
- •III. Розробити дидактичні засоби, які використовуються під час опанування учнями знаннями та вміннями з даної теми:
- •IV. Розробити запитання і завдання для перевірки знань та вмінь учнів:
- •1) Запитання з вибором відповіді;
- •2) Виконати вправи
- •3. Завдання для перевірки знань
- •4. Практичне завдання
- •V. Розробити опорний конспект з даної теми.
- •II. Етап орієнтації
- •III. Етап проектування
- •VI. Контрольно-оцінювальний етап
- •VII.Домашнє завдання
4. Практичне завдання
Завдання 1: Обчислення виразів. Використання стандартних функцій.
Мета завдання:
Вивчення послідовності дій при обчисленні виразів;
Набуття навичок при запису виразів на мові Паскаль і використанні стандартних функцій.
Постановка задачі:
Знайти значення У(Х) при заданому Х, використовуючи стандартні функції, обчислити У11[У] та У[У+0,5],де [] визначають цілу частину числа.
Результати вивести на друк у стандартній формі.
Зміст звіту:
Постановка задачі для конкретного варіанту.
опис використаних стандартних функцій.
Текст програми.
Результати обчислень.
Варіанти завдань
Скласти програму для обчислення значення виразів:
при a=6.8; b=0.75; c=12; d=3.42;
при a=14; b=7.75; c=0.8; d=-3.65;
при a=15.7; b=-2; c=0.85; d=1.75;
при a=6; b=1.5; c=0.85; d=0.42;
при a=7.8; b=4; c=12; d=1.75;
при a=1.2; b=10; c=0; d=1.52;
при a=0; b=5.65; c=7; d=7.12;
при a=7; b=-0.75; c=8; d=1.4;
при a=-6.8; b=5; c=12; d=3.48;
при a=5; b=7; c=-1; d=4.
Приклад. Для деякого значення х обчислити значення функції:
Program d;
Var
x,y:real;
Begin
writeln('Vvedit x ');
readln(x);
y:=8*x*x+24*x-6;
writeln('y=',y:4:2);
readln
End.
Завдання 2: Скласти лінійний алгоритм і написати програму, яка для деякого значення змінної х обчислюватиме значення функції, де функції дивитися з завдання 1 (по варіантах).
Завдання 3: Записати вирази у математичній формі:
V. Розробити опорний конспект з даної теми.
Тема: Поняття операції та виразу. Основні правила запису, обчислення та використання виразів. Надання значень виразів змінним. Пріоритет операцій. Арифметичні операції. Покрокове виконання та аналіз роботи готових програм. Розробка власних програм на обчислення значень виразів
Навчальна мета: Засвоїти відомості з основ алгоритмізації та програмування, познайомитися з поняттями програми мовою Паскаль та її складовими
Розвивальна мета: Розвивати координацію рухів, зорову пам’ять, вміння працювати з програмами
Виховна мета: Виховувати зосередженість, вміння активно сприймати новий матеріал.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу
Структура уроку
Організаційний момент
Етап орієнтації
Етап проектування
Етап навчальної діяльності
Робота за ПК
Контрольно-оцінювальний етап
Домашнє завдання
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Етап орієнтації
III. Етап проектування
План уроку
Поняття операції та виразу.
Основні правила запису, обчислення та використання виразів.
Надання значень виразів змінним.
Пріоритет операцій. Арифметичні операції.
Покрокове виконання та аналіз роботи готових програм.
Розробка власних програм на обчислення значень виразів
ІV. Етап навчальної діяльності
Змінні:
Змінна – іменована величина, що може приймати різні значення в процесі виконання програми.
Для іменування змінної використовується ідентифікатор, який починається з латинської літери і не містить пропуски.
Ім’я і тип змінної описується в описовій частині після службового слова VAR.
- Цілочисельні: a:integer;
- Дійсні: b:real;
- Символьні: c:char;
- Логічні: d:boolean; (true,false)
- Рядкові: s:string;
Операції і вирази.
Вираз – це складена за визначеним правилом комбінація констант, змінних і звернення до функцій, з’єднаних знаками операцій.
Числові вирази.
В них використовуються арифметичні операції і виклик числових функцій.
Тип integer: *,div(10 div 3=3),mod(10 mod 3=1),+,-.
Тип real: *,/,+,-.
Логічні вирази.
