Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
11 Документ Microsoft Office Word (2).docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
75.15 Кб
Скачать

Урок 26. Зимові спостереження Урок серед природи

Мета: створити на основі безпосередніх спостережень попе­редні уявлення про дію сили тиску, дію виштовхувальної сили; про перетворення механічної та світлової енергії у внутрішню.

Хід уроку поданий у підручнику.

Під час спостережень учитель допомагає учням прийти до вис­новків: кожен з них залишає сліди на снігу внаслідок тиску на нього; людина тисне на сніг і вгрузає в нього внаслідок дії сили земного тяжіння; заповнена теплим повітрям кулька піднімається вгору, хо­лодне повітря виштовхує її; коли повітря в кульці охолодиться, вона внаслідок дії си :и земного тяжіння падає на землю; на кульку - теп­лим повітрям у олодному повітрі діє виштовхувальна сила.

70

Під час тертя рук однієї об другу енергія рухомих рук перетво­рюється в тепло. ;

Чорні кружки поглинають сонячну енергію в більшій мірі, ніж білі. Енергія світла перетворюється в тепло. Під чорними кружками сніг швидше'тане, бомни більше нагріваються від сонця, ніж білі кружки. <> Якщо ві учнів виникне запитання відносно терміну «внутрішня енергія»; можна пояснити його так: тілб складається з молекул, які рухаються: Під час нагрівання тілу передається енергія, його моле­кули рухаються швидше, хоча тіло для спостерігача залишається нерухомим, як і до нагрівання йогодЕнерпя рухомих тіл для нас ви­дима, вона «зовнішня». А посилення руху молекул тіла під час нагрі­вання ми не бачимо, енергія його «внутрішня».

Урок 27. Як збільшити силу?

Мета: показати учням використання знайомих знарядь праці у світі дії важеля як засобу збільшення сили.

Обладнання: банка з-під кави, ніж, ложка невеликих розмірів, тонка металева пластинка, ножиці, обценьки, молоток, який слу­жить і для виймання цвяхів, дощечка із забитими в неї цвяхами; ап­течні терези з тягарцями, картоплина, яблуко і т.д.

Хід уроку І. Організація уроку. Актуалізація знань за допомогою запитань. 1. Дію яких сил ви спостерігали при виконанні домашніх дору­чень? 2, Чи відкривали банку з-під кави? З. Чи допомагав хтось із вас батькові витягувати чи забивати цвяхи? 4. Чи спостерігали ви, як користуються обценьками? Веслом? Розгляньте малюнок у під­ручнику і розкажіть, для чого використовуються ці знаряддя праці? Після відповіді на кожне із запитань учитель підводить учня до того, щоб він назвав, яка сила діє в розглядуваному явищі: а) сила зем­ного тяжіння; б) сила тертя, в) сила тиску; г) сила пружності і т.д.

Після обговорення наведених Запитань учитель ставить уза-' гальнююче запитання: для чого використовуються розглянуті зна­ряддя праці? Що в них спільне?

Якщо-учням важко відповісти на запитання, вчитель пропонує відкрити банкуз-під кави без знарядь, а оскільки вона не відкрива­ється, то вибрати серед знарядь (ножа, ложки, металевої пластин­ки) г-йбільш підходяще для даного випадку. Учні г бирають ніж — найшовший важіль.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]