
- •V. Корекція та поглиблення знань учнів.
- •I. Організація класу до уроку
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота над віршем (Впр. 181)
- •2. Гра «Знайдіть зайве»
- •3. Розбір слів за будовою
- •3. Робота над віршем (Впр. 185)
- •1. Робота над текстом (Впр. 186)
- •2. Відгадування загадок
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •I. Організація класу до уроку
- •II. Актуалізація опорних знань
- •1. Перевірка домдшнього завдання (Впр. 192)
- •3. Робота над текстом (Впр. 193)
- •4. Оголошення теми й мети уроку
- •5. Визначення наголошених складів у словах (Впр. 196)
3. Робота над віршем (Впр. 185)
— Прочитайте вірш. Знайдіть звертання.
— Яке ставлення до бабусі передає автор?
— Змініть виділені слова так, щоб голосний звук у них змінився. {Твого — твій, коси — кіс, іній — інею, ночі — ніч)
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота над текстом (Впр. 186)
— Прочитайте текст.
— Чи доводилося вам чути дзвін маленьких сніжинок?
— Випишіть спільнокореневі слова. Яке чергування відбулося? (Дзвонить, дзвін, дзвіночки, дзвенять.) ([о] — [і] — [є])
— Зробіть звуко-буквений аналіз слова дзвонить (усно).
2. Відгадування загадок
— Запишіть слова-відгадки у стовпчик.
• Сопе, хропе, чхає, Сюди-туди зазирає; На морозі замерзає,
Бо одежини не має. (Ніс)
. • ■ У щуки зовсім їх немає, А білий гриб одну лише має. Курчатко — дві; а що з трьома? Нехай кмітливий відгадає! А чорний жук їх має шість... Що це таке — хто відповість? (Ноги)
'' Мене не їдять
І без мене не їдять. (Сіль)
• Сам у церкві не буває,
А інших туди закликає. (Дзвін)
Стоїть дім.
Увійдеш у нього сліпим —
Вийдеш зрячим. (Школа)
— Змініть слова або доберіть спільнокореневі так, щоб у корені від" лося чергування.
Ніс — ... (носом);
ноги — ... (ніг);
дзвін — ... (дзвону);
школа — ... (шкіл, шкільний).
V. Підсумок уроку
— Які зміни можуть відбуватися в корені при зміні слів або добс споріднених?
VI. Домашнє завдання
Вправа 187, с. 80.
УРОК 41
Тема. Чергування приголосних звуків [г, к, х] — [з, ц, с] — [ж, ч, ш] у коренях слів
Мета: формувати вміння учнів писати і вимовляти сло- ... ва, в яких відбувається чергування голосних у корені слова; знайомити з чергуванням приголосних звуків -у коренях слів; розвивати вміння чергувати приголосні звуки в коренях слів, вміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати; виховувати товариськість.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку
!!. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (Впр. 187)
— Прочитайте слова парами. Чергування яких звуків відбулося?
2. Самостійна робота за варіантами
— Змініть подані слова або доберіть спільнокореневі, щоб відбулося чергування голосних у корені слова.
Лід — Колір —
корова — Харків —
захід — ворота —
гордість — радість —
піч — летіти —
ведмідь — схід — осінь —
3. Перевірка виконання завдання
4. Коментований диктант
— Знайдіть слова, в яких відбулося чергування. Позначте в них корінь, підкресліть чергування.
Мальовниче село розкинулось перед очима. Таких сіл в Україні багато.
Рання осінь забарвила усі дерева та кущі. Такої осені ще не було. Ч
III. Вивчення нового матеріалу
1. Оголошення теми й мети уроку
— На попередньому уроці ми ознайомились з чергуванням голосних звуків. В українській мові є випадки чергувань і приголосних у коренях
слів.
Сьогодні ми будемо вчитися писати й вимовляти слова з такими випадками чергування, зіставляти, аналізувати.
2. Пояснення нового матеріалу
1) Спостереження над чергуванням прнголоси их звуків. (Впр. 188)
— Прочитайте слова. Які звуки чергуються в в -:-: ■ ж.
— Якими буквами вони позначені?
2) Робота над прислів'ями. (Впр. 189).
— Прочитайте прислів'я. Поясніть їх зміст.
— Чого вони вчать?
— Спишіть каліграфічно прислів'я, підкресліть спільнокореневі слова. Позначте в них корінь. ___^
— Які звуки чергуються? Якими буквами позначено? (Друга — друзі — дружніші)
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Робота над віршем (Впр. 190).
— Прочитайте вірш. Чого він навчає?
1. Робота в парах
— Випишіть слова, споріднені зі словами мурахи, вага.
(Мурахи — мурашка, вага — важко)
— Позначте корінь, підкресліть букви, що позначають звуки, які чергуються.
2. Складання схеми речення
— Запишіть виділене речення. Складіть його схему.
— Встановіть зв'язок слів (усно).
— Зверніть увагу на звукову модель слова бджоли.
V. Узагальнення й систематизація вивченого
1. Робота над віршем (Впр. 191)
Плуг — плужок — у плузі;
луг — лужок — на лузі;
дім— дому;
нім — ньому
плоди — плід;
дружба — друзі — друг.
2. Вибіркове списування (самостійно)
— Виберіть пари слів, в яких змінюються голосні або приголосні звуки.
— Запишіть ці пари слів, позначте в них корені, підкресліть букви. що позначають звуки, які змінюються.
Віз, кінь, гусінь, муха, комаха, пасіка, пух, пасіці, коня, комасі, вози, мусі, гусені, пушок.
Перевірка виконання.
VI. Підсумок уроку
— Що ви запам'ятали з уроку?
VII. Домашнє завдання
Вправа 192, с. 82.
УРОК 42
Тема. Спостереження за вимовою слів з ненаголошеними [є], [и]. Правило написання слів з цими звуками Мета: формувати в учнів вміння правильної вимови слів з ненаголошеними [є], [и] в корені слова; ознайомити з правилом перевірки ненаголошених [є], [и]; збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову; виховувати любов до книги.
ХІД УРОКУ