
Розгорнутий конспект уроку
Клас: 6
Дата: 18.11.13
Тема уроку: «А.П.Чехов. «Хамелеон». Висміювання у творі підлабузництва,самоприниження,чиношанування,запопадливості та малодушності.»
Цілі: ознайомити учнів з відомостями про життя і творчість А.П.Чехова, з поняттям «оповідання» та його жанровими особливостями, розвивати навички аналізу художнього тексту, виховувати негативне ставлення до людських вад, формувати читацьку культуру.
Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, робота з підручником,
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день діти, гадаю що всі готові до роботи на уроці, чи є відсутні в класі.
І І. Повідомлення теми та мети уроку.
Вступне слово вчителя: На сьогоднішньому уроці, діти, ми з Вами розглянемо оповідання Антона Павловича Чехова «Хамелеон», Чехов – відомий російський письменник-реаліст, чудовий художник слова. Жанр оповідання – малої епічної форми – він довів до досконалості: за малого обсягу він максимально правдиво зображував дійсні сторони життя Росії 80-90-х років XIX століття. У своїх маленьких оповіданнях Чехов створював образи людей різних професій і соціальних верств. Всі сторони життя ставали об'єктом його письменницької зацікавленості. Чехов висміював обивателів, чиновників, їх вульгарність, аморальність, дурість, тупість, підлабузництво, смішні звички. Саме комізм та іронія становлять головну особливість його творчості цього періоду. А зараз відкрийте зошити та запишіть тему уроку зазначену на дошці «А.П.Чехов. «Хамелеон»
Висміювання у творі підлабузництва,самоприниження,чиношанування,запопадливості та малодушності.»
І І І . Сприйняття і засвоєння нового матеріалу.
Слово вчителя: Діти а зараз подивіться на цей портрет, перед вами портрет великого російського письменника ХІХ століття Антона Павловича Чехова. Усі, хто знали письменника, підкреслювали його делікатність, терпіння, чемність.( Додаток № 1)
Антон Павлович Чехов народився 17 січня 1860 року в Таганрозі, портовому місті на березі Азовського моря. На цій ілюстрації зоображено «Дім Чехова» - найстаріший чеховський музей Росії. Саме тут з’явився на світ третій син купця Павла Чехова – Антон.(Додаток №2).
На наступній ілюстрації зображені батько та мати Чехова, Павло Єгорович, був обдарованою людиною: любив малювати, грав на скрипці, захоплювався співом, був регентом церковного хору. Антон Павлович говорив про себе та своїх братів і сестру: «Талант у нас від батька, а душа від матері». Природні здібності батька передалася і його дітям: Олександр, Антон і Михайло стали письменниками, Микола – художником, Марія та Іван – педагогами.(Додаток №3).
Навчався Чехов спочатку у місцевій грецькій школі, а потім у гімназії. Зараз тут знаходиться літературний музей Чехова. На роки навчання у гімназії припадають перші проби пера письменника. Не лише учні, а й уся місцева інтелігенція залюбки читала фейлетони «Антоші Чехоне» (так талановитого учня прозвав учитель словесності).(Додаток № 4)
Рано захопився Чехов театром і літературою. Саме театр заронив у душу вразливого хлопчика перші іскри любові до мистецтва. Але ж своє майбутнє Чехов вирішив присвятити медицині. В 1879 році вступив до Московського університету на медичний факультет. Ще будучи студентом Чехов пише оповідання і друкується в різних гумористичних журналах: «Стрекоза», «Будильник», «Сверчок». В цей час вийшли в світ такі, як «Хірургія», «Хамелеон», «Товстий і тонкий». Після закінчення університету працював земським лікарем. Але все-таки прийшов час, коли Чехову довелося покинути цю роботу. Він став професійним письменником. За життя Чехова на сцені театру були поставлені всі його п’єси. В 1944 році театру було присвоєно ім’я Чехова.(Додаток №5).
Діти а зараз подивіться на оце фото пам’ятника Чехову, він і зараз з нами, бо він вірив у людей і вважав, що «у людини повинно бути все прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думки».(Додаток №6).
Робота з підручником
Словникова робота: Діти а зараз відкрийте свої книжки на сторінці 66 та запишіть нове поняття в зошити. Художня деталь-виразна подробиця, яка допомагає уявити зображену автором картину, предмет чи характер.
Слово вчителя: Діти а зараз подивіться на сторінку 67 там ми бачимо оповідання «Хамелеон» давайте зараз прочитаємо. Діти читають оповідання ланцюжком.
