
- •Урок 17. Про крейду
- •1.1. Організація класу.
- •IV. Підсумок уроку.
- •Урок 21. Спостерігаємо фунти Урок серед природи
- •Урок 21а. Спостерігаємо гірські породи, ґрунти Урок серед природи
- •Урок 21 б. Гірські породи. Ґрунт
- •Урок 22. Узагальнюючий урок з теми
- •Урок 23. Спостереження за виконанням роботи
- •I. Організація класу,
- •Урок 24. Енергія рухомих і нерухомих тіл
- •Урок 25. Про роботу та про силу
- •Урок 25а. Про роботу та про силу
- •Урок 26. Зимові спостереження Урок серед природи
Урок 17. Про крейду
Мета: дати уявлення про перетворення речовин в природі утворення крейди; вчити вести спостереження, порівняння.
Обладнання: колекції корисних копалин, крейда, мармур, мушля. '.4 Хідуроку
і Організація класу. Перевірка д.з, Гірські породи.
//. Вступна бесіда.
Ми. на кожному уроці користуємося крейдою. А звідки ж вона береться?
(О.В.: купили в крамниці; знайшли в печері). А що ж входить до складу крейди? (Версії дітей).
///. Робота з підручником.
1. Читання тексту «Звідки береться крейда?» 2. Робота з новими словами: вапняк; мармур; мушля (рос. ракушка). 3. Розгляд колекції: вапняк, крейда, мармур, мушля. 4. Обговорення історії виникнення крейди. (Побудуйте ланцюжок перетворень «панцирів» — черепашок у крейду).
IV. Досліди. Робота в парах (або групах).
1. Розгляд крейди, мармуру і мушлі через лупу; порівняти спільні та відмінні риси. Запис досліджень (спостережень) у таблицю:
2. Дія оцту на мармур, крейду, мушлю. Що спостерігаєте?
V. Це цікаво.
Рецепти: як виготовити кольорову крейду? Чому дошку слід витирати мокрою ганчіркою (робота над малюнком).
VI. Підсумок уроку.
Завдяки яким перетворенням утворюється крейда?
Як використовують крейду в будівництві, і щицині, побуті...
VII. Д.з. § 16. Скласти казку «Розповідь чарівної черепашки».
— 54—
і
Урок 18. Горючі корисні копалини
Мета: дати уявлення про горючі корисні копалини, їх утворення; збереження. -1:
Обладнання: колекції корисних копалин; таблиця «Добування вугілля»; сюжетні малюнки.
Хід уроку
1.1. Організація класу. .
2. Перевірка д.з.
//. 1. Знайомство з історією виникнення кам'яного вугілля,
2. Читання тексту підручника, відповідь на запитання: «Звідки взялось кам'яне вугілля? Нафта?»
3. Побудова ланцюжка утворення: а) кам'яного вугілля; б) нафти.
///. Використання кам'яного вугілля і нафти людиною. Робота з мал. 25.
IV. Практична робота.
1. Порівняння кам'яного і деревного вугілля за твердістю.
2. Порівняння торфу і кам'яного вугілля за твердістю.
3. Виявлення властивостей горючих корисних копалин.
V. Підсумок: Що дізналися про кам'яне вугілля і нафту? Як вони утворилися? Як люди їх використовують? Чи надовго вистачить в земній «коморі» запасів вугілля, нафти, торфу, газу?
VI. Д.з. §17. Скласти розповідь «Як берегти корисні копалини» або проект транспортного засобу, що живляться енергією сонця.
Урок 19. Металеві речі
Мета: дати уявлення про природу та виникнення металевих речей; про речовини, з яких їх виготовляють.
Обладнання: колекція корисних копалин, металеві речі: ключі, деталі конструктора тощо.
Хід уроку
1.1. Організація класу.
2. Актуалізація опорних знань і умінь.
Перевірка д.з.: Що ви знаєте про кам'яне вугілля, нафту, газ? Чому вони горять? Як їх використовують?
//. Висунення проблеми:
1. Чи мають <есь відношення вугілля чи газ до металеви> речей? (О.В^: міркування учнів).
2. Чи можна виготовити металеві речі з вугілля, газу? Як ви думаєте, з чого їх виготовляють? (О.В.: з металів).
