
Тема. Робота з книгою.
Мета. Ознайомити студентів з різними видами роботи з книгою, правилами конспектування та дотриманням організаційних і санітарно-гігієнічних вимог для ефективної та результативної роботи.
Розвивати логічне мислення, здатність висловлювати власну думку.
Виховувати інтерес до вивчення предмету та любов до обраної професії.
Вид заняття: лекція.
Література:
Дубасенюк О.А. Практикум з педагогіки.-К.:2004.
Мазоха Д.С. На шляху до педагогічної професії.-К.:2005.
Педагогічна творчість і майстерність.-Хрестоматія.-К.:2000.
Хід заняття
Організаційний момент.
Актуальність опорних знань студентів.
Мотивація процесу навчання, повідомлення теми і завдань заняття.
Робота над темою заняття.
План
Як працювати з книгою?
Види роботи з книгою.
Правила конспектування.
Узагальнення і систематизація знань студентів.
Підсумок заняття.
Домашнє завдання.
Як працювати з книгою?
Головним джерелом знань у навчальній роботі у ВНЗ, та й у житті, є, безперечно, книга. Яскраво висвітлив роль книги у становленні особистості російський письменник М. Горький: "Я міг би багато розповісти про те, як читання книги — цей звичний для нас, буденний, але за суттю своєю таємничий процес духовного злиття людини з великими умами всіх часів і народів — як цей процес читання іноді раптом осяює світлом людині смисл життя і місце в ньому...
...Любіть книгу, вона полегшить вам життя, по-дружньому допоможе розібратися в пістрявій і бурхливій плутанині думок, почуттів, подій, вона навчить вас поважати людину і самих себе...
...Любіть книгу — джерело знань, лише знання можуть врятувати, лише вони можуть зробити нас духовно сильнішими, чесними, розумними людьми, здатними щиро любити людину, поважати її працю і сердечно милуватися прекрасними плодами її неперервної великої праці".
Започаткував книгодрукування німецький винахідник Іоган Гутенберг в середині XV ст. Його відкриття виявилося геніальним. Воно сприяло збереженню на віки найціннішого людського скарбу — витворів людського розуму, дало змогу зміцнити зв´язки поколінь. Особливо збільшилася кількість книг в останні десятиріччя. Вважають, що за останні 25—30 років у світі видруковано стільки книг, скільки за всі попередні роки з початку книгодрукування. Зорієнтуватися в цьому потоці друкованої продукції без спеціальної підготовки складно.
Для успішної роботи з літературою особливо важливим є вміння відшукати потрібну книгу чи статтю. І тут студент не може обійтися без оволодіння навичками бібліографування. Пошуки літератури доцільно починати з перегляду бібліотечних каталогів, а також каталогів, що їх ведуть у навчально-методичних кабінетах. Є різні каталоги: алфавітний, систематичний, предметний, або тематичний. В алфавітному каталозі, коли відоме прізвище та ініціали автора, можна швидко знайти потрібну книгу, виписати її шифр, який необхідно вказати при заповненні бланка замовлення на потрібне видання. Це значно полегшить роботу бібліотекаря і пришвидшить пошуки літератури.
Як працювати з книгою?
Ознайомтеся з анотацією та змістом і сформулюйте для себе, про що піде мова в тексті.
Згадайте усе, що ви вже знаєте з цієї теми, й поставте додаткові запитання, на які в тексті будуть дані відповіді.
Приступайте до читання. Читаючи, зіставляйте висунуті вами припущення з реальним змістом джерела, виписуйте незрозумілі вам терміни і вислови. Спробуйте знайти до них пояснення.
Якщо незрозумілим є зміст тексту, то подумайте, чи не пов’язане це з раніше пройденим, але не засвоєним чи погано засвоєним матеріалом. Подумайте, що саме з раніше вивченого матеріалу заважає розуміти текст, і повторіть його.
Упродовж всього читання ставте питання до тексту і висувайте свої припущення про подальший його зміст. Перевіряйте свої припущення в процесі цілеспрямованого читання. Якщо ви не можете знайти відповідь на свої питання в тексті, спробуйте знайти відповіді в інших джерелах.
Читаючи текст, намагайтеся виділяти в ньому головне й відокремити його від другорядного. Обміркуйте, у якій частині тексту виражена головна думка та що цю головну думку пояснює, доповнює, розвиває.
У процесі читання тексту складайте план, стислий чи розгорнутий конспект, супроводжуйте його рисунками, схемами, кресленнями, порівняльними таблицями, відбираючи основні й істотні моменти і думки тексту. У разі потреби робіть необхідні виписки.
Розгляньте й проаналізуйте всі наведені в джерелі приклади та придумайте свої.
Дайте відповіді на питання, наведені в досліджуваному джерелі чи записані в зошиті, запропоновані вчителем.
Відповівши на питання, перевірте за джерелом правильність своєї відповіді, її глибину і повноту.