
- •Урок 17. Про крейду
- •1.1. Організація класу.
- •IV. Підсумок уроку.
- •Урок 21. Спостерігаємо фунти Урок серед природи
- •Урок 21а. Спостерігаємо гірські породи, ґрунти Урок серед природи
- •Урок 21 б. Гірські породи. Ґрунт
- •Урок 22. Узагальнюючий урок з теми
- •Урок 23. Спостереження за виконанням роботи
- •I. Організація класу,
- •Урок 24. Енергія рухомих і нерухомих тіл
- •Урок 25. Про роботу та про силу
- •Урок 25а. Про роботу та про силу
- •Урок 26. Зимові спостереження Урок серед природи
Урок 22. Узагальнюючий урок з теми
Мета: систематиз зати і узагальнити знання учнів про перетворення речовин у пр >оді на прикладі ґрунту, води, корисних копалин даної місцевості.
— 60 —
Обладнання: колекція корисних копалин, зразки ґрунту; таблиці, картки, дитячі малюнки, твори.
: - ; Хідуроку*
І. Організація класу, ; ,1(,
//. Перевірити підготовку учнів до уроку відповідно до вказівок у щоденниках.
III. Фронтальне опитування. Назвіть тіла (предмети) неживої природи. З чого вони складаються? (О.В.: з речовини). Які речовини ви знаєте? (О.В.: вода, вапно; земля, ґрунт; сіль; цукор; бетон, граніт, цемент, Крейда, скло; залізо; деревина, пластмаса тощо). З чого складається речовина? (О.В.: з дрібненьких невидимих частинок: атомів і молекул). В яких станах може знаходитися речовина? (В рідкому, твердому, газоподібному). Як це показати на моделі (або схематично)? В чому відмінність різних станів речовини? (О.В.: розташування молекул і атомів у твердих, рідких і газоподібних станах — різне): Розкажіть про перетворення речовин у природі на прикладі води. На які дві групи можна поділити корисні копалини за їх відношенням до вогню.
; ///. Колективна робота. Заґіовненнятаблиці: властивості корисних копалин рідного краю. Підведення підсумків визначення учнями Продуктивності вивчення теми.
IV. Складання казок, загадок про корисні копалини.
Казка третьокласника «Турботи Сонечка про мешканців довкілля»
Одного разу Віталик підслухав розмову Сонечка і Місяця.
Сонечко розповідало про свої турботи, про те, що не може Зігріти всіх на Землі. Місяць погоджувався допомагати. Променями, які отримував від Сонечка, він освітлював землю, але не міг її зігріти. А Сонечко не встигало обігрівати Землю, хоч вона час від часу підставляла йому то один, то другий бік.
і тоді Сонечко вирішило зробити запаси своєї енергії і заховало її під Землею. Воно знало, що на Землі є розумні створіння; вони зможуть придумати, як ці запаси з-під Землі дістати, щоб отримати з них тепло і світло, а використати їх для освітлення і обігрівання своїх помешкань. Так, це були люди. Вони зуміли дістати ці запаси.
Проте Сонечко не заспокоювалось. А чи зможуть вони їх використовувати так, щоб всім на Землі їх вистачило. Чи вистачить в них розуму, щоб не нашкодити природі?
А ви як дума те? '
V. Підсумок . року,
VI Д. з. Робота зі щоденником по узагальнюючому уроку.
Урок 23. Спостереження за виконанням роботи
Мета: дати початкове уявлення про зв'язок механічної роботи та енергії; зорієнтувати спостереження на виявлення змін, пов'язаних із виконанням роботи, з перетворенням енергії.
Обладнання: горіхи, які легко розбиваються; пружина, здатна підняти гирю (малюнок у підручнику).
Хід уроку
I. Організація класу,
II. Актуалізація знань учнів за допомогою запитань.
1. Хто знає, в яких випадках вживається термін «робота»? (О.В.: тато і мама ходять на роботу; робота: принести води; купити хліба; підвісити годівничку для птахів; підмести в кімнаті і т.п.).
2. Що спільне у діях принести води, підмести в кімнаті, віднести годівничку...»? (О.В.: тіла переміщаються іншими тілами). ■
Учитель: Щоб кожен раз не називати, хто переміщає хліб, віника, годівничку, у наукових текстах пишуть: «Тіла переміщаються під дією сил». Сили бувають різні. Під дією якої сили тіла падають на землю? (Вчитель впускає горіх). Чому горіх впав на Землю? (О.В.: а куди ж,йому впасти? Бо всі підняті тіла падають а Землю. Земля при гягує тіла до себе тощо).
Висновок. Земля притягує підняті тіла. При падінні тіл сила земного тяжіння виконує роботу.
3. Учитель бере в обидві руки по горіху, піднімає один вище, другий нижче. .
— Якщо я впущу обидва горіхи, то при падінні який з них виконає більшу роботу? (О.В.: той, що піднятий вище).
4. Як називають людину, яка виконує роботу більшу, ніж за той же час інші люди? (О.В.: роботящою, сильною, енергійною).
Учитель: для виконання роботи потрібно мати енергію. Енергія — це здатність виконувати роботу. Вище піднятий горіх має більшу енергію, він здатний виконати більшу роботу. Якщо горіх впаде з достатньої висоти, він розколеться. Виконає роботу замість вас, вам не потрібно буде розколювати горіх.
///. Виклад нового матеріалу.
Зараз ви прочитаєте оповідання «Спостережлива ворона» і дасте відповіді на запитання.
1. Чому горіхи розбивалися, коли ворона впускала їх на асфальт з висоти свого польоту? 2. Чому горіхи не розбивалися, коли Лесик впускав їх на асфальт з висоти своґо зросту? 3. Як енергія горіха залежить від його висоти? 4. Як оповідання доводить, що для виконання певної роботи необхідна певна енергія?
Учні самостійно читають текст І дають відповіді на запитання, записані вчителем на дошці. ,;
Після обговорення запитань учні роблять висновок: енергія піднятого над землею тіла тим більша, чим більша висота підняття.
IV. Роботу в групах можна почати з творчого завдання, продемонструвавши учням прилад, зображений на малюнку (стиснута пружина піднімає гирю при розрізанні (або перепалюванні) нитки).
Учитель: Як можна цей прилад використати для того, щоб довести, що стиснута пружина здатна виконати роботу? Має енергію? (О.В.: якщо перерізати нитку, стиснута пружина «випрямиться» і підніме гирю. Вона виконає роботу, бо перемістить гирю. Пружина має енергію, бо здатна виконати роботу). <4 , . -
Учитель. Як назвемо силу, що виконує роботу? (О.В: силою стиснутої пружини; силою пружини).
Учитель: силу називатимемо силою пружності. Стиснута або розтягнута пружина,-розтягнутий гумовий шнур мають енергію.
Далі, якщо залишається час, учні працюють над запитаннями для роботи в групах.
V. Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок за урок.
VI. Д.з. § 21. 1. Прочитати текст для допи пивих та скласти питання для розповіді по тексту. 2. Навести пр <лади нерухомих тіл, що мають енергію.
— 64 —