
- •Бобринецька загальноосвітня школа і-ііі ступенів №5 ім. П. П. Шумилова
- •Методичні рекомендації
- •1. Успішне навчання математики
- •2. Деякі методичні прийоми успішного навчання
- •5Клас. Тема «Додавання та віднімання звичайних дробів».
- •5 Клас. Тема «Дії з десятковими дробами».
- •6 Клас. Тема «Скорочення дробів»
- •3. І ще декілька «родзинок» до уроку
- •1) Математичні казки та вірші. Чарівний сон
- •Пригоди в країні Математики.
- •Математика!
- •Ода Декарту
- •2) Ребуси та кросворди
- •Розробка уроків з теми «Теорема Піфагора»
- •План вивчення теми:
- •Урок № 1-2
- •Пам’ятка для учнів
- •Хід уроку
- •Відповіді учнів (можливо)
- •Іі. Мотивізація навчальної діяльності.
- •Ііі. Вивчення нового матеріалу.
- •Вводимо позначення:
- •Усні вправи
- •Задачі на закріплення
- •Історична довідка (учитель)
- •V. Домашнє завдання
- •Урок № 3
- •Хід уроку
- •Доведення
- •Можливий план доведення теореми
- •V. Закріплення матеріалу
- •Розв’язання
- •Vі. Підсумок уроку
- •Vіі. Домашнє завдання:
- •Урок 4 Тема: Наслідки з теореми Піфагора
- •Хід уроку
- •Запитання до карток
- •Розв’язування
- •Задача № 4
- •V. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •Доведення
- •Самостійна робота по темі “Теорема Піфагора”
- •Карточка № 2
- •Карточка № 3
- •Іі. Вивчення нового матеріалу
- •Розв’язування
- •V. Домашнє завдання.
- •Хід уроку
- •Математичний диктант для перевірки теоретичних знань
- •Достатній рівень
- •Початковий рівень
- •Достатній рівень
- •3. Самостійне виконання вправ
- •6. План проведення гуртка з теми «Чи потрібна нам теорема Піфагора?»
- •1 Заняття.
- •2 Заняття
- •3 Заняття
- •Цікаве про теорему Піфагора
- •Геометрія в давні часи
- •Хто такі гарпедонапти?
- •Евклід . «Начала». Твердження 47.
- •Той, про кого сповістила Піфія
- •Із життя Піфагора
- •Школа Піфагора
- •Заповіді піфагорійців
- •Хто відкрив теорему Піфагора?
- •Вірші про теорему Піфагора теорема пифагора
- •Пифагорова теорема
- •Гимн гипотенузе
- •1) Задача Брахмагупти
- •5) Задача о лотосе
- •6) Задача про тополю
- •Література
Достатній рівень
Основи рівнобічної трапеції 11 дм і 21 дм, а висота – 12 дм. Знайти бічну сторону та діагональ трапеції.
У ∆ АВС ( < С = 90о) АВ = 3 см, < А = 30о. Знайти катети трикутника.
Один з катетів прямокутного трикутника на 2 см менше гіпотенузи, а другий катет дорівнює 8 см. Знайти периметр трикутника.
Високий рівень
У прямокутному трикутнику АВС ( < С – 90о), АВ = 8 см. Кут АВС дорівнює 60о. Знайти відрізок АК, який відтинає висота СК на стороні АВ.
У прямокутному трикутнику з вершинами прямого кута до гіпотенузи провели медіану довжиною 25 см і висоту довжиною 24 см. Обчислити периметр трикутника.
ІІ варіант.
Початковий рівень
В
1
За даними малюнка знайти гіпотенузу
АВ
5
А
C
12
2).
За даними малюнка знайти sin
N, ctg P
10
8
Р
О
6
М
Дано: ∆ MNK,
< N = 90o
MN = 5 cм tg
M =
Знайти: NК
3).
К
N
Середній рівень
Дано: ∆АВС
< В = 90о СВ = 8 см sin
A = 0,5
Знайти: АС АВ
2
N
Р
С
1.
.
20
?
К
В
А
М
А
16
3
Знайти меншу
діагональ ромба, якщо сторона ромба
10 см, а більша діагональ 16 см.
В
D
С
Достатній рівень
Основи рівнобічної трапеції 10 см і 20 см., а більша сторона 12 см. Знайти висоту трапеції та діагональ трапеції.
У прямокутному трикутнику АВС ( С – 90о), АС = 3 см, А = 60о. Знайти сторони трикутника.
Висота, проведена до гіпотенузи прямокутного трикутника, дорівнює 12 см і ділить гіпотенузу на відрізки, різниця яких 7 см. Знайти периметр трикутника.
Високий рівень
У АВС ( В = 90о) АС = 10 см, ВАС = 30о. Знайти відрізок СР, який відтинає висота та стороні АС.
У прямокутному трикутнику з вершини прямого кута до гіпотенузи провели медіану і висоту, відстань між якими дорівнює 14 см. Обчислити периметр трикутника, якщо його гіпотенуза дорівнює 10 см.
Домашнє завдання.
Повторити п. 62 – 67, 69
Виконати задачі, які не змогли виконати в самостійній роботі.
Якщо робота була виконана повністю, то зробити задачі іншого варіанту, або іншого рівня (вищого).
Урок 8
Тема: розв’язування задач на використання теореми Піфагора і наслідків з неї.
Мета: систематизувати і узагальнити знання з теми “Теорема Піфагора”. Продовжити розвивати навички самостійності в роботі, математичну культуру.
Хід уроку
І. Аналіз самостійних робіт.
Задачі, в яких було допущено найбільш помилок розібрати з усім класом.
ІІ. Повторення теоретичного матеріалу теми невеликими блоками і розв’язування задач (кожного блоку) на трьох рівнях складності.
(На кожній парті є конверт із завданнями для кожного блоку роботи).
1 блок
1
соs
ctg
sin
tg
с
в
а
2. Усні вправи
А
F
Обчислити:
sin
30о tg 45о cоs
60о sin 30о
tg
60о - ctg 30о
5
12
5
4
Е
D
13
В
C
3
3). Порівняти:
sin 60о і cos 60о
tg 60о і sin 30о
соs 45о і sin 45о
3. Самостійне виконання вправ
А |
Б |
В |
М
16
20
N
L
12
sin M sin N cos M cos N tg M tg N
|
Катет прямокутного трикутника дорівнює 6 3 см, а прилеглий до нього кут 60о. Знайти другий катет і гіпотенузу. |
Подати
різними способами косинус, синус і
тангенс кутів
і
Е
D
С
А
В
М
|
2 блок
А
М
Повторити
теорему Піфагора.
Повторити
наслідки з теореми Піфагора.
С
В
К
N
N
Р
A
D
С
В
Усні вправи.
1
Чи буде
трикутник прямокутний?
b = 4
c = 5
2
N
P
A
5
10
12
?
8
M
B
C
?
4
A
13
D
?
6
12
5
?
?
C
D
8
?