
- •Завдання 1.
- •2. Максимізація прибутку фірмою-монополістом в коротко- та довгостроковому періодах.
- •Завдання 2
- •Завдання 4
- •Отже, споживач купує два товари а та в.
- •Завдання 5
- •Для пояснення залежності між загальним і граничним доходом побудуємо їхні криві.
- •Для того, щоб визначити кількість праці і капіталу, при якій прибуток буде максимальним, потрібно скористатись правилом максимізації прибутку:
- •Відповідно до попереднього пункту загальний обсяг продукції, при якому прибуток буде максимальним, становить: .
Завдання 2
Дати правильну відповідь на такі питання, обґрунтовуючи цю відповідь:
4. Якщо попит нееластичний, то:
наслідком зростання ціни на 2% є зменшення величини попиту більш як на 2%;
зростання ціни на 2% матиме наслідком зменшення величини попиту на 2%;
зростання ціни на 2% матиме наслідком зменшення величини попиту менш як на 2%;
наслідком зростання ціни на 2% є збільшення величини попиту менш як на 2%.
Правильною відповіддю є варіант с), оскільки попит є нееластичним у тому випадку, коли процентній зміні ціні відповідає відносно менша процентна зміна попиту (|%ДQ/%ДP|<1). Із зростанням ціни попит спадає – це виходить із закону попиту (обернена залежність ціни та попиту).
12.
Якою є середня продуктивність праці
при К = 4 для функції виробництва
Q/L;
1;
L/Q;
0,5Q/L.
Правильною відповіддю є варіант b):
APL=Q/L
Q=0,5L*41/2
Q=0,5L*2=L
APL=Q/L=Q/Q=1.
24. В умовах рівноваги Курно:
обсяг більший, ніж при змові, але менший ніж при досконалій конкуренції; ціна більша, ніж при досконалій конкуренції, але менша, ніж при змові;
обсяг менший, ніж при змові, але більший ніж при досконалій конкуренції; ціна менша, ніж при досконалій конкуренції, але більша, ніж при змові;
і ціна, і обсяг більші, ніж при змові;
прибуток кожної фірми більший, ніж при змові.
Правильною відповіддю є варіант a): при змові конкуруючі фірми узгоджують свої обсяги виробництва та ціни, що дозволяє їм продавати менше продукції за вищими цінами (конкуруюча боротьба не має місця), у той час як при досконалій конкуренції фірми на ринку мінімізують ціни і підвищують обсяги виробництва своєї продукції. Рівновага Курно являє собою середню позицію між змовою та досконалою конкуренцією, адже містить певні елементи конкурентної боротьби.
ЗАВДАННЯ 3
Р |
QD |
QS |
5017,16 |
25 |
69 |
4512,33 |
28 |
64 |
4007,48 |
31 |
59 |
3502,64 |
34 |
54 |
2997,8 |
37 |
49 |
2492,96 |
40 |
44 |
1988,12 |
43 |
39 |
1483,28 |
46 |
34 |
978,44 |
49 |
29 |
473,6 |
52 |
24 |
Записуємо рівняння попиту і пропозиції, пам’ятаючи, що їхні загальні рівняння мають такий вигляд: QD = a – bP; Qs = m + nP.
Для таблиці Р = - 504,83.
Отже:
Рівняння
попиту:
;
QD = a – 0,00594595P
Визначаємо вільний член «а», підставляючи у рівняння будь-яку комбінацію QD і Р з таблиці:
25= a – 0,00594 * 5017,16
a = 54,8148905
Отже,
QD = 54,8148905 – 0,005942595P.
Рівняння пропозиції : QS = m + nP
;
Визначаємо вільний член «n», підставляючи у рівняння будь-яку комбінацію QS і Р з таблиці:
69 = m + 0,0099 *5017,16
m = 19,308422
Отже,
QS = 19,308422+ 0,009904324Р.
Будуємо
криву попиту і пропозиції:
Рис. 3.1 Криві попиту і пропозиції
Визначаємо точку ринкової рівноваги.
Як відомо, в точці рівноваги QD = QS.
Отже, прирівняємо рівняння попиту і пропозиції:
QD = 54,8148505 – 0,005942595Р
QS = 19,308422 + 0,009904324Р
54,8148505 – 0,005942595Р = 19,308422 + 0,009904324Р
0,01584692Р = 35,7306705
Р = 2254,73912
Q = 19,308422 + 0,009904324* 2254,73912= 41,6400888
Як зміниться ситуація на ринку, якщо ціна на товар буде:
а) на 25 + 22, тобто на 47 грн. вищою за рівноважну.
Р1 = 2254,73912+ 47 = 2301,73912
QD = 54,8148505 – 0,005942595* 2301,73912= 41,136587
QS = 19,308422 + 0,009904324 * 2301,73912 = 42,105592
QS QD, отже, на ринку утворився надлишок в розмірі:
QS – QD = 0,969005.
б) на 50 – 0,01 * 222, тобто на 45,16 нижчою за рівноважну.
Р2 = 2254,73912– 45,16 = 2209,57912
QD = 54,8148505 – 0,005942595* 2209,57912= 41, 684257
QS = 19,308422 + 0,009904324 * 2209,57912= 41,1928095
QD QS, отже, на ринку утворився дефіцит у розмірі:
QD – QS = 0,4914475.
а) якщо попит знизиться на 10%, то крива попиту переміститься вліво, а рівняння попиту набуде вигляду:
QD1 = 0,9(54,8148505 – 0,005942595P)
QD1 = 49,3334014 – 0,005348336Р
QD1 = QS
49,3334014 – 0,005348336Р = 19,308422 + 0,009904324 Р
0,01525266Р = 30,0249794
Р = 1968,50775
Q = 19,308422 + 0,009904324 * 1968,50775= 38,80516606
б) якщо пропозиція збільшиться на 20%, то крива пропозиції переміститься вправо, а рівняння набуде вигляду:
QS1 = 1,2 (19,308422 + 0,009904324 Р)
QS1 = 23,1701064 + 0,01188519Р
QD = QS1
54,8148505 – 0,005942595Р = 23,1701064 + 0,01188519Р
0,01781114Р= 31,6447841
Р = 1776,68493
Q = 23,1701064 + 0,01188519* 1776,68493= 44,2863444.
Як зміниться рівноважна ціна і рівноважний обсяг продукції, якщо:
с) очікується зниження ціни товару:
Рис. 3.2 Зміна стану ринкової рівноваги у результаті зменшення попиту
f) зростуть ціни на ресурси:
Рис. 3.3 Зміна стану ринкової рівноваги у результаті зменшення пропозиції
6. Розрахуємо коефіцієнти цінової еластичності попиту за формулою цінової еластичності попиту:
EP
=
.
EP1
=
-0,9579
EP2 = -0,9576
EP3 = -0,7680
EP4 = -0,6120
EP5 = -0,4814
EP6 = -0,3703
EP7 = -0,2745
EP8 = -0,1915
EP9 = -0,1186
Як видно всі
коефіцієнти еластичності
.
Це означає, що попит є нееластичним
впродовж усієї кривої попиту, тобто на
усіх відрізках, що задані за умовою.
Нееластичний попит зображено на рис.
3.4.
Рис. 3.4. Нееластичний попит
7. Розраховуємо
дохід фірми за формулою:
.
P |
5017,16 |
4512,33 |
4007,48 |
3502,64 |
2997,8 |
Q |
25 |
28 |
31 |
34 |
37 |
TR |
125429 |
126345,2 |
124232 |
119090 |
110919 |
P |
2492,96 |
1988,12 |
1483,28 |
978,44 |
473,6 |
Q |
40 |
43 |
46 |
49 |
52 |
TR |
99718,4 |
85489,2 |
68230,9 |
47944 |
24627,2 |
Будуємо криві доходу і попиту.
Рис.3.4 Крива загального доходу
Рис 3.5. Крива попиту
Як видно з графіка зі зростанням обсягу продажу товару величина загального доходу зменшується. Пов’язано це з тим, що попит на продукцію фірми є нееластичним, тобто слабо реагує на зміну в ціні, і коли продавець зменшує ціну (зверху вниз по таблиці) на певний відсоток, то величина попиту хоча і реагує на це зростанням, однак на менший відсоток. В результаті такого зниження ціни продавець втрачає прибуток. При накладанні графіків видно, що вся крива попиту, на якій попит власне є нееластичним відповідає спадній криві доходу.
9. Знаючи,
що найбільший дохід отримується, коли
попит є одинично еластичним, тобто
,
враховуючи формулу еластичності:
,
– а також беручи до уваги рівняння
попиту обчислюємо ціну, при якій дохід
максимальний, а згодом і сам дохід.
-1=-0,005942595P/(54,8148905-0,005942595P
-54,8148905+0,005942595P=-0,005942595P
0,01188519P=54,8148905
P=4612,03317
Q=27,407445
TR=126404,045⨪
10. Визначаємо, що вигідніше – підвищувати чи знижувати ціну фірмі. Це ми будемо визначати на підставі даних про зміну доходу. Насамперед визначимо який має дохід фірма при ціні ринкової рівноваги:
TR=2254,73912*41,6400888=93887,5372 – це дохід, з яким будуть порівнюватись всі наступні зміни.
а) Отож,
збільшуємо ціну на Z1
грн, а саме
.
Обчислюємо QD:
.
Обчислюємо нове значення доходу:
=94713,143
Збільшення ціни на 48 зумовило зменшення величини попиту, що призвело до збільшення доходу.
б) Зменшуємо ціну
на Z2
грн, і тоді вона становитиме:
.
Тоді
.
Відповідно
=90957,655
Зменшення ціни на 85 зумовило збільшення величини попиту і це призвело до зменшення загального доходу.
Отже, для того щоб дохід фірми був більший, їй потрібно збільшити ціну.