Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Бібліотека журналу.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
411.85 Кб
Скачать
  1. Узагальнення та систематизація знань учнів

Робота в зошиті із друкованою основою.

  1. Домашнє завдання

Прочитати статтю «Земля — планета Сонячної системи».

Дати відповіді на запитання до цього тексту.

УРОК 3

Тема. Як обертається Земля. Зміна дня і ночі. Зміна пір року

Мета: сформувати уявлення про зміни дня і ночі, пір року на земній кулі; продовжувати формувати вміння встановлювати причинно-наслід- кові зв’язки.

Обладнання: глобус, телур, джерело світла (свічка, настільна лампа); схе­ми обертання Землі навколо своєї осі і Сонця.

ХІД УРОКУ

  1. Підсумок фенологічних спостережень

  • Яким сьогодні є стан неба?

  • Якою є температура повітря? Чи йде дощ?

  • Вкажіть напрям вітру.

  • Що ви зауважили, коли йшли до школи?

  • Як змінилася праця людей восени?

  1. Перевірка засвоєних знань, умінь та навичок Фронтальне опитування.

  • Що таке глобус?

  • Яку форму має глобус? Чому?

  • Якими є кольори на глобусі і що вони позначають?

  • Що таке полюси?

  • Що таке вісь?

  • Що таке екватор?

  • На які частини поділяє екватор земну кулю?

  • Хто з мореплавців і як довів, що Земля — куля?

  • Як учені вивчають Космос?

  • Що є супутником землі? Які його розміри?

  • Які стадії місяця ви спостерігали?

  1. Мотивація навчальної діяльності, актуалізація знань учнів

Відгадування загадки.

  1. Коли мати входить в хату,

Всіх вона вкладає спати.

Як батько заходить,

Всіх на ноги підводить.

Хто зуміє відгадати:

Що за батько, мати? (День і ніч)

Аналізується зміст загадки, діти відгадують її.

  • Чому буває день і ніч? Чому в природі змінюються пори року? Як це відбувається? На ці запитання ви дасте відповідь, коли вивчите тему сьогод­нішнього уроку. Прочитайте її.

(Назва теми записана на дошці.)

  1. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

Ознайомлення учнів зі змінами дня і ночі.

  • Люди помітили, що вранці сонце сходить із-за горизонту. Опівдні під­німається, а ввечері заходить за лінію горизонту. Чому так відбувається? По­міркуємо разом, скориставшись глобусом.

Земля обертається навколо своєї осі із заходу на схід. У зв’язку із цим, до Сонця обертається то одна, то інша сторона планети. Та частина зем­ної кулі, що обернена до Сонця, освітлюється його промінням. Тут буде день. На протилежній стороні у цей час — ніч. Вона не освітлюється сон­цем. Один повний оберт Землі навколо своєї осі називається добою. Пов­ний оберт означає, що Земля повертається у те положення, з якого вона по­чала обертання. (Усі слова вчителя ілюструються роботою з глобусом.) Доба триває 24 години.

Після цього учням доцільно показати, як освітлюється пласка поверх­ня. Чим відрізняється освітлення пласкої поверхні від опуклої’? (Пласка по­верхня освітлюється рівномірно, а опукла — нерівномірно.)

  1. Систематизація, узагальнення засвоєних знань, умінь і навичок

  • Через що проходить уявна вісь Землі?

  • Чому вона називається уявною?

  • В якому напрямку рухається Земля навколо своєї осі?

  • Коли буває день (ніч)?

  • Що називається добою?

  • Скільки триває доба?

  1. Застосування знань, умінь і навичок

На С. 81 підручника розгляньте малюнок.

Розкажіть про зміну дня і ночі.

Поставте глобус проти світла, наприклад, лампи або свічки.

На яких материках на глобусі ніч, а на яких — день? Чому?

  • Нехай яке-небудь джерело світла (лампа, свічка) буде виконувати роль Сонця. Поставте глобус проти нього. Обертайте повільно глобус навколо його осі. Поясніть, чому ранок змінюється днем, день — вечором, вечір — ніччю.

  • Земля обертається навколо своєї осі із заходу на схід. Якими є наслід­ки цього обертання?

  • Доба триває 24 години. Чим це пояснюється?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]