Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Заг. х-ка Голонас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
198.14 Кб
Скачать

Тема: Загальна характеристика голонасінних рослин.

Лабораторна робота № 13 «Будова голонасінних рослин»

Мета: Освітня: продовжити формувати поняття в учнів про відділи рослин на планеті; ознайомити з голонасінними рослинами, їх будовою, середовищем існування та поширенням у природі. Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти, аналізувати та робити відповідні висновки; розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, пам’ять. Виховна: виховувати бережливе ставлення до природи рідного краю та розвивати екологічне мислення.

Матеріали і обладнання : підручник, лабораторний і робочий зошит, схеми, малюнки, таблиці.

Основні терміни та поняття : голонасінні, хвойні, хвоя, шишка.

Тип уроку: формування знань, умінь та навичок.

План уроку

I. Організаційний етап.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів.

IV. Теоретичне вивчення нового матеріалу.

V. Практичне вивчення нового матеріалу.

VI. Підведення підсумку уроку.

VII. Визначення домашнього завдання. ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап

Привітання. Створення позитивного настрою. Перевірка присутніх. Перевірка лабораторного обладнання. Інструктаж з БЖД.

II. Актуалізація опорних знань учнів (фронтальна бесіда).

Давайте згадаємо :

  • Які рослини називають вічнозеленими? Листопадними?

  • Які є типи кореневих систем? Чим стрижнева коренева система відрізняється від мичкуватої?

  • Як розмножуються вищі спорові рослини? Чому кількість представників обмежена?

  • Що таке насіння?

  • Яке значення насіння в житті рослин?

ІІI. Мотивація навчальної діяльності учнів (підготовча бесіда) Відгадайте загадку: Всі пани скинули кафтани — один пан не скинув кафтан (Ялинка в листяному лісі).

А які ви знаєте загадки про ялину і сосну?

З яким деревом у вас асоціюється Новий рік?

Сьогодні ми познайомимося з рослинами, які мають справжнє насіння. Саме наявність насіння дала можливість рослинам, які отримали назву "Голонасінні", широко розповсюдитись на Землі та мати досить велику чисельність (порівняно з відділами Мохи, Плауни, Хвощі, Папоротеподібні). Як ви думаєте, чому виникла саме така назва — "Голонасінні"?

Тому що насіння цих рослин голе, не оточене оплоднем, як, скажімо, насіння яблуні, вишні, горіха.

Отже, сьогодні на уроці ми розглянемо загальну характеристику і будову рослин відділу Голонасінні як теоретично, так і практично в процесі виконання лабораторної роботи.

Іv.Теоретичне вивчення нового матеріалу

1. Чим характеризуються голонасінні?

Ви пам'ятаєте, що покритонасінні рослини розмножуються за допомогою насіння, оточеного оплоднем. Голонасінні також розмножуються насінням, але в них не утворюються плоди. Насінини в цих рослин не захищені оплоднем, їхні насінні зачатки розташовані на лусках шишок відкрито, звідки й походить назва цього відділу рослин. Не мають голонасінні й квіток, тому пилкові зерна в них потрапляють безпосередньо на насінний зачаток.

Відомо близько 700 сучасних видів голонасінних рослин.

Це дерев'янисті, переважно вічнозелені рослини (дерева, ліани або кущі).

В одних видів листки великі, в інших дрібні, найчастіше мають вигляд голок чи лусок.

Діти, як ви думаєте, чи скрізь поширені голонасінні?

Голонасінні поширені на всіх континентах, окрім Антарктиди.Цей відділ налічує кілька класів, але переважна більшість видів голонасінних

(близько 560) належить до класу Хвойні. Подивіться на малюнки.

Це такі всім відомі рослини, як сосна, ялина, ялиця, ялівець, тис. Майже 95 % лісів земної кулі складаються лише із хвойних рослин або є мішаними.

Великі хвойні ліси помірних широт Північної півкулі називають тайгою. Десятки видів хвойних зростають також і в Південній півкулі. А в горах ці рослини утворюють високогірні хвойні ліси.