
- •Урок 17. Про крейду
- •1.1. Організація класу.
- •IV. Підсумок уроку.
- •Урок 21. Спостерігаємо фунти Урок серед природи
- •Урок 21а. Спостерігаємо гірські породи, ґрунти Урок серед природи
- •Урок 21 б. Гірські породи. Ґрунт
- •Урок 22. Узагальнюючий урок з теми
- •Урок 23. Спостереження за виконанням роботи
- •I. Організація класу,
- •Урок 24. Енергія рухомих і нерухомих тіл
- •Урок 25. Про роботу та про силу
- •Урок 25а. Про роботу та про силу
- •Урок 26. Зимові спостереження Урок серед природи
Урок 25. Про роботу та про силу
Мета: дати початкове уявлення про перетворення енергії піднятого чи деформованого тіла в енергію рухомого тіла і навпаки; про дію сили тяжіння, сили тертя. Зацікавити учнів спостереженнями перетворення енергії, дії сил.
Обладнання: модель настінного годинника, кулька, пісок; динамометр на штативі, важки.
Хід уроку
/.Організація класу. Актуалізація знань за допомогою запитань.
1. Які ви спостерігали рухомі тіла, що мають енергію? (О.В.: во*1" да в річці; повітря під час вітру; град, який падає і пробиває листя рослин; яблуко, яке впало з дерева і вдарило_по мені; і т.п.). '__
2. Як ви доведете, що ці тіла мають енергію? (©.В.: бо вони виконують роботу).
3. Наведіть приклади нерухомих тіл, що мають енергію (О.В.: розтягнута пружина; піднятий молоток; піднята гиря годинника (учні бачать модель і використовують цей приклад)).
Висновок: ви ереконалися в тому, що рухомі тіла мають ек. р-гію і здатні вико: вати роботу; мають енергію тіла, у яких зміе на форма або об'єм — стиснута або розтягнута пружина, стиснутий
— 66 —
м'яч, зігнута лінійка, розтягнутий гумовий шнур. А чи може енергія
зникнути безслідно чи з'явиться з нічого? На сьогоднішньому уроці
ви дізнаєтеся про перетворення енергії, > //. Виклад нового матеріалу.
Читання тексту «Про перетворення енергії та про сили», обдумування відповіді на запитання, , ,;
. 1. Які перетворення відбуваються з енергією гирі настінного годинника? 2, Де взялася енергія у піднятої гирі? 3. Під дією якої сили рухається гиря? 4. Чому деталі годинника припиняють рух, коли гиря опуститься до найнижчого рівня? 5. Спостерігайте за рухом кульки по столу. Чому вона зупиняється? Яка сила виконує роботу, щоб зупинити кульку?
Під.час обговорення запитань учитель демонструє дію настінного годинника, рух кульки по чистому столу і по листках паперу, посиланих піском.
Робить висновок про перетворення енергії піднятої гирі в енергію рухомих деталей годинника, в тому числі і гирі. Про витрату енергії рухомих тіл на роботу сили тертя. Про силу тертя як силу, що перешкоджає рухові одного тіла по поверхні іншого.
///. Робота в групах починається з виконання практичної роботи з динамометром — спостереження дії сили пружності і перетворення енергії розтягнутої пружини в енергію рухомого тягарця.
По малюнку учні розповідають про «модель гідроелектростанції». Можна групі учнів запропонувати виготовити подібну модель вдома.
Після обговорення відповідей на запитання вчитель ще раз перелічує сили, дія яких спостерігається в різноманітних випадках (близьких дітям) виконання роботи: сила земного тяжіння (камінь котиться з гори), сила тиску вітру на вітрила, сила тиску струменя води, сила тертя.
IV. Підведення підсумку уроку. Оцінювання роботи учнів.
V. Д.з. § 23. Навести приклади прояву сил і виконання ними роботи, зробити відповідні малюнки.
Урок 25а. Про роботу та про силу
Мета: продовжити знайомити учнів із силами у природі; розкрити суть сили тертя, пояснити роль сили тертя в житті людини те способи збільшення і зменшення сили тертя розвивати допит-л зість, вміння робити логічні висновки і анал увати результати дослідів.
що при гальмуванні нагріваються до свічення: між ними і повітрям виникає сильне тертя. Тому космічні кораблі виготовляють зі спеціальних сплавів, які витримують високу температуру. ///. Робота в групах (завдання в підручнику):
1) назвати сили, що призводять до виконання роботи в наступних випадках:
— камінь котиться з гори;
— пливе корабель з вітрилами;
— стріляють з дитячого пістолета;
— дитячий автомобіль зупиняється;
— хлопчик на ковзанці зупинився.
2) яка сила змушує краплини дощу падати на землю? Санки з'їжджати з гори?
Висновок уроку: сила тертя діє скрізь. Вона протидіє рухові тіла.
Ви знаєте добре, що для того, щоб лижі краще рухалися по снігу, їх необхідно змазувати мастилом в залежності від погоди. А як ви думаєте, чи користуються якимось мастилом для змащування ковзанів? (До скриньки невідкритих таємниць).
IV. Хвилинка-майстринка. (В-2).
Виліпи з пластиліну парашутиста, зроби з паперу парашут, з ниток — парашутні стропи. З'єднай всі деталі і спостерігай рух парашутистів у повітрі.
V. Д.з. § 23. Придумай свої досліди, де б можна було спостерігати силу тертя на практиці.