиме:

П = 14,25* 14500 = 206625 грн.

Розрахуємо суму змінних витрат (Ззм)

Ззм/1 = 75*0,70 = 52,5 грн.

Ззм =52,5 * 16000 = 761250 грн.

Розрахуємо суму постійних витрат (Зп)

Зп = (75*14500) – 761250= 326250 грн.

Розрахуємо валову маржу:

Мв = Вр – Ззм = 1294125 – 761250 = 532875 грн.

Визначимо силу дії виробничого (операційного ) важеля:

Fв = Мв / П

Fв = 532875 / 206625 = 2,58

Операційний важіль відслідковує залежність прибутку підприємства від зміни виручки, тобто він показує потенційну можливість впливати на операційний прибуток шляхом зміни структури витрат та обсягів реалізації. Дія операційного (виробничого) важеля проявляється в тому, що будь яка зміна виручки завжди призводить до більш сильної зміни прибутку. Цей ефект зумовлений різною силою впливу динаміки постійних і змінних витрат на кінцевий фінансовий результат в умовах кількісної зміни обсягів виробництва (реалізації). Отже, чим вище значення операційного важеля, тим більша залежність прибутку від зміни виручки [1, с.26].

В нашому випадку, сила дії операційного важеля показує, що при зміні виручки від реалізації на 1 %., операційний прибуток зміниться на 2,58%.

Розрахуємо порогову суму рентабельності:

Рп = Зп / ( Мв / Вр)

Рп = 326250 / ( 532875/ 1294125) = 326250/ 0, 0,41177 = 792330,48 грн.

Тобто, досягнувши такої суми реалізації підприємство досягне точки беззбитковості, коли немає збитків і немає прибутку.

Визначимо порогову кількість товару:

Тп = Рп / Ц, де

Ц – ціна реалізації.

Ц = 75 * 1,19 = 89,25 грн.

Тп = 792330,48 / 120 = 8380,95 (тон)

За цієї кількості реалізованої продукції досягається точка беззбитковості.

Розрахуємо запас фінансової міцності:

ЗФМ = Вр – Рп

ЗФМ = 1294125 – 792330,78 = 501794,52 грн.

Відповідно, на суму 501794,52 грн., загальна виручка від реалізації перевищує поріг рентабельності.

Сума прибутку після проходження порогу рентабельності:

Пр = (Вр – Рп) * ( Мв / Вр)

Пр = (1294125 – 792330,78) * (532875/1294125) = 501794,52* 0,41177 = 206625,0 грн.

Пр = П

Якщо виручка від реалізації Вр збільшиться на 8%, то вона становитиме:

Вр нов. = 1294125 * 1,08 = 1397655 грн.

Обсяг виробленої продукції становитиме:

1397655/ (70* 1,19) = 16778,57 тон

Загальна сума витрат дорівнюватиме:

326250 + (16778,57 * 52,5) = 1207124,92 грн.

Відповідно, прибуток становитиме:

П = 1397655 – 1207124,92 = 190530,08 грн.