Питання на сприйняття тексту.(Бесіда)
- А тепер давайте з’ясуємо, що вам відомо про хамелеона?
( Ящірка, яка змінює колір в залежності від оточуючого середовища.)
- Чому оповідання має назву «Хамелеон»?
- Кого у творі названо хамелеоном?
(Очумєлова)
Чи всі слова вам зрозумілі?
IV .Закріплення нового матеріалу
Бесіда за текстом:
1) Де відбувається дія оповідання? (На базарній площі)
2) Назвіть головних персонажів.(Поліцейський наглядач Очумєлов, городовий, золотар Хрюкін.)
3) Яка пригода сталася на площі? (Золотаря Хрюкіна вкусила за палець собака.)
Діти а подивіться на цей малюнок (Додаток № 7) Кого з героїв ви пізнали на малюнку?
Зачитайте уривок, який відповідає малюнку.
4) Чи однаково поводить себе герой протягом твору? Від чого змінюється його поведінка? (Поведінка Очумєлова змінюється в залежності від того, кому належить собака.)
6) Як зовні проявляються зміни у поведінці? Зачитайте. (Очумєлов то знімає шинель, то одягає. Він то суворо кашляє, то його обличчя заливає солодка усмішка, то вимовляє незрозуміле «угу-у-у».)
7) Які почуття викликає у вас цей персонаж? (Почуття зневаги. Це дрібна людина, підлабузник.)
Слово вчителя
Діти, розповідь дуже коротка, тому нам потрібно звернути увагу на будь-яку дрібницю, кожну рисочку, яку в художньому творі називають художньою деталлю. Вона як би перевіряє читача на увагу і чуйність. Деталь допомагає автору створити характер. Знайдіть у тексті виразні деталі і визначте їх роль. Звернемося до початку оповідання . - Ось через базарну площу ......
Бесіда
- Що несуть ці служителі закону ? (клуночок , решето) це явно свідчать про їх діяльність.
-Подивимося на Очумєлова . Від якого почуття його кидає то в жар , то в холод ? ( страх )
Чи всі деталі ми бачимо? Кажуть прізвища - теж деталі. Чому Очумєлова називають недорікуватих ?Знайдіть докази недорікуватості героя в тексті.( Я йому покажу кузькіну мать )(Знаю я вас чортів , мерзотник , бовдур , свиня.) Груба мова з простими людьми про знатних - лестить, промовою намагається висловити свою повагу , відданість.
V. Підсумок уроку
Бесіда
- Як ви вважаєте, чи є актуальною сьогодні проблема, яку висвітлює автор в оповіданні «Хамелеон»?
(Так, тому що із підлабузництвом і плазуванням ми ще часто зустрічаємося в житті і це не кращі риси характеру людини).
Слово вчителя
Діти сьогодні всі гарно попрацювали на уроці і всі мають високі бали
ОГОЛОШЕННЯ ОЦІНОК
VI. Домашнє завдання
Діти відкрийте щоденники та запишіть домашнє завдання: Знайти прислів’я або приказки котрі б характеризували Очумєлова.
Розгорнутий конспект уроку
Клас: 6
Дата: 21.11.13
Тема уроку: А.П. Чехов. «Товстий і тонкий». Головні засоби творення комічного та їхня роль у характеристиці персонажів і розкритті ідеї твору.
Цілі: розглянути текст оповідання; розвивати вміння бачити за ситуацією та вчинками персонажа риси його характеру; розвивати навички аналізу художнього твору, творче мислення, усне та писемне мовлення, вміння давати оцінку літературним персонажам; виховувати високі моральні якості учнів, прищеплювати інтерес до класичної літератури, формувати читацьку культуру.
Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, робота з підручником, слово вчителя зелементами бесіди.
Обладнання: портрет письменника, словник літературознавчих термінів.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день діти, гадаю що всі готові до роботи на уроці, чи є відсутні в класі.
І І. Повідомлення теми та мети уроку.
Слово вчителя
Діти сьогодні ми з вами продовжуємо вивчати творчість Антона Павловича Чехова , дамо визначення терміну оповідання та прочитаємо його оповідання «Товстий і Тонкий»
І І І. Перевірка домашнього завдання
Слово вчителя
Діти відкрийте зошити та покладіть на край парти я пройду і подивлюсь наявність домашнього завдання. (вчитель вибірково просить зачитати свої прислівя декотрих учнів)