Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Бібліотека журналу.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
411.85 Кб
Скачать
  1. Узагальнення та систематизація знань учнів

  • Про що йшлося на сьогоднішньому уроці?

  • Що нового ви дізналися?

  • Що вам сподобалося?

  • Що вам найбільше запам’яталося?

  • Покажіть на карті зону мішаних лісів.

  1. Домашнє завдання

Прочитати статті «Природні зони України», «Мішані ліси».

Творче завдання: намалювати рослину або тварину зони мішаних лісів і розповісти про неї за планом.

УРОК 17 Тема. Степ і лісостеп. Рослини і тварини степів

Мета: продовжувати формувати поняття про природні зони України; сформувати поняття степи, уявлення про лісостеп; продовжувати формува­ти навички роботи з географічними картами, підручником, зошитом; роз­вивати спостережливість, пізнавальний інтерес, уміння встановлювати при- чинно-наслідкові зв’язки; виховувати любов і дбайливе ставлення до при­роди, патріотичні та естетичні почуття.

Обладнання: карта природних зон, фізична карта України, таблиці, ма­люнки, фотокартки, гербарії, репродукції картин художників.

ХІД УРОКУ

  1. Організація класу

  1. Фронтальна бесіда.

  • Яку тему вивчали на минулому уроці?

  • Яку частину України займає зона мішаних лісів?

  • Чому ця зона так називається? Чи є інші назви у цієї зони?

  • Як рослинний світ Полісся залежить від форми земної поверхні і по­годи?

  • Які ще природні умови впливають на різноманітність рослинного сві­ту Полісся?

  • Які охоронні заходи щодо збереження природних багатств здійсню­ються в зоні мішаних лісів?

  1. Робота з картками.

Завдання 1. Покажіть на картах зону мішаних лісів; розкажіть про фор­ми земної поверхні, водойми та ознаки пір року на Поліссі.

Завдання 2. Покажіть на таблиці яруси лісу; розкажіть про рослини кож­ного ярусу; поясніть, чому рослинний світ у зоні мішаних лісів є таким різ­номанітним.

Завдання 3. Покажіть на таблиці і малюнках тварин зони мішаних лісів; розкажіть, до яких груп вони належать; поясніть, чому в лісах такий різно­манітний світ. Навіщо був створений Подільський заповідник?

Завдання 4 (для двох учнів). Складіть будь-які ланцюги живлення, що є характерними для зони мішаних лісів.

  1. Мотивація навчальної діяльності

Демонстрація ілюстрацій трьох зон: мішаних лісів, лісостепу, степу. Заслуховування декількох повідомлень учнів, що підготовлені вдома про рослини і тварини степової зони.

  • Про що ж йтиме мова сьогодні на уроці? Якою є тема уроку?

  1. Повідомлення теми і завдань уроку

  2. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда.

  • Знайдіть на карті природних зон України зону, що розташована на південь від зони мішаних лісів, назвіть її.

  • Яка зона змінює лісостепову зону?

  • Якими ви уявляєте ці дві зони?

  • Порівняйте їх за ілюстраціями.

  • Чим відрізняються рослини цих зон від рослин зони мішаних лісів?

  • Чим відрізняється тваринний світ цих зон від тваринного світу мі­шаних лісів?

  1. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

  1. Розповідь учителя з демонстрацією ілюстрацій.

  1. Розташування лісостепової зони і зони степу.

  2. Особливості земної поверхні.

  3. Характерні ознаки пір року.

  4. Види водойм.

  5. Види ґрунтів.

  6. Охорона природи.

  1. Робота з картами України.

  1. Ще раз уважно подивіться на карту природних зон, запам’ятайте розта­шування лісостепової і степової зон, знайдіть орієнтири (кордони з ін­шими країнами, водойми тощо).

  2. Спробуйте зіставити фізичну карту і карту природних зон України, об­межте на фізичній карті лісостепову і степову зони.

  3. Визначте, які форми земної поверхні зустрічаються в лісостеповій зоні і в степах.

  1. Робота з підручником (С. 124—127).

  1. Прочитайте статтю на С. 124—125 і підготуйте відповіді на запитання.

  • Які рослини переважають у зоні лісостепу? Чому?

  • В якій послідовності розвивається трав’яниста рослинність? Чому?

  • Розгляньте малюнок на С. 125 і назвіть ознаки кожної рослини, за­вдяки яким вона пристосовується до життя в степу.

  • Що означає слово пристосовуватися?

  1. Попрацюйте в парі із сусідом по парті з рубриками «Пригадайте», «По­міркуйте» (С. 126—127).

  2. Прочитайте статтю «Тварини степів» на С. 126 і підготуйте відповіді на запитання.

  • Тварини яких груп водяться в степу?

  • Як вони пристосувалися до життя в степах?

  • Які кормові зв’язки ви помітили серед жителів степів?

  1. Закріплення та осмислення знань

Бесіда.

  • Чому територію України умовно поділяють на природні зони?

  • Які природні зони в Україні ви вже знаєте?

  • Чим відрізняються природні умови зони мішаних лісів і степів?

  • Сим відрізняються рослини Полісся і степу?

  • У чому полягає відмінність тваринного світу цих природних зон?

  1. Узагальнення і систематизація знань

  1. Робота з підручником і картами.

Виконайте «Практичні завдання» (С. 127) за допомогою фізичної карти України, карти природних зон і текстів підручника.

  1. Робота в зошиті.

Завдання на С. 46.