Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
КОНСПЕКТИ УРОКІВ3 кл 2 сем.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.03 Mб
Скачать

.

КОНСПЕКТИ УРОКІВ

З МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА

ДЛЯ 3 КЛАСІВ

НА ДРУГИЙ СЕМЕСТР НАВЧАЛЬНОГО РОКУ

ТЕМА : Розвиток музики.

УРОК 1 .

ТЕМА УРОКУ : Інтонаційний розвиток музики.

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчити учнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- способи розвитку музики : виконавські , динамічні ,

жанрові, мелодичні , темпові , темброві у симфоніч –

ній казці «Петрик і вовк» темі Петрика ;

- виконання пісень різного змісту і характеру.

- створення темброво – ритмічних супроводів до пі-

сень і танців.

- закріплювати набуті знання і вміння учнів.

Виховна : - виховувати любов до класичної му –

зики, рдного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів .

Розвиваюча : - розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати співацькі навики ;

- розвивати слух, ритм.

Обладнання : Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми : словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

де монстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

ХІД УРОКУ :

I . Організація учнів до уроку.

Музичне вітання :

Добрий день вам дітки

Я вітаю вас.

Добрий день.

Вступне слово вчителя :

Вч . Музика – вид мистецтва, який відображає дійсність у звукових художніх образах. Основою музики є життя. Ці дві сфери не можуть існувати одна без одної. Життя – це рух, зміни, розвиток; музика – мистецтво, що розвивається перед слухачем у русі, поступово, крок за кроком, звук за звуком. Тому не існує музики без розвитку, навіть коли вона зображає спокій і нерухомість.

Розвиток – це зміна, результатом якої є виникнення нової якості. Тому розвиток музики – це процес відображення почуттів , настроїв , думок людини у процесі їх видозмін.

I I . Слухання музики :

Вч . Російський композитор С. Прокоф’єв створив симфонічну казку (музику виконує симфонічний оркестр). Образу кожного персонажа цієї казки відповідає якийсь інструмент симфонічного оркестру.

Хлопчика Петрика малює група струнно - смичкових інструментів , до складу якої входять 2 скрипки, альт і віолончель.

Прослухайте його тему. Вона протягом казки розвивається та змінюється а як саме ви скажете прослухавши цю симфонічну казку.

Слухання С. Прокоф’єва симфонічна казка «Петрик і вовк» Тема Петрика .

Уч. Відповіді. Від пісенного до маршового.

Вч. Молодці. Так від пісенно - танцювальної до урочистого маршу. Таким чином тема Петрика демонструє жанровий розвиток музики.

I I I . Виконання музичної розспівки.

Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.

- виконання розспівки за співом учителя ;

- виконання розспівки в характері .

Вч. Подивіться на уривок пісні Л. Кніпера « Чому ведмідь взимку спить » . Давайте назвемо ноти. Які використані у пісні.

Уч. Виконання.

Вч. Який розмір пісні ?

Уч. Дві четверті.

Вч. молодці. Давайте продиригуємо пісню називаючи ноти.

Учні виконують.

I V . Розучування пісні л. Кніпер «Чому ведмідь взимку спить » .

Вч . Слухання. Л. Кніппер. „Чому ведмідь взимку спить”

Поміркуйте, про що розповідається в пісні.

Уч. Відповіді.

Вч. Зі скількох куплетів вона складається?

Уч. Відповіді.

Вч. Чи однаковою є мелодія в куплетах ?

Уч. Відповіді.

Вч. Проаналізуємо прослуханий твір

Пісня відповідає на питання : чому ж ведмідь спить узимку ? Так чому ж ?

Уч. Відповіді.

Вч. Так . Якось узимку, проходячи через міст, ведмідь наступив лисиці на хвіст. От уже і галасу вчинила вона!.. З переляку ведмідь виліз на сосну, де сидів дятел. А той став повчати ведмедя : „ Ходить навчись ! І куди стаєш дивись ! ”. От тоді і вирішив ведмідь, що взимку потрібно спати.

Це невеличке оповідання композитор розділив на три частини (три куплети). Їх мелодія однакова ?

Уч. Так .

Вч. А що ж змінювалося ?

Уч. Відповіді. Змінювався характер музики.

Вч. Так. Змінювався характер музики. Перший куплет виконувався …

Уч. Спокійно (в лісі взимку спокій ), другий – прискорено , із хвилюванням , голосніше ( ведмідь наступив лисиці на хвіст ), третій – знову спокійно, повільно (ведмідь заліз у барліг – і в лісі запанував спокій ) .

Розучування пісні „Чому ведмідь взимку спить”

Велике значення для створення образу пісні має зміна темпів. На це слід звернути увагу при розучуванні та виконанні пісні. Вона починається не з повного такту, а з другої слабкої долі.

Отже, перший такт – неповний, у ньому є тільки друга, ненаголошена доля. Це затакт.

Затактце неповний такт на початку твору.

Ця пісня є яскравим прикладом виконавського розвитку музики : композитор написав для всіх куплетів однакову музику , а учнівське виконання надало їй розвитку , руху , зміни характеру.

Поштовхом для розвитку музики став літературний текст.