Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
морской тренинг как зан.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
472.06 Кб
Скачать

Конспект заняття «Якості людини, які потрібні для спілкування»

Мета:

Навчальна: закріплення та узагальнення знань учнів про спілкування та його ролі в житті людини,

Розвивальна: удосконалення мовленнєвих умінь учнів, розвиток комунікативних якостей учнів, розвиток здатності розуміти іншу людину й уміння адекватно висловлювати свою думку.

Виховна: забезпечення колективного спілкування та індивідуальної активності кожного учня, згуртування колективу через спільне розв'язання задач в комфортних умовах рольової гри.

Ролі: капітан, старпом, боцман, механік, корабельний лікар, юнга, кок, матроси.

Обладнання: бейджи для всіх учасників з ролями, плакат з картой Подорожі, пісковий годинник, плакат з темою заняття для мозкового штурму, маркери, сктотч, ножиці, паззл з цитатою у вигляді паруса, гра «Рибалка» (рибки з магнітами, вудка), набір карток зі скоромовками, набір купюр «юнітів» - на 1, 2, 5, 10, 20 юнітів, картки для пантоміми (запрошення), пов’язка на очі, Дартс, сік, стакани для кожного учня, картка з зашифрованим текстом та картка з дешифратором, цукерки.

Хід заняття: Вступна частина: Постановка завдання — входження в ролі. «Запрошення на борт»

Ведучий повідомляє, що всі учасники - члени однієї команди і відправляються на пошуки скарбу, захованого в закладі. Він представляється штурманом корабля, що буде набирати команду.

Учасники шляхом жеребкування витягують витягають картки, на яких написані ролі: «капітан», «старпом», «боцман», «механік», «кок», «корабельний лікар», «юнга», «матрос».

На дошці висить карта подорожі з зупинками, які закрити стікерами: «випробування», «острів пантоміми», «рифи», «тир», «штиль», «на шляху до скарбів». Вони відкриваються у процесі проходження.

Зупинка 1. «Випробування»

Ведучий пропонує учасникам спочатку пройти випробування, викликаючи їх поіменно. Він відкриває 1 зупинку.

Ведучий. Капітан повинен уміти все, що вміють інші члени екіпажа, і, крім того, повинен у лічені секунди вміти вирішити зненацька виниклі проблеми.

Капітан одержує пісковий годинник. Ведучий його перевертає й дає капітану завдання: зупинити час. Якщо капітан говорить, що час зупинити неможливо (ведучий відзначає для себе, що керівник пасує перед випробуваннями), то ведучий чекає, поки пісок стече сам, а потім повідомляє, що капітан упорався із завданням, тому що час на піскових годинниках у підсумку зупинено, пісок уже не сиплеться. Робить висновок, що капітан воліє вирішувати проблеми в міру їхнього надходження, іноді навіть пускаючи справу на самоплив. У результаті оголошується, що капітан виконав завдання, а виходить, прийнятий на службу. Якщо капітан перевертає годинники горизонтально, то ведучий говорить, що обраний капітан ініціативний, для нього немає нічого неможливого, він сам гармонізує ситуацію, вирішуючи проблему.

- Таким чином, перша якість: це – ініціативність, здатність швидко прийняти рішення, реактивність, впевненість у собі.

Далі обирається старпом.

Ведучий. Старпом — це, можна сказати, заступник капітана, його старший помічник. Він повинен керувати командою, бути терплячим та стриманим .

Завдання старпому: показати пантомімою кенгуру. Завдання команді: не називати одразу вірну відповідь, називати будь яке слово, тільки не «кенгуру» і дочекатися, наскільки вистачить терпіння у старпома.

- Друга якість - це терпіння, стриманість.

Потім настає черга боцмана.

Ведучий. Боцман відповідає за майно корабля, виправляє ушкодження під час плавання, відповідає за всі такелажні роботи, шлюпки, рятувальні кола, жилети, командує нижніми чинами. Ми повинні перевірити, чи зможе наш боцман швидко залатати вітрило, що порвалося, під час плавання. Випробування для боцмана — залатати вітрила.

Боцман складає паззл з цитатою про спілкування та пояснює його.

Цитата: «В общении следует держаться так, чтобы друзей не делать врагами, а врагов друзьями» (Піфагор).

Учасник виконує завдання і як боцман «сідає на корабель».

-Третя якість: словниковий запас, вміння вірно виражати свою думку.

Наступними набираються механіки.

Ведучий. На випадок поломки двигуна нам потрібні механіки. Механіки в нас повинні вміти відрізняти одні деталі двигуна від інших. Наша мета — доставити знання, і в нас є ті, у кого на шляху одержання знань виникають поломки й проблеми. Вашим випробуванням буде демонстрація ваших знань про деталі «мовного двигуна». Вам потрібно промовити скоромовки.

Приклади скоромовок:

Идет козел с косой козой, идет козел с босой козой, идет коза с косым козлом, идет коза с босым козлом

Собирала Маргарита маргаритки на горе, растеряла Маргарита маргаритки на траве.

В Кабардино-Балкарии валокардин из Болгарии

Налогооблагаемая благодать

От топота копыт пыль по полю летит

У елки иголки колки

У четырех черепашек по четыре черепашонка

По семеро в сани уселись сами

Течет речка, печет печка

Сиреневенькая зубовыковыривательница

Після випробування механіки заходять на борт.

- Четверта якість: дикція, розвинений мовний апарат.

Далі наступає час випробування претендента на посаду кока.

Ведучий. У плаванні дуже важливо вчасно, смачно й різноманітно харчуватися. Зараз ми перевіримо, чи зможе наш кок нас нагодувати.

Завдання: виловити за дві хвилини рибок. Використовується гра «Рибалка», коку потрібно виловити їх з ємності з водою за хвилину. Після випробування кок заходить на корабель.

- П’ята якість – взаємодопомога.

Далі випробування проходить корабельний лікар.

Ведучий. У морі трапляється всяке, тому на судні завжди присутнє корабельний лікар, що повинен уміти швидко надати медичну допомогу. Але допомога може бути також і вербальною. Добре слово лікує швидше, ніж ліки.

Як випробування лікарю треба сказати комплімент.

- Шоста якість: доброзичливість, ввічливість.

Далі набираються матроси.

Ведучий. Ну й звичайно, жодне плавання не обходиться без матросів. Ваше випробування: усім разом скласти живу скульптуру корабля. За правильним виконанням спостерігає боцман.

- Сьома якість: вміння працювати разом у команді, комунікативність, неконфліктність.

Останнім випробування проходить юнга.

Від юнги — молодшого матроса — потрібна ретельність. Як би безглуздої не здалася йому команда старший за званням, від нього потрібно швидке її виконання. Щоб пройти таку перевірку, юнзі потрібно прямо зараз згадати прислів‘я на морську тематику.

Якщо юнга одразу не зможе відповісти, йому допомагають інші члени команди.

- Восьма якість: взаємодопомога, зацікавленість в співрозмовнику.