
- •I. Організація учнів до уроку .
- •II. Слухання. Пісня „Ще не вмерла Україна”
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні я.Степового«Зоре моя
- •V. Висновок .
- •Урок 2.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV . Виконання пісні я.Степового «Зоре моя вечірняя»
- •V . Висновок.
- •Урок 3
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •II . Слухання пісня «Поле моє, поле» (на музику в. Філіпенка)
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування укр. Нар. Пісні «Вийшли в поле косарі»
- •V . Висновок.
- •Урок 4.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •II .Слухання. Українська народна пісня „Дівка в сінях стояла”
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні „Сіяв мужик просо”
- •V.Висновок.
- •Урок 5.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •II .Слухання. Коломийка
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV . Розучування коломийки «Підійдемо до калини».
- •V. Висновок .
- •Урок 6.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні „Ой ходить сон”
- •V. Висновок.
- •Урок 7.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні „Рідна мова”
- •V . Висновок.
- •Урок 8.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •Урок 9.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні „Ой на горі та й женці жнуть”
- •V. Висновок .
- •Урок 10.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Продовження розучування пісні „Ой на горі та й женці жнуть”
- •4. Висновок.
- •Урок 11.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Продовження розучування пісні „Ой на горі та й женці жнуть”
- •V. Висновок.
- •Урок 12 .
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні „Ой на горі та й женці жнуть”
- •V. Висновок.
- •Урок 13.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування щедрівки „Слава нашим господарям”
- •V. Висновок.
- •Урок 14.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні „Чом, чом, чом, земле моя”
- •V. Висновок.
- •Урок 15.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
- •III. Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування „Забілів від снігу гай”
- •V. Висновок .
- •Урок 16.
- •Мета уроку :
- •I. Організація учнів до уроку .
III. Виконання музичної розспівки .
Вч. Якщо в мажорній пісні мелодія закінчується на тоніці, якою є нота соль, а біля скрипкового ключа записано знак фа дієз, то пісня написана у соль мажорі.
Проспівайте звукоряд соль мажор. У соль мажорі слід співати не фа, а фа дієз (на півтону вище.)
Вч. Виконайте ритмічну вправу. З якої пісні цей ритмічний рисунок?
IV. Розучування щедрівки „Слава нашим господарям”
Вч. В одній зі сцен опери хор співає пісню «Слава нашим господарям», початкові слова якої взяті з однойменної української щедрівки.
Прослухайте щедрівку «Слава нашим господарям» та визначте її характер.
Демонстрація щедрівки „Слава нашим господарям”
Розучування щедрівки „Слава нашим господарям”
Караоке. Щедрівка «Слава нашим господарям»
V. Висновок.
Вч. Отже, знання, отримані на уроках музики, дають нам підставу стверджувати, що композитори у своїх професійних творах використовують мелодії українських народних пісень. Це ми побачили, зокрема, на прикладі уривку з опери основоположника української національної композиторської школи Миколи Лисенка «Тарас Бульба».
Урок 14.
ТЕМА : Ліричні пісні .
Мета уроку :
Навчальні : Особливості жанру ліричних пісень ;
- Симфонічний оркестр .
Виховні: Виховувати любов та інтерес до музики.
Розвиваючі: Розвиток вокально – хорових навичок.
Наочні посібники: А. Лобова «Музичне мистецтво» 4 клас, портрет М. Калачевського
Музичний матеріал : укр.. нар. пісня «Віють вітри…», М. Калачевський «Українська симфонія» 1 ч.(уривок), Д. Січинський «Чом, чом, земле моя»
Т. Н. З : Магнітофон.
ХІД УРОКУ :
I. Організація учнів до уроку .
Музичне вітання.
Вступне слово вчителя.
Вч. На попередніх уроках ми дізналися про декілька жанрів української пісенної творчості, а саме – жниварські пісні, жартівливі та колискові. Які з них тобі подобаються найбільше?
Відомості про особливості жанру ліричних пісень
Твори спокійного, наспівного, поетичного, ліричного плану відносить до жанру ліричних пісень. Ця музика покликана збагачувати духовний світ людини, прикрашати її повсякденне життя. Якщо простежити весь життєвий шлях людини, починаючи від її народження, то виявиться, що він тісно пов’язаний з ліричними піснями, адже в ньому є і ніжна любов матері до своєї дитини, побажання їй щасливої долі, і любов до рідного краю, краси його природи, і кохання, і розлука, і страждання, спричинені різними подіями.
Ліричні пісні широко співучі, багаті мелодично та ритмічно.
ІІ. Слухання. Українська народна пісня „Віють вітри…”
Є багато українських народних ліричних пісень.
Деякі з них своїм задушевним характером мелодії навіть подібні до колискових, зокрема пісня „Віють вітри...”.
Послухайте її та поміркуйте над особливостями виконання цього твору.
Слухання. М. Калачевський. „Українська симфонія” . І частина (уривок)
Ми вже знаємо, що інколи композитори у своїх творах використовують мелодії українських народних пісень.
Послухайте, як цей прийом втілений у творчості українського композитора Михайла Калачевського.
Аналіз прослуханого твору
У прослуханому уривкові звуками симфонічного оркестру змальована картина лагідного літнього вечора. Знову ми чуємо мелодію української народної ліричної пісні "Віють вітри...". На ній побудовано тему головної партії першої частини «Української симфонії» видатного українського композитора Михайла Калачевського.
Поетично й лірично звучить мелодія пісні у вступі симфонії; далі, в головній партії - більш рухливо й збуджено.