
- •Тренування особового складу
- •Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
- •Вивчення нового матеріалу
- •Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Правила поведінки з пораненими на полі бою.
- •Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
- •Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •І зберігання.
- •Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Вивчення нового матеріалу
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Тренування особового складу
- •Вивчення нового матеріалу
- •Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Домашнє завдання
- •Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
- •Підбиття підсумків уроку
- •Шикування особового складу (двошеренговий стрій).
Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
Нагадування теми навчально-виховної мети та ступенів її досягнення.
Виконання завдань у Робочому зошиті на с. 1. (Правильні відповіді на тестові завдання: 1а; 2а; 36; 46).
Підбиття підсумків уроку
Зробити загальну оцінку класу.
Відмітити кращих учнів на занятті.
Перевірка ступеню засвоєння нового матеріалу учнями.
Домашнє завдання
Вивчити основні тезиси стратегічних цілей ЄС стосовно України.
Прочитати відповідний параграф підручника «Захист Вітчизни. 11 клас».
З
/
аписати в зошит розвиток відносин України з ЄС у сфері військового співробітництва.А
РОЗДІЛ II. МІЖНАРОДНЕ ГУМАНІТАРНЕ ПРАВО
Тема уроку. Правила поведінки учасників військових дій.
Мета:
ознайомити з правилами поведінки учасників бойових
Дій;
вивчити поняття правил поведінки з військовополоненими, противником та цивільним населенням;
узагальнити та систематизувати знання з розвитку відносин ЄС і України;
тренувати рух стройовим кроком у складі взводу. Відповідь на привітання під час руху;
виховувати повагу до законодавства України, любов до Батьківщини, дисциплінованість, мужність та гордість за Збройні сили України.
Очікувані результати:
учень повинен характеризувати кодекс поведінки учасника бойових дій, міжнародні розпізнавальні знаки; називати правила поведінки учасника військових дій; вміти обґрунтовувати необхідність дотримання правил поведінки солдата в бою згідно норм МГП.
Обладнання та матеріали:
плакат із правил поведінки учасника бойових дій, малюнки міжнародних пізнавальних знаків, підставка для стендів, транслятор слайдів, екран.
Базові поняття й терміни:
Правила поведінки з пораненими на полі бою противником.
Правила поведінки з військовополоненими.
Правила прведінки з цивільним населенням в районі бойових дій.
Форма проведення:
теоретичне заняття.
Методи проведення:
розповідь, бесіда, пояснення.
Місце проведення:
місце для вивчення стройових прийомів (вступна частина, тренування), класна кімната.
Тип уроку:
комбінований.
С
.. .t 2 хв. ... 5 хв.
... 7 хв. .. 16 хв.
10 хв. . З хв. . 2 хв.
труктура урокуОрганізаційний етап
Тренування особового складу
Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
Вивчення нового матеріалу
Правила поведінки з пораненими на полі бою.
Правила поведінки з військовополоненими.
Правила поведінки з цивільним населенням в районі бойових дій.
Узагальнення, систематизація й контроль знань
та вмінь учнів
Підбиття підсумків уроку
Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Шикування особового складу (двошеренговий стрій).
Привітання та доповідь викладачу.
Перевірка готовності до заняття.
Тренування особового складу
Рух стройовим кроком у складі взводу. Відповідь на привітання під час руху.
Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
Опитування особового складу (узагальнення знань, отриманих на минулому занятті).
Фронтальна бесіда з елементами розповіді.
Розвиток відносин України з Європейським союзом у сфері безпеки.
Розвиток відносин України з Європейським союзом у сфері військового співробітництва.
Оголошення теми та навчально-виховної мети заняття.
Вивчення нового матеріалу
Правила поведінки з пораненими на полі бою.
Як у ході воєнних дій, так і після виконання поставленого завдання, командир повинен вжити всіх заходів щодо розшуку і збору поранених, хворих та осіб, які потерпіли корабельну аварію (аварію літального апарата), а також щодо захисту їх від мародерства і забезпечення їм необхідного догляду.
Усім пораненим, хворим і особам, які потерпіли корабельну аварію (аварію літального апарата), незалежно від того, до якої сторони вони належать, в максимально можливій формі та у найкоротші терміни надаються медична допомога і догляд, яких потребує стан їхнього здоров’я.
Командири, які змушені залишити противнику поранених або хворих, повинні залишити разом з ними для догляду, наскільки дозволяє обстановка, частину свого санітарного персоналу та необхідного спорядження.
Тільки-но дозволить обстановка, командири повинні організувати реєстрацію даних, які сприяють встановленню особистості поранених, хворих та осіб, які потерпіли корабельну аварію (аварію літального апарата). Наприклад, дані посвідчення особи, особливості поранення або захворювання тощо.
Командири можуть звертатись із закликом до місцевих жителів та гуманітарних організацій добровільно збирати поранених і хворих та доглядати за ними, за умови, що такі дії будуть здійснюватись під контролем військового командування.
Організація своєчасного розшуку, збору, розпізнавання та виносу з поля бою, поховання тіл загиблих та померлих військовослужбовців є одним із обов’язків командирів.
Командири можуть звернутися до цивільного населення, суспільствам допомоги, таким, як Національні суспільства Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, а також до капітанів нейтральних торговельних судів, яхт і інших плавучих засобів із закликом підбирати і надавати догляд пораненим і потерпілим в аварії корабля, а також підбирати і розпізнавати мертвих.
Правила поведінки з військовополоненими.
Захоплені військовополонені (комбатанти) повинні: бути піддані обшуку і роззброєні; одержувати захист;
при необхідності одержувати медичну допомогу; бути евакуйовані.
Роззброювання містить у собі пошук і вилучення встаткування і документів, що представляють військову цінність (наприклад, боєприпасів, карт, наказів, матеріалів телекомунікаційного зв’язку і кодів). Таке встаткування і документи стають військовими трофеями.
Військовополонений має право залишити в себе посвідчення особи і розпізнавальний медальйон, особисте майно, нагороди, знаки розрізнення, предмети, що мають суб’єктивну цінність, а також військове обмундирування і захисне встаткування, наприклад, сталеву каску, протигаз і захисний одяг. Чекаючи евакуації захоплені комбатанти: не повинні без необхідності піддаватися небезпеці воєнних дій;
не повинні принуждатися до участі в діях, що мають військовий характер і мету;
повинні бути захищені від актів насильства, образ і принижень;
у разі потреби одержувати першу медичну допомогу.
Евакуація із зони воєнних дій повинна бути організована і почата, як тільки це дозволять обставини.
У випадку виникнення сумніву щодо юридичного статусу осіб, що безпосередньо приймали участь у воєнних діях, до таких осіб варто ставитися як до військовополонених і евакуювати їх із зони воєнних дій. Для полегшення остаточного визначення їхнього статусу по каналах евакуації рекомендується повідомляти обставини, при яких вони були захоплені.
З військовополоненими слід поводитись гуманно, не допускати щодо них актів насильства та залякування.
Військовополонені у повному обсязі зберігають свою цивільну правоздатність, якою вони користувались до полону.
Пораненим і хворим із числа військовополонених повинна надаватись своєчасна медична допