Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Збірка 5 кл..doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
100.72 Mб
Скачать

V. Закріплення знань учнів. Підсумок уроку Питання та завдання

  1. Що таке алгоритм?

  2. Що таке система команд виконавця?

  3. Назвіть етапи складання алгоритму розв’язування задачі.

  4. Складіть алгоритми одержання кип’яченої води:

  1. за допомогою електричного чайника;

  2. за допомогою чайника і газової плити;

  3. за допомогою чайника і електричної плити.

    1. Складіть у зошиті алгоритм обчислення значень виразу без калькулятора і за допомогою звичайного калькулятора:

      • 14757 – 126*34;

      • 156*345 – 278*12 + 42024 : 34;

      • 3489 – 23*34 + (15678 : 9 – 45*12)*34.

Vі. Домашнє завдання

Вивчити конспект.

Урок № 18 Тема. Лінійні алгоритми і алгоритми з розгалуженням. Способи запису алгоритму

Мета уроку:

навчальна: повторити з учнями правила техніки безпеки при роботі з комп’ютером і правила поведінки в комп’ютерному класі;

сформувати уявлення про характерні ознаки основних алгоритмічних структур: слідування, розгалуження;

сформувати вміння складати лінійні алгоритми, алгоритми з розгалуженням;

виховна: викликати інтерес до різних професій, де використовується комп’ютер;

розвиваюча: розвивати в учнів навчальний інтерес, логічне мислення, пам’ять, увагу, просторову уяву, зорову пам’ять та творчі здібності.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Перевіряється готовність учнів до уроку, відмічаються відсутні учні в класному журналі. Повторення з учнями правил техніки безпеки при роботі з комп’ютером і правил поведінки в комп’ютерному класі.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Нагадаємо, що лінійними алгоритмами називаються алгоритми, в яких кожна команда обов’язково виконується, і виконується тільки один раз. У таких алгоритмах кожна команда виконує певну дію.

Але є багато задач, які не можуть бути розв’язані за допомогою лінійного алгоритму. Алгоритми розв’язування таких задач містять команди перевірки умови. У залежності від того, виконуються ці умови чи ні, будуть виконуватися різні послідовності команд.

Таким, наприклад, є алгоритм визначення дієвідміни у дієслова.

Ви, звичайно ж, пам’ятаєте, що така форма запису алгоритму називається блок-схемою алгоритму.

Наведена блок-схема алгоритму, крім блоків, призначення яких ви вже знаєте, містить блок введення даних. Завдяки команді введення даних можна виконувати алгоритм з різними дієсловами.

Виконаємо цей алгоритм для дієслів: малювати, бігти, читати.

Малювати

Малюють

Закінчення –ють

Закінчення –уть або –ють? Так

Перша дієвідміна

Бігти

Біжать

Закінчення –ать

Закінчення –уть або –ють? Ні

Друга дієвідміна

Читати

Читають

Закінчення –уть

Закінчення –уть або –ють? Так

Перша дієвідміна

А тепер самостійно виконайте в зошиті цей алгоритм для дієслів: сказати, стояти.

Алгоритми, що містять команди перевірки умов, називаються алгоритмами з розгалуженнями.

У таких алгоритмах кожна команда, яка виконується, виконується тільки один раз. Але є команди, які не виконуються жодного разу. Це залежить від результату виконання команди перевірки умови. А результат перевірки умови залежить від того, з якими даними виконується алгоритм.

Іншим прикладом алгоритму з розгалуженням є алгоритм визначення парності або непарності натурального числа. Ви пам’ятаєте, що натуральне число є парним, якщо воно закінчується на цифру 0, або 2, або 4, або 6, або 8. В інших випадках натуральне число є непарним.

Складіть самостійно блок-схему визначення парності натурального числа.

Виконайте складений алгоритм для чисел 35, 280, 1.

ІV. Робота за комп’ютером