
- •Матеріал
- •Задача №1. Визначення допусків гладких циліндричних з’єднань
- •Задача №2. Визначення виконавчих розмірів та допусків гладких граничних калібрів
- •Позначення
- •Задача 3. Визначення допусків посадкових поверхонь для підшипника кочення
- •З таблиці 3.1 беремо вихідні дані для розрахунків.
- •Задача №4. Розрахунок розмірного ланцюга при забезпеченні точності вихідної ланки
- •Теоретико-ймовірнісний метод
- •Задача № 5. Визначення допусків різьбового з'єднання
- •Задача № 6. Встановлення числових значень допусків зубчастої передачі
- •Контроль товщини зубів за спільною нормаллю
- •Контроль товщини зубів за постійною хордою
- •Визначення деяких відхилень при оформленні рисунка зубчастого колеса
- •Задача №7. Визначення допусків шліцьового з'єднання (таблиця 7.2)
- •Задача № 8. Визначення допусків шпонкового з'єднання
- •Список рекомендованої літератури
Задача 3. Визначення допусків посадкових поверхонь для підшипника кочення
Завдання. Для підшипника кочення, посадженого на суцільний вал:
визначити посадки внутрішнього й зовнішнього кілець;
побудувати розташування полів допусків;
зробити перевірку на наявність посадкового зазора за найбільшим натягом обраної посадки;
визначити виконавчі розміри посадкових поверхонь;
дати складальне креслення вузла.
З таблиці 3.1 беремо вихідні дані для розрахунків.
Дано: Підшипник N 313, клас точності ‑ 0.
Радіальне навантаження Fг= 835 (Н).
Осьове навантаження відсутнє.
Навантаження: - внутрішнього кільця ‑ місцеве;
- зовнішнього кільця - циркуляційне.
Навантаження з помірною вібрацією, перевантаження до 150%. Корпус чавунний, нероз‘ємний.
Рішення
1. Визначають тип підшипника і його основні розміри.
Підшипник 313 кульковий, радіальний, однорядний, середньої серії.
Розміри: внутрішній діаметр d = 65 мм; зовнішній діаметр D = 140 м; ширина в=33мм; радіус заокруглення r = 3,5 мм.
Таблиця
3.1
‑ Вихідні
дані до задачі 3
2. Інтенсивність навантаження визначають за формулою:
;
де Fr ‑ радіальне навантаження, Br - робоча ширина посадкового місця;
Bp = B - 2r = 33 - 2 * 3,5 = 26 мм.
K1 - динамічний коефіцієнт: при перевантаженні до 150%, помірних поштовхах і вібрації K1= 1; при перевантаженні до 300%, сильних ударах і вібрації K1= 1,8;
K2 ‑ коефіцієнт, що враховує ступінь ослаблення посадкового натягу при порожнистому валі або при тонкостінному корпусі, при суцільному валі K2= 1,
K1 =1, K2 = 1.
3. За знайденою інтенсивністю навантаження з таблиць 3.2 і 3.3 знаходимо:
поле допуску вала для внутрішнього місцевого навантаженого кільця на вал – h6;
поле допуску для отвору в корпусі (корпус чавунний, нероз‘ємний, навантаження зовнішньої обойми циркуляційне) – К7.
4. Граничні відхилення для вала й отвори в корпусі визначають за таблицями допусків і посадок.
Для вала 65h6:
‑ верхнє відхилення вала es = 0 мкм;
‑ нижнє відхилення вала ei = -19 мкм;
найбільший граничний розмір вала:
dmax = d + es = 65 + 0 = 65 мм;
найменший граничний розмір вала:
dmin = d + ei = 65 + (-0,019) = 64,981 мм;
допуск розміру вала:
Td = dmax + dmin = 65 – 64,981 = 0,019 мм.
