Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Бібліотека журналу.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
411.85 Кб
Скачать
  1. Узагальнення та систематизація знань учнів

  • Що сьогодні корисного для себе ви дізналися на уроці?

  • Чим збагатили свої знання?

  • Чому, на вашу думку, не можна дійти до лінії горизонту?

  • Чому важливо вміти орієнтуватися на місцевості?

  1. Домашнє завдання

Навчитись визначати сторони горизонту. Опрацювати статтю «Як орієн­туватися на місцевості». Знати відповіді на запитання.

УРОК 6

Тема. Як зображають місцевість на плані.

Умовні знаки на плані місцевості

Мета: сформувати уявлення про план, масштаб, план місцевості, умов­ні позначки; навчити дітей креслити плани найпростіших предметів; фор­мувати вміння користуватися умовними позначками, масштабом; навчити читати план місцевості; продовжувати формувати вміння орієнтуватися за Сонцем і компасом; формувати пізнавальний інтерес, спостережливість, уміння порівнювати та робити висновки.

Обладнання: гумки; кубики; склянки; сірникові коробки; лінійки; олів­ці; сантиметр; таблиці із зображенням місцевості, плану місцевості; картки з умовними позначками плану місцевості; учнівські компаси.

ХІД УРОКУ

  1. Організація класу

  2. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Фронтальна бесіда.

  • Що таке горизонт?

  • Що називають лінією горизонту?

  • Чому горизонт має форму кола?

  • Яка місцевість називається відкритою? Наведіть приклад.

  • Що таке орієнтування на місцевості?

  • Як можна орієнтуватися за Сонцем?

  • Що таке компас?

  • Чому він потрібен для орієнтування?

  • Люди яких професій постійно користуються компасом?

  1. Робота з картками.

Завдання 1. Намалюйте на дошці схему горизонту і лінії горизонту; пояс­ніть, коли і чому краще видно лінію горизонту, і коли горизонт ширшає.

Завдання 2. Намалюйте на дошці схему «Сторони горизонту». Підпишіть основні і проміжні сторони горизонту.

Завдання 3. Розкажіть, з яких частин складається компас і як ним ко­ристуватися.

Завдання 4. За допомогою компаса визначте, де в класі південь, північ, схід, захід; з якої сторони класу — двері, а з якої — вікна; в якому напрям­ку від школи знаходиться ваш будинок; в якому напрямку ви йдете зі шко­ли додому і із дому до школи.

  1. Фронтальні тренувальні завдання для формування навичок визначення сторін горизонту.

  1. Встаньте обличчям до півдня; покажіть, де північ, схід, захід.

  2. Поверніться обличчям до північного заходу, визначте, яка сторона го­ризонту буде позаду.

  3. Поверніться обличчям до північного сходу, визначте, яка сторона гори­зонту буде позаду.

  1. Перевірте свої відповіді за допомогою компаса.

  1. Повідомлення теми і завдань уроку

  1. Бесіда з елементами розповіді.

  • На яких уроках ви чули слово план?

  • Що означає це слово на уроках мови та літератури, на уроках малю­вання, на уроках праці?

  • Чому легше складати оповідання чи переказ, якщо є план?

  • Навіщо предмети на малюнках розташовують на задньому, середньому

і передньому плані?

  1. Проблемне запитання.

  • А чи можна за малюнком із зображенням предмета визначити його розміри, розміщення в просторі відносно сторін горизонту?

  1. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

  1. Практична робота з метою розв’язання проблеми.

Інструкція вчителя

  1. Візьміть аркуш паперу, покладіть на нього предмет, що знаходиться на столі (кубики різних розмірів, сірникові коробки, гумки різних розмірів), та обведіть предмет олівцем. Розгляньте, що у вас вийшло.

  2. Порівняйте вигляд свого предмета зверху і те, що зобразили на аркуші. Зробіть висновок про те, що називається планом.

  3. Спробуйте накреслити план великого предмета, наприклад, стола. Чи можна зробити так само, як ви тільки-но робили з малими пред­метами?

  1. Робота з підручником.

  1. Розгляньте малюнок і план столів (С. 89). Знайдіть у тексті відповідь на перше запитання.

  2. Прочитайте на С. 90, що таке масштаб і як він записується.

  3. Розгляньте на С. 91 малюнок і план місцевості, зверніть увагу на умов­ні знаки до плану місцевості.

  4. За допомогою матеріалу підручника порівняйте малюнок і план місце­вості та дайте відповіді на запитання.

  • Чим різняться малюнок і план місцевості?

  • Хто користується планом місцевості?

  1. Закріплення та осмислення знань Бесіда.

  • Що таке план предмета?

  • Про що свідчить масштаб?

  • Чим різняться малюнок і план?

  • Що таке план місцевості?

  • Як зображуються предмети на плані місцевості?

  • Що означає масштаб на плані місцевості?

  • Як предмети розміщуються на плані місцевості?

  • Як визначити сторони горизонту на місцевості?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]