Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Збірка 5 кл..doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
100.72 Mб
Скачать
  1. Наповнити банку водою.

  2. Вилити воду з банки в діжку.

  3. Якщо діжка повна, то закінчити, якщо ні – перейти до п.

Блок-схема цього алгоритму виглядатиме так.

Алгоритм розв’язування цієї задачі можна скласти і дещо інакше.

Відмінність цих алгоритмів полягає в тому, що в першому алгоритмі умова перевіряється в кінці виконання циклу, а в другому – на початку виконання циклу. В першому алгоритмі команди циклу виконуватимуться хоча б один раз, а в другому команди Наповнити банку і Вилити воду з банки в діжку можуть не виконуватися жодного разу (це буде в тому випадку, коли перед початком виконання алгоритму діжка вже повна).

І V. Робота за комп’ютером

V. Закріплення знань учнів. Підсумок уроку Питання та завдання

  1. Які процеси називаються циклічними?

  2. Наведіть приклади циклічних процесів у природі.

  3. Наведіть приклади циклічних процесів з навколишнього світу.

  4. Що називається циклом в алгоритмі?

  5. Які алгоритми називаються алгоритмами з циклом?

  6. Складіть блок-схему алгоритму збирання лісових ягід до кошика.

  7. До ліфта стоїть черга людей. Відома вага кожної людини і гранична вага, яку може піднімати ліфт. Складіть алгоритм заповнення ліфта пасажирами і підйому на п’ятий поверх.

Vі. Домашнє завдання

Вивчити конспект.

Урок № 23 Тема. Складання і виконання алгоритмів з циклами для виконавця Черепашка

Мета уроку:

навчальна: повторити з учнями правила техніки безпеки при роботі з комп’ютером і правила поведінки в комп’ютерному класі;

сформувати вміння складати алгоритми з циклом для виконавця Черепашка;

виховна: викликати інтерес до різних професій, де використовується комп’ютер;

розвиваюча: розвивати в учнів навчальний інтерес, логічне мислення, пам’ять, увагу, просторову уяву, зорову пам’ять та творчі здібності.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Перевіряється готовність учнів до уроку, відмічаються відсутні учні в класному журналі. Повторення з учнями правил техніки безпеки при роботі з комп’ютером і правил поведінки в комп’ютерному класі.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розглянемо малюнок. Він складається з чотирьох рівних між собою рівносторонніх трикутників, довжини сторін яких дорівнюють 50 кроків.

Для того, щоб намалювати цей малюнок, Черепашка повинна 4 рази виконати одну й ту ж саму послідовність команд: намалювати рівносторонній трикутник і потім перейти у вихідне положення для малювання наступного трикутника.

Допоможе їй це зробити команда циклу Повтори N разів (N – кількість повторень). Команди, які повинні повторюватися в циклі, беруться в квадратні дужки.

З використанням команди циклу алгоритм малювання даного малюнка буде такий:

Вправо на 30

Повтори 4 рази

[

Опусти хвостик

Вперед на 50

Вправо на 120

Вперед на 50

Вправо на 120

Вперед на 50

Підніми хвостик

Назад на 50

Вправо на 120

]

Розглянемо ще один малюнок. Він складається з чотирьох рівних між собою рівнобедрених прямокутних трикутників, довжина катетів яких 60 кроків. Відстань між трикутниками 10 кроків.

Очевидно, що й тут ми маємо циклічний процес: Черепашка повинна 4 рази намалювати рівнобедрений прямокутний трикутник з довжиною катетів 50 кроків і довжиною гіпотенузи 70 кроків (пам’ятаєте формулу: с ≈ 50:10∙14), а потім перейти у вихідне положення для малювання наступного трикутника.

Маємо такий алгоритм:

Повтори 4 рази

[

Опусти хвостик

Вперед на 50

Вправо на 135

Вперед на 70

Вправо на 135

Вперед на 50

Підніми хвостик

Назад на 60

Вправо на 90

]

ІV. Робота за комп’ютером

1. Виконайте в зошиті алгоритм:

Повтори 5 разів

[

Опусти хвостик

Вправо 45

Вперед 14

Вправо 135

Вперед 10

Вліво 90

Підніми хвостик

Вперед 10

Вліво 90

]

2. Складіть алгоритм для Черепашки. Довжина кожного відрізка 20 кроків. Міра кута між відрізками 20º.

3 . Складіть алгоритм для Черепашки. Довжина катета кожного рівнобедреного прямокутного трикутника 30 кроків. Відстань між трикутниками 10 кроків.