В них використовують крім арифметичних операцій і функцій, операції відношення і логічні операції.
Операції відношення: <,>,<=<>=,<>,=.
Логічні операції: NOT(not(a=3) a<>3), and((a>3)and(a<5) 3<a<5), OR((a=3)or(a=5) a=3,a=5).
Дії в виразі виконуються в певному порядку:
визначаються значення функцій;
виконуються арифметичні операції в залежності від пріоритету (в дужках);
виконуються операції порівняння;
логічні операції.
Арифметичні функції
№ |
Функція |
Призначення |
Тип |
1 |
ABS(X) |
|X| |
Integer, real |
2 |
ARCTAN(X) |
Arctg x |
Real |
3 |
COS(X) |
Cos x |
Real |
4 |
EXP(X) |
ex |
Real |
5 |
LN(X) |
Ln x |
Real |
6 |
RANDOM(X) |
Випадкове число в діапазоні [0;X] |
Integer, real |
6 |
SIN(X) |
Sin x |
Real |
7 |
SQR(X) |
X2 |
Integer, real |
7 |
SQRT(X) |
|
Real |
8 |
EXP(Y*LN(X)) |
Xy, Х>0 |
Real |
Рядкові вирази.
- операція + (з’єднання) ‘місто’+’ ’+’Луцьк’
Функції роботи з рядками:
№ |
Назва функції |
Призначення |
Приклад |
Результат |
1. |
Length(S) |
визначає кількість символів у заданому рядку |
Length (‘місто Луцьк’) |
11 |
2. |
Сору(S,n,m) |
виділяє m символів рядка S, починаючи від символу з номером n |
Copy (‘місто Луцьк’, 6, 5) |
‘Луцьк’ |
3. |
Pos(S1, S2) |
визначає номер символу, з якого починається входження рядка (тексту) S1 у рядок S2 |
Pos (‘ ‘,‘місто Луцьк’) |
6 |
4. |
Concat(S1, S2,...) |
з'єднує рядки в один рядок |
Concat('20', '01') |
‘2001’ |
Процедури роботи з рядками:
№ |
Назва функції |
Призначення |
Приклад |
Результат |
1. |
Insert (A:string, var В: string, n:integer) |
вставляє рядок А у рядок В, починаючи від позиції з номером n |
S1:=’місто’; S2:=’Луцьк’; Insert(S1,S2,1); |
’містоЛуцьк’;
|
2. |
Delete (var S:string, n:integer, m:integer) |
вилучає m символів з рядка S, починаючи від позиції n |
S:=’містоЛуцьк’; delete(S,1,5); |
’Луцьк’;
|
3. |
Str (A:integer, var S:string) |
переводить числове дане A у дане типу рядок |
A:=2001; Str(A,S); |
‘2001’ |
4. |
Val (S: string, var A, KOD: integer) |
засилає у числову змінну A числовий образ рядка S, повертаючи код помилки KOD |
S:=’2001’; Val(S,A,Kod); |
2001 |
Приклади виконання задач
Задача 1. Від міста А до В автомобіль їхав t1 = 5 год. з середньою швидкістю V1 = 70 км/год., від В до С – t2 = 4 год., зі швидкістю V2 = 75 км/год., визначити відстань між містами.
Program distance;
var
t1, v1, t2, v2, ab, bc, ac: integer;
begin
t1: = 5; t2: = 4; v1: = 70; v2: = 75;
ab:= v1* t1; bc:= v2* t2; ac:=ab+bc;
writeln (ab:6, bc:6, ac:6);
end.
Виконаємо програму і на екрані отримаємо:
|
|
|
350 |
|
|
|
300 |
|
|
|
650 |
Задача 2 Від міста А до В автомобіль їхав t1 год. зі швидкістю V1 км/год., від В до С – t2 год. зі швидкістю V2 км/год., від С до D – t3 год. зі швидкістю V3 км/год.,
Визначіть відстань між містами і пройдений шлях.
Programviostane;
Var
t1, V1, t2, V2, t3, V3, ab, bc, cd, ad : integer;
begin
t1:=6; t2:=3;t3:=5; V1:=60; V2:=65; V3:=80;
ab:= V1* t1; bc:= V2* t2; cd:= V3* t3; ad:=ab+bc+cd
writeln (ab:6, bc:6, cd:6, ad:6);
readln
end.
Виконуємо програму і на екрані отримуємо: