
- •Задача 1
- •Розв’язок
- •Задача 2
- •Розв’язок
- •Задача 3
- •Розв’язок
- •Розв’язок
- •Розв‘язок Показники руху основних засобів (за наявними даними):
- •Показники стану основних засобів
- •Показники ефективності використання
- •Задача 6
- •Розв‘язок
- •Знаходимо середню вартість основних засобів оф
- •2)Знаходимо фондовіддачу (фв) для кожного року окремо:
- •3) Знаходимо показники руху основних засобів
- •Розв’язок:
- •Задача 9
- •Розв’язок
- •Розв‘язок
- •Задача 12 (буде дві задачі)
- •Розв‘язок
- •Розв‘язок
- •Задача 15 (буде дві задачі)
- •Задача 16
- •Задача 18
- •Задача 19
- •На рівні підприємства
- •Задача 20
- •Задача 20
Задача 1
У звітному кварталі середні витрати на одне замовлення комплектуючих склали 1250 грн., а витрати з їх зберігання – 18,3 тис. грн.. при середньому їх залишку на складах 120 тис. грн..
На плановий квартал потреба підприємства у комплектуючих складає 250 тис. шт. за ціною 10 грн/шт.
Час на виконання замовлення – 1 день.
На підставі вищенаведеної інформації визначити оптимальну партію постачання комплектуючих, норму їх запасу в днях та точку замовлення на плановий квартал.
Розв’язок
Оптимальна партія замовлення визначається за формулою:
,
де
НС – надходження сировини (потреба у комплектуючих);
Сф – витрати на одне замовлення;
Сз – частка витрат на зберігання сировини у ціні цієї сировини;
і – ціна одиниці сировини.
Сз = ВЗ / ЗСсер, де
ВЗ = загальна сума витрат на зберігання сировини;
ЗСсер – середній залишок сировини у грн.
Сз = 18,3 / 120 = 0,1525
=20244
шт.
Середній інтервал між поставками ресурсів: І = q * Дні / НС = 20244 * 90 / 250000 = 7,3 дні.(90 – бо період квартал)
Норма запасу поточного поповнення в днях = І / 2 = 7,3 / 2 = 3,7 дн.
Точка замовлення характеризує обсяг запасів, по досягненні якого слід робити замовлення сировини
Точка замовлення = НС*tз / Дні, де tз - Час на виконання замовлення.
Точка замовлення = 250000*1/90 = 2778 шт.
Задача 2
На основі нижченаведених даних розрахувати загальну норму запасів сировини та матеріалів по підприємству.
Найменування сировини та матеріалів |
Річні витрати на виробництво згідно із кошторисом, тонн. |
Запас на транспортування, діб |
Середній час вантаження та складування, діб |
Час підготовки до виробництва (згідно із технічними вимогами), діб |
А |
60000 |
3 |
1 |
5 |
Б |
100000 |
4 |
1,5 |
3 |
В |
200000 |
4 |
2 |
8 |
Сировина А постачається на підприємство згідно із замовленням від трьох постачальників:
постачальник № 1 задовольняє 20% річної потреби у сировині А;
постачальник № 2 – 30%;
постачальник № 3 – 50% .
Середня партія поставки становить: 920 т у першого постачальника, 1125 т – у другого, 1250 т – у третього. Сировина Б надходить від одного постачальника один раз на місяць. Сировина В надходить від двох постачальників відповідно до графіків поставки:
постачальник № 1: 2, 14 та 27 числа кожного місяця;
постачальник № 2: 7, 14 та 20 числа кожного місяця.
Розв’язок
Для сировини А.
1. Визначаємо надходження сировини від кожного постачальника:
НСі = НС * Чі, де Чі – частка окремого постачальника
НС1 = 60000 * 0,2 = 12000т.
НС2 = 60000 * 0,3 = 18000 т.
НС3 = 60000 * 0,5 = 30000 т.
2. Визначаємо кількість поставок (КП)
КПі = НСі / qі , де qі – розмір партії поставки окремого постачальника
КП1 = 12000 / 920 = 13 раз
КП2 = 18000 / 1125 = 16 раз
КП3 = 30000 / 1250 = 24 раз
КПразом = 13+16+24 = 53 разів
3. Визначаємо середній інтервал між поставками:
І = Дні / КП = 365 / 53 = 6,9 дні
4. Визначаємо норму запасу поточного поповнення:
НЗп = І / 2 = 6,9 / 2 = 3,5 дні.
5. Визначаємо норму запасів:
НЗ = НЗп + НЗтранспортний + НЗвантаженнч + НЗпідготовки = 3,5+3+1+5=12,5дні
Визначаємо норматив запасів:
НЗт = НС * НЗ / Дні = 60000 * 12,5 / 360 = 2083,3 т.
Для сировини Б:
1. Визначаємо середній інтервал між поставками:
І = 30 днів (оскільки надходить 1 раз на місяць)
2. Визначаємо норму запасу поточного поповнення:
НЗп = І / 2 = 30 / 2 = 15 дні.
3. Визначаємо норму запасів:
НЗ = НЗп + НЗтранспортний + НЗвантаженнч + НЗпідготовки = 15+4+1,5+3=23,5дні
Визначаємо норматив запасів:
НЗт = НС * НЗ / Дні = 100000 * 23,5 / 360 = 6527,8 т.
Для сировини В
1. Визначаємо середній інтервал між поставками:
І = Дні / Дп, де Дп – кількість днів, у які є поставки (при цьому, якщо в один день є кілька поставок, це зараховується як один раз)
І = 30 / 5 = 6 дн.
2. Визначаємо норму запасу поточного поповнення:
НЗп = І / 2 = 6 / 2 = 3 дні.
3. Визначаємо норму запасів:
НЗ = НЗп + НЗтранспортний + НЗвантаженнч + НЗпідготовки = 3+4+2+8=17 дн.
Визначаємо норматив запасів:
НЗт = НС * НЗ / Дні = 200000 * 17 / 360 = 9444,4 т.