Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Бібліотека журналу.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
411.85 Кб
Скачать
  1. Підсумок уроку

  2. Домашнє завдання

  1. Опрацювати статті підручника «Лісостеп і степ», «Рослини і тварини сте­пу» (С. 123—127), вміти відповідати на запитання.

  2. Закінчити виконання завдань на С. 46 зошита.

  3. Виконати творче завдання: дібрати фактичний та ілюстрований матеріал для підготовки повідомлень на тему «Південний берег Криму».

УРОК 18 Тема. Південний берег Криму. Рослини і тварини Південного берега Криму

Мета: формувати в учнів уявлення про своєрідність природи Південно­го берега Криму, про причини цієї своєрідності; розвивати в учнів мислен­ня, уяву; виховувати любов до природи, бажання глибше пізнати, відвіда­ти заповідні місця.

Обладнання: фізична карта України, гербарії рослин, ілюстрації із зо­браженням природи Південного берегу Криму і його здравниць.

ХІД УРОКУ

  1. Перевірка домашнього завдання

  1. Індивідуальне (усне) опитування.

  1. Розповісти про тварини степу. Як вони пристосувалися до умов життя в степу?

  2. Розповісти про рослини степу. Які з них занесені до Червоної книги?

  3. Назвати і показати на фізичній карті заповідники степу.

  1. Природничий диктант.

Впізнайте і запишіть за описом жителів степу.

  1. Рослина з вузькими довгими листками. Її корінь нагадує пучок, а зер­нятко має довгий шлейф. Вітер підхоплює його і переносить на великі відстані.

  2. Дуже гірка рослина з різким ароматом. Худоба її не їсть.

  3. Комаха із довгими задніми ногами, швидко і далеко стрибає.

  4. Ці птахи мають загнутий дзьоб, гострі пазурі і добре розвинутий зір. Вони полюють на ховрахів, мишей.

  5. Пташка прилітає ранньої весни. Гніздиться прямо на землі. Гніздо бу­дує у вигляді ямки, що вистелена травою. Її дзвінкий спів лунає над по­лем із величезної висоти.

  6. Ці рослини квітнуть ранньою весною. У підземних частинах стебел ще влітку відкладаються поживні речовини.

1 правильна відповідь — 2 бали.

Взаємоперевірка учнями.

Підсумок домашнього завдання. Оцінювання.

  1. Повідомлення теми і мети уроку

Учитель

У ці холодні дні зимові так хочеться тепла.

Вирушаймо всі до моря, відпочинем, дітвора!

На Південний берег Криму буде подорож у нас.

Це куточок України — рідний і близький для нас.

  • Отже, сьогодні на уроці ми розглянемо особливості природи рослин­ного і тваринного світу Південного берега Криму.

  1. Сприймання та усвідомлення учнями навчального матеріалу

  1. На уроці ми будемо працювати за таким планом, що записаний на дошці.

  1. Що розповідає карта про Південний берег Криму?

  2. Рослини Південного берега Криму.

  3. Тваринний світ.

  • Південний берег Криму — це смуга суші завширшки від 1 до 12 км між Кримськими горами і Чорним морем.

  1. Самостійна робота.

  • Про особливості, що сформували природу Південного берега Криму, ви зараз прочитаєте в підручнику на С. 127. (Учні відповідають: багато тепла, світла, гори захищають Південний берег Криму від холодних північних вітрів, вода моря взимку обігріває сушу і повітря над узбережжям.)

Фізкультхвилинка

Ми стомилися всі трішки,

Хай спочинуть ручки, ніжки.

Ми стомились вже сидіти,

Хочем трошки походити,

Зазирнути у віконце,

Потягнутися до сонця,

Наче м’ячик, пострибати.

Знову будем працювати.

  1. Розповідь учителя про рослинний світ із демонстрацією зразків гербарію

та ілюстрацій.

  • Рослинний світ є багатим та різноманітним. Цьому сприяє особ­ливість розташування Південного берега Криму. Тут ми зустрінемо росли­ни з інших природних зон — бук, граб, дуб, клен, березу. Але в Криму є рос­лини, що ростуть тільки тут: кипарис, магнолія, лавр, олеандр, суничне де­рево, сосна кримська, ялиця.

  1. Самостійна робота з підручником (С. 129).

  • Прочитайте про тварин, які живуть у Криму.

  1. Робота в зошиті із друкованою основою (С. 56).

  • Підкресліть назви тварин, які живуть у Криму.

  1. Розповідь учителя про Крим, про його рекреаційні можливості.

  • Цілюща морська вода і теплий морський вітерець, мінеральні джере­ла, мальовничі пляжі, розкішна рослинність — все це в комплексі впливає на організм людини, поліпшує її самочуття, відновлюючи здоров’я та силу. Тут побудовано багато санаторіїв, безліч баз відпочинку, в тому числі дитя­чих. Вже кілька десятиліть діє міжнародний дитячий центр «Артек», де від­почивають діти з багатьох країн.

іУ. Узагальнення та систематизація знань

  • Де розташований Південний берег Криму? Покажіть на карті України.

  • Якими є особливості пір року в Криму?

  • Які рослини там ростуть?

  • Які тварини проживають?

  • Чому люди їдуть у Крим відпочивати?