- •Урок 17. Про крейду
- •1.1. Організація класу.
- •IV. Підсумок уроку.
- •Урок 21. Спостерігаємо фунти Урок серед природи
- •Урок 21а. Спостерігаємо гірські породи, ґрунти Урок серед природи
- •Урок 21 б. Гірські породи. Ґрунт
- •Урок 22. Узагальнюючий урок з теми
- •Урок 23. Спостереження за виконанням роботи
- •I. Організація класу,
- •Урок 24. Енергія рухомих і нерухомих тіл
- •Урок 25. Про роботу та про силу
- •Урок 25а. Про роботу та про силу
- •Урок 26. Зимові спостереження Урок серед природи
IV. Підсумок уроку.
1. Що таке ґрунт? 2. Що входить до його складу? 3. Від чого залежить родючість ґрунту? 4. Для кого ґрунт є місцем проживання?
Чи потрібні ґрунту його мешканці? Складіть модель взаємозв'язків Між родючістю ґрунту його мешканцями.
V. Д.з. § 19. Скласти проек збереження ґрунту на схилах пагорбів.
Урок 21. Спостерігаємо фунти Урок серед природи
Мета: поглибити знання і уявлення учнів про ґрунт та його складові — пісок і глину; значення складу ґрунту для його родючості.
Хідуроку
І. Організація класу.
Перевірка наявності необхідного обладнання для проведення уроку серед природи: лопатка, молоток, пакети або коробочки, лупа, лінійка.
//. Повторення правил безпечного користування інструментами та поведінки в довкіллі.
///. Завдання групам.
1. Зібрати зразки глини, піску, ґрунту. 2. Розглянути їх за допомогою лупи, зробити висновки. 3. Порівняти рослини, які ростуть на ґрунті, піску, глині. 4. Провести спостереження за мешканцями ґрунту, зробивши в ньому кілька ямок. 5. Знайдіть на місці спостереження зразки ґрунту, інші «камені». Розгляньте їх через лупу. Спробуйте молотком ударити по грудочці землі, по каменю. Що Спостерігаєте?
Висновок.
IV. Спостереження за погодою відповідно до народного прогностика.
V. Підсумок. Які знання про ґрунт ви маєте (що ви знаєте про ґрунт)? Як він утворився? Чому чорніший ґрунт більш родючий?
VI. Д.з. § 19. Складіть казку про ґрунт. Запишіть результати спостережень до щоденника.
Урок 21а. Спостерігаємо гірські породи, ґрунти Урок серед природи
Мета: дати уявлення про використання людиною корисних копалин для будівництва; зацікавити учнів працею будівельника.
Хідуроку
1.1. Організація класу. Місце проведення —бажано поряд із будівництвом, якщо є така можливість.
2. Завдання групам: а) спостерігайте за будівлями, які є поблизу, з яких матеріалів вони збудовані? (О.В.: з каменю, цегли, цементу, металевих рейок, деревини, мармуру, граніту...); б) як виготовити цеглу? (О глини, піску; випалили в печах); в) як виготс йти дерев'яні двері рами...? (З дерева); ґ) з чого виготовили металеві рейки? (З металу, метал — із залізної руди...).
— 58 —
//. Які з названих матеріалів для будівництва є у нашій місцевості? (Глина, пісок — цегла; деревина; вапняк — крейда;,..). ///. Які в нашій місцевості видобувають корисні копалини: руди, горючі корисні копалини...
IV. Звернення до народного прогностика (відповідно дати уроку).
V. Д.з. § 20. Підготувати розповідь про корисні копалини рідного краю і їх використання.
Урок 21 б. Гірські породи. Ґрунт
Мета: ознайомити учнів з утворенням ґрунту; із значенням ґрунту для життя рослин і дрібних тварин; з потребою охорони ґрунту; розвивати дослідницький підхід до вивчення природних об'єктів.
Поняття: формувати поняття «ґрунт», «пісок», «глина», «перегній», «гумус».
Обладнання: невелика лопата, молоток, лінійка, сірникові коробки, лупа.
Хід уроку
1. Організація роботи учнів:
а) вихід на місце проведення уроку (в яр); б) привітання довкіллю (П.Ситниченко «Вмійте природу любити»); в) повторення правил поведінки в довкіллі; г) завдання учням, їх розміщення на робочих місцях.
//. Робота в групах.
Кожна група виконує своє завдання.
1 гр. Розглядають, де на місці спостереження є родючий ґрунт, пісок, каміння, глина.
2 гр. Набрати у сірникові коробочки піску, глини, ґрунту в різних місцях.
3 гр. Розглядають заглиблення в ґрунті.
4 гр. Чим відрізняються зразки ґрунту, взяті на глибині 10 см і 40 см. ///. Звіт командирів груп про виконану роботу.
1 гр. Верхній родючий шар землі, на якому ростуть рослини, називається ґрунтом. Він завжди темніший. Утворення ґрунту — дуже складний і тривалий процес. У його утворенні беруть участь залишки рослин і найрізноманітніших тварин, які, перегниваючи, перетворюються в речовини, якими знову можуть живитися рослини. Це — гумус.
2 гр. Зібрали колекцію ґрунтів різних за окладом і структурою. Висновок: на склад ґрунтів впливають рослинний покрив, кліматичні умови, діяльність людини.
3 грі В яру розглянули розріз ґрунту і замалювали: ґрунт; пісок; глина; каміння.
4 гр.іРозповідають, чим відрізняються зразки грунту взяті на глибині 10 см і 40 см. Різні шари землі. Згадують, що під дією вітру, дощу, уламки ґрунту перетворюється в маленькі камінці і частинки, а частинки від 0,05 мм до 2,5 мм і називаються піском. В основному пісок складається з кварцу. Іноді його міститься до 99%. З інших мінералів в піску є польовий шпат, залізна руда, кальцити, топаз.
На глибині 40 см учні знайшли дощового черв'яка. Вони згадали, що для окремих тварин ґрунт є домівкою. У ньому живуть личинки комах, дощові черв'яки, земляні жаби.
IV. Підведення підсумків: л
а) значення ґрунту та його охорона; ґрунт необхідно захищати від вивітрювання за допомогою лісосмуг, боротися з ярами;
б) згадують афоризм: «Земля-годувальниця». Говорять проте, яке значення надається підвищенню врожайності ґрунтів за рахунок внесення мінеральних і органічних добрив. Родючість залежить і від сумлінної праці хліборобів.
інші пригадують прислів'я: «Поле працю любить». Пояснюють його на прикладі земельних ділянок, що розташовані поблизу (одні добре доглянуті, інші запущені).
V. Гра «Що це?»
Учні в коробочці підносять до ведучого свою знахідку. Він повинен на дотик впізнати, що це.
VI. Дослідницька робота.
Кожна група в своїх коробочках розглядає рослинність і рештки землі. Згадують, як утворився торф.
VII. Висновки. В ґрунті знайшли пісок, глину. Обговорили їх значення і де їх використовують. Згадали про с. Опішн'ю, де використовують глину і пісок для виготовлення кераміки.
Один учень назвав «скло» родичем піску. Згадали, що у нас у Полтаві є склозавод. Вирішили побувати на цьому заводі, організувавши екскурсію.
VIII. Домашнє завдання. *•
1 . Намалювати малюнки до спостережень (по бажанню). 2. Написати казку про пісок, глину, ґрунт.
