Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Бібліотека журналу.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
411.85 Кб
Скачать
  1. Узагальнення та систематизація знань учнів

  • Діти, що ви дізналися нового на сьогоднішньому уроці?

  • Як обертається Земля?

  • До чого приводить обертання Землі навколо своєї осі? А навколо Сонця?

  1. Домашнє завдання

Прочитати у підручнику статті «Чому буває день і ніч», «Чому змінюють­ся пори року». Дати відповіді на запитання після текстів. Уміти пояснити за допомогою глобуса, що спричинює зміну дня і ночі; пір року.

УРОК 4

Тема. Нагрівання поверхні Землі сонячними променями

Мета: ознайомити учнів із тепловими поясами Землі та причиною їх виник­нення; розвивати науковий світогляд; виховувати інтерес до наукових знань.

Обладнання: глобус, телурій, схема теплових поясів Землі.

ХІД УРОКУ

  1. Організація класу

  2. Перевірка домашнього завдання

  1. Фронтальне опитування.

  • Якою є причина зміни дня і ночі? А як думали про це люди в давнину?

  • Чому на Землі відбувається зміна пір року?

  • Коли під час руху Землі навколо Сонця в північній півкулі настає літо, а коли — зима?

  1. Групова робота.

  1. група. Продемонструвати дослід зміни дня і ночі з глобусом і електро­лампою. Пояснити це явище.

  2. група. За допомогою таблиці пояснити, як відбувається зміна пір року.

  3. група. Поміркуйте, чи відрізнялися б пори року північної та південної півкуль Землі, якби її уявна вісь не була нахилена? Поясніть свою думку.

  1. Актуалізація опорних знань

  • Що є джерелом енергії, що несе на Землю світло і тепло?

  • Як змінюється висота Сонця на небосхилі у різні пори року?

  • Чи однаково освітлюються північна і південна півкулі?

  • Ось сьогодні ми з вами дізнаємося, як нагрівається поверхня Землі сонячними променями.

  1. Робота над новим матеріалом

  1. Розповідь учителя на основі схематичного малюнка теплових поясів Зем­лі (С. 83 підручника).

  • Вам уже відомо, що Земля має вигляд кулі. Тому на її поверхню по­трапляє неоднакова кількість сонячного світла та тепла: біля полюсів мен­ше, на екваторі — більше. Залежно від цього, земну поверхню умовно поді­ляють на три частини, які називають тепловими поясами Землі.

Погляньте на схему. У кожній півкулі ви бачите три теплових пояси: жар­кий, помірний, холодний.

У жаркому поясі сонячні промені падають на Землю майже весь час пря­мовисно. Тому ця частина поверхні Землі отримує багато тепла. Тут цілий рік жарко і не буває зими. Замість зими і літа розрізняють сухий період року, коли випадає дуже багато опадів, і дощовий — період злив.

Другий тепловий пояс — помірний. На поверхні помірного поясу про­мені Сонця падають по-різному, залежно від пір року: взимку — косо, а влітку — пряміше. А тому зимового дня земна поверхня нагрівається слабо. У цей час дні є короткими, а ночі — довгими. Влітку ж Сонце під­німається високо над горизонтом, і сонячні промені, що падають на Зем­лю прямовисно, добре нагрівають земну поверхню. Між цими порами року є ще прохолодні — весна і осінь. Коли ж до Сонця більше обернена північна півкуля, то простір навколо північного полюса весь час освітле­ний. Тобто там тривалий час панує полярний день. У цей час на полюсі Сонце не заходить за горизонт протягом шести місяців. Взимку, коли пів­нічна півкуля менше освітлюється і нагрівається Сонцем, Північний по­люс тривалий період перебуває в тіні. Там панує довга полярна ніч (теж шість місяців).

  1. Практична робота. Дослід із глобусом або телурієм.

  • Ось посередині стола встановимо електричну лампочку. Навколо неї об­несемо глобус так, щоб напрям нахилу осі був постійним. Що ви помітили?

  • Правильно. Під час зміни положення глобуса відносно джерела світ­ла краще освітлюється (а відносно Землі і нагрівається) то північна, то пів­денна півкулі.

Фізкультхвилинка

  1. Осмислення учнями знань

  1. Робота з підручником.

Опрацювання статті «Як поверхня Землі нагрівається сонячними про­менями».

  1. Відповіді на запитання.

  • Скільки є теплових поясів, і як вони називаються?

  • Чому виникають теплові пояси на Землі?

  • Чим теплові пояси Землі відрізняються між собою?

  1. Робота у зошитах із друкованою основою (С. 20—21).

  1. Підсумок уроку

  • Про що ви сьогодні дізналися на уроці?

  • Як же змінюється кількість сонячного тепла, яке отримує поверхня Землі, від екватора до полюсів?

  • В якому тепловому поясі розташована Україна?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]