Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
КОНСПЕКТИ УРОКІв для 3 класів.1 сем.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
1.61 Mб
Скачать

Урок 4.

ТЕМА: Пісенність у вокальній музиці.

Мета уроку :

Навчальна: опера , дума , кобзар ;

- Пісенність, танцювальність, маршовість,

як основні властивості музики ;

- пісенність, характер музики;

Виховна : Виховувати любов та інтерес музики .

Розвиваюча : Розвиток вокально- хорових навичок .

Наочні посібники: А. Лобова «Музичне мистецтво»

3 клас, портрет М.Лисенка, малюнок кобзаря;

Музичний матеріал: М. Лисенко Опера «Тарас Бульба», дума кобзаря «Ой не чорна то хмара над Вкраїною стала », укр. нар. пісня «Дівка Явдошка»

Т. Н. З : магнітофон.

ХІД УРОКУ:

I. Організація учнів до уроку .

Музичне вітання.

Вступне слово вчителя.

Вч. Прикладом пісенності у вокальній музиці є Дума кобзаря „Ой чи довго ще нам” з опери відомого українського композитора Миколи Віталійовича Лисенка „Тарас Бульба”.

Дума – це своєрідний імпровізаційно-речитативний епічний твір для голосу в супроводі бандури.

II .Слухання. М. Лисенко. Опера „Тарас Бульба” (Дума „Ой чи довго ще нам”)

У думі з опери „Тарас Бульба” кобзар розповідає про скрутне становище українського народу, про утиски з боку польської шляхти.

За мелодичною будовою, досить мінливою ритмікою, специфічними зворотами й глибоко оригінальним супроводом вона сприймається як глибоко народний твір.

III . Виконання музичної розспівки.

Ця розспівка розвиває почуття ритму, музичний слух, образне мислення, усі види пам’яті, уваги, голосу.

- Виконання розспівки за співом учителя;

- виконання розспівки з рухами.

Вч . У всіх музичних творах ми відчуваємо ритмічну пульсацію долей. Кожна доля дорівнює четвертній ноті, тому на початку пісні записують розмір такту - дві четверті.

Верхня цифра визначає кількість долей у такті ( дві долі), нижня – тривалість долі (четвертна).

Розмір такту записують біля скрипкового ключа, на початку музичного твору. Перед кожною акцентованою долею ми ставимо тактову риску.

Вч. Виконання вправи.. Виконаємо ще одну вправу подану у папці.

Вч. Виконання вправи.

IV . Розучування української народної пісні „Дівка Явдошка”

Вч. В українській народній пісні „Дівка Явдошка” поєднуються пісенність і танцювальність.

Зверніть увагу на її незвичну побудову, адже пісня починається із заспіву пісенного характеру, а приспів має чітко виражений танцювальний характер.

Виконуйте її наспівно і виразно, чітко промовлючи кожне слово, протягуючи голосні звуки.

Розучування української народної пісні „Дівка Явдошка”

Реприза – це знак повтору в музиці.

Караоке. Пісня „Дівка Явдошка”

V . Висновок.

Вч . Сьогодні ми розглядали тему пісенності у вокальній музиці, прослухали Думу кобзаря „Ой чи довго ще нам” з опери відомого українського композитора Миколи Лисенка „Тарас Бульба” і розучили українську народну пісню „Дівка Явдошка”.