Для отвору в корпус 140К7:
‑ верхнє відхилення отвору ES = +10 мкм;
‑ нижнє відхилення отвору EI = -25 мкм;
найбільший граничний розмір отвору:
Dmax = D + ES = 140+0,010=140,010 мм;
найменший граничний розмір отвору Dmin = D + EI = = 140 + ( -0,025) = 139,975 мм; допуск розміру отвору TD= = Dmax - Dmin = 140,010-139,975=0,035 мм.
Граничні відхилення зовнішнього й внутрішнього кілець підшипника визначають за таблицею 3.4.
Внутрішнє кільце 65; 0 клас:
‑ верхнє відхилення ESn = 0 мкм;
‑ нижнє відхилення EIn = - 15 мкм
І
ндекс
n позначає відхилення кілець
підшипника.
‑ найбільший граничний розмір кільця dmax = d + + ESn = 65+0=65 мм;
‑ найменший граничний розмір dmin = d + EIn = 65+ + (-0,015)=64,985 мм;
‑ допуск внутрішнього кільця Td = dmax - dmin = 65-64,985=0,015 мм.
Зовнішне кільце 140 клас 0; ‑ верхнє відхилення esn= 0 мкм;
‑ нижнє відхилення ein = -18 мкм;
‑ найбільший граничний розмір кільця Dmax = D + + esn = 140+0=140 мм;
‑ найменший граничний розмір Dmin = D - ein = = 140+(-0,018)=139,982 мм;
‑
допуск
кільця TD = Dmax - Dmin = 140-139,982=0,018 мм.
Основні параметри з'єднання вала з внутрішньою обоймою:
найбільший натяг Nmax = es'-EIn= 0-(-15)=15 мkм;
найбільший зазор: Smax = ESn-ei' = 0-(-19)=19 мkм;
середній (імовірний) зазор
мkм;
допуск посадки TS = TDn +Td/ = 15 + 19=34 мкм.
З графічної побудови очевидно (рис.3.1), що з'єднання відноситься до перехідної посадки.
Основні параметри з'єднання корпуса із зовнішньою обоймою:
найбільший зазор: Smax = ES/-ein = 10-(-18)=28 мkм;
найбільший натяг Nmax = esn - EI' = 0- ( - 25)=25 мkм;
середній зазор Sm = 0,5
(Smax - Nmax) =(28 - 25)/2 = = 1,5 мkм;
допуск посадки із зазором TS = TD/ + Tdn = 35+18=53мkм.
0
0
а
б)
Рисунок 3.1 ‑ Графічне зображення полів допусків з'єднань підшипника: а) - внутрішнього кільця і вала; б) - зовнішнього кільця і корпуса
Щоб уникнути розриву кілець, найбільший натяг посадки не повинний перевищувати значення припустимого натягу (Nприп), обумовленого формулою:
,
де [s] - припустима напруга на розтяг, для шарикопідшипникової сталі [s] = 400 мПа;
N' - допоміжний розмір, що залежить від розмірів внутрішнього кільця підшипника:
N
=
=
мм,
де
d0
= d + (D-d)/4 =
мм.
Середнє значення N' для підшипників легкої серії - 2,8; середньої - 2,3; важкої - 2,0.
Оскільки при обраній посадці h6 найбільший натяг Nmax = 0,015 мкм, то, отже, запас міцності кільця цілком достатній.
Відповідно до ГОСТ 3325-85 граничні похибки форми посадкових поверхонь при монтажі підшипників 0 і 6 класів точності не повинні перевищувати за овальністю і конусоподібністю 0,5 допуску на розмір.
Таким чином, припустима овальність і конусоподібність шийки вала повинна бути не більше ніж 0,519 мкм0,010 мм. Припустима овальність і конусоподібність отвору в корпусі повинні бути не більше ніж 0,5 35 мкм0,018 мм. Шорсткість посадкових поверхонь отвору в корпусі і валів повинні бути відповідно Ra = 2,5 - 1,25 мкм для посадки підшипників класу 0 і Ra = 1,25 - 0,63 для посадки підшипників класу 6.
0,01
0,018
Рисунок 3.2 ‑ Ескізи посадочних поверхонь підшипників