3. Чи можна (зустріти) знайти в довкіллі метали? У якому вигляді? ///. 1. Читання статті за підручником: «Де беруться металеві речі?» 2. Робота над змістом:
а) що ви дізналися про металеві речі? (їх виготовили з металу);
б) як одержують метали? (їх виплавляють із залізної та інших руд);
в) назви яких металів ви запам'ятали, (знаєте)? (Алюміній, мідь, золото, залізо, сталь, срібло...); г) чому різні речі виготовляють із різних металів?
IV. Практична робота. Виявлення властивостей деяких металів: міді, алюмінію, сталі.
1. Виготовлення пружинок з дротинок: а) мідної, б) алюмінієвої, в) стальної.
Розтягування їх та стискання. Висновок: пружні — сталь; пластичні -— мідь, алюміній.
2. Відгадування металу за його описом: колір, блиск.
За якими ознаками ви впізнаєте, з якого металу виготовлені металеві речі: ключі, пружини, цвяхи, каструлі, ложки, виделки, ножі...
V. Підсумок уроку. Що ви дізнались про металеві речі? Про метали?
Гра: Хто найбільше назве речей, виготовлених із а) сталі; б) золота; в) міді; г) алюмінію...
VI. Д.з. § .18. Казка «Розповідь старого цвяха». Словник:
Метал — проста речовина, яка відзначається блиском, ковкістю, плавиться, проводить тепло, електричний струм. Бронза — сплав міді з оловом. Сталь — твердий метал, сріблясто-сірого кольору. Руда — гірська порода, яка має у своєму складі метали. Сплав — речовина, яка має у своєму складі метали, інші речовини.
Урок 20. Ґрунт
Мета: дати поняття про ґрунт, його утворення та значення для світу життя рослин, тварин, людей.
Обладнання: (зразки) колекції ґрунту, глини, піску; муляжі овочів, фруктів, сюжетні малюнки малі )вничої України.
Хідурс ■
1.1. Організація, класу. Актуалізація знань. *
— 56 —
2. Перевірка д.з. Які металеві речі ви знаєте? Які властивості металів можете назвати? Де беруться метали? Яким чином люди, тварини, вживаючи їжу, можуть жити, мати силу, виконувати роботу? Звідки в плодах — овочах, фруктах, зернових, зелені беруться вітаміни* поживні речовини? Невже все цеє в землі і на якій ці рослини зростають? Чи є в землі смак, як у яблук, помідорів? Запахи — як у квітів? (О.В.: я знаю таких тварин, які їдять землю. Це дощові черв'яки, які в ній живуть; можливо, вони її не їдять, а риють у ній ходи, які кроти; миші, ховрахи).
11.1. Проблемна ситуація: Що ж таке земля? Як вона утворилась? Що є в ній такого, що на ній можуть родити такі чудові врожаї? (Версії дітей). Це питання турбувало й Улянку.
2. Робота з підручником ( читання тексту розмови Улянки з Ле-сиком).
Словник: земля — багатозначне слово, має різні значення: планета, ділянка землі; ґрунт — верхній пухкий шар землі.
3. Бесіда вчителя з учнями: Що ви дізнались про ґрунт із розмови Лесика і Улянки? Хто в ньому живе? Що входить до складу ґрунту? Як переконатися, що до складу ґрунту входить повітря, вода, пісок, глина, мінеральні солі?
///. Практична робота,
1. Розгляд колекцій ґрунту, глини і піску через лупу. Чим вони відрізняються?
2. Вкиньте у склянку з водою грудочку піску, потім глини, нарешті ґрунту, оли виділилось більше бульбашок? Де більше міститься повітря?
3. Накрийте чашку з ґрунтом скельцем і потримайте певний час у теплому місці (вчитель демонструє цей дослід з допомогою спиртівки, тримаючи ґрунт у пробірці, закритій корком). Що спостерігається? (На стінках пробірки з'явилися краплинки води. Це свідчить про наявність у ґрунті води),
4. Дослід, який демонструє вмісту ґрунті перегною. (Пробірку з ґрунтом тримаємо над полум'ям, через певний час з пробірки виходитиме дим із запахом горілого листя, тобто решток рослин).