Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
курсова пащенко.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
334.85 Кб
Скачать

VI. Підсумок.

— За чим ми спостерігали в природі?

— Які шари землі ви побачили?

— Чи однорідний колір мають різні шари?

— Як називається верхній шар землі?

— Як називаються інші шари?

— Яких видів ґрунтів у нашій місцевості більше?

— Чим відрізняється верхній шар від інших?

VII. Повідомлення д/з.

Написати твір на тему «Екскурсія в природу», уявивши, що ви пишете лист своєму другу.

Тема. Різноманітність рослин у природі взимку. Пристосування до різних умов життя.

Мета. Формувати систему наукових знань, поглядів, переконань, які закладають основи відповідального та бережливого ставлення до навколишнього природного середовища взимку. Пробудити в учнів початкових класів особисту відповідальність за охорону рослин. На основі спостережень розширити уявлення учнів про зміну природи зимою (стан дерев і кущів, сніговий покров, висоту сонця, колір неба, температуру повітря). Виховувати любов до рідного краю.

Обладнання: малюнки рослин, термометр, коробки, ножі, метр, бінокль, блокноти, олівці.

Маршрут: зимовий ліс

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Оголошення маршруту

ІІ. Хвилинка календаря (на вулиці)

ІІІ. Вступна бесіда

  1. Техніка безпеки у лісі:

• Уважно дивіться під ноги в лісі, щоб не заробити вивих і не провалитися в якусь яму.

• Ні в якому разі не їсти і не пробувати листя рослин, ягоди, а тим більше гриби!

• Не підходити близько і не доторкатися до тварин і комах.

• Не наближатися до річок і водойм.

• Якщо раптом відчуваєте небезпеку, відразу покликати на допомогу.

• Заборонено розводити багаття без дорослих, не гратися з вогнем.

• Уникайте диких тварин. Тварини нападають на людину, якщо вони поранені, перелякані несподіванкою або захищають своє потомство.

  1. Актуалізація опорних знань

  • Яка пора року настала?

  • Назвіть зимові місяці.

  • Чим зима відрізняється від інших пір року?

  • Що ми можемо сказати про тривалість дня і ночі?

  • Діти, можливо хтось з вас знає вірш про зиму?

  1. Мотивація. Вірш «Зимою»

Сипле, сипле сніг,

Криє переліг;

Білим килимом лягає

Аж під наш поріг.

Легкий білий пух,

Наче той кожух,

Криє землю, щоб не знала

Стужі й завірюх.

Тишина кругом.

Спи спокійним сном,

Доки збудешся весною

З рутяним вінком.

Б. Лепкий

ІV. Сприймання нового матеріалу

Діти спостерігають за деревами, кущами, трав’янистими рослинами.

  1. Розповідь вчителя та спостереження учнів

Діти разом з вчителем згадують, що літом дерева, кущі і трави були зеленими. Осінню листя багатьох рослин стали жовтими, оранжевими і бурими і опали. Діти відмічають, що зимою на деревах немає листя, тільки на соснах і ялинках зеленіє хвоя, а на дубах висять закручені жовто-коричневі листки.

Вчитель пояснює, що земля в лісі промерзла, коріння дерева не може вбирати із землі воду. Виконує невеликий кусок замерзлої землі, який учні повинні принести в школу. Там його потрібно положити в ящик тримати в теплому місці, поливати і вести спостереження. Через деякий час на поверхні землі появляться зелені рослини. Учні з допомогою вчителя роблять висновок, що багато трав зимою не гинуть, але не можуть рости в зв’язку з холодом.

Чому сосна і ялина зелені, якщо вони також не можуть вбирати своїм корінням, воду із замерзлої землі. Щоб діти зрозуміли, вчитель пропонує їм розглянути листя-голки цих дерев. Діти бачать, що вони дуже вузенькі, про питані смолою. Такі листки майже не випаровують воду, і тому сосна і ялина на зиму залишаються зеленими і не сохнуть.

Треба показати учням, що деякі трав’яні рослини під снігом не замерзають і залишаються зеленими. Вчитель пропонує в деяких місцях розгребти сніг під деревами і сказати, що вони там побачили (земні рослини і мох) чому ці рослини зелені зимою (ці рослини накриті снігом, який захищає від холоду). Під снігом температура вища, ніж температура навколишнього повітря.

В лісі завжди можна знайти пень, під корою якого живуть різні жуки. Мухи і навіть метелики. Але вони не рухаються і здаються мертвими. Вчитель пропонує покласти на долоню жука. Через декілька хвилин він відігріється і почне рухатись.

Роблять висновок, що багато комах ховається від холоду під сніг і в різні сховища, перебувають в стані оціпеніння.

  1. Бесіда

  • Подивіться уважно, хто залишив свої сліди?

  • Як живеться звірам зимою?

  • Які звірі мешкають у нашому лісі?

  • Які дерева залишаються зеленими?

  • Чому?

  1. Спостереження за рослинами у зимовому лісі. Спостереження за птахами.

Учні слухають чи шумить ліс. Обговорюють які звуки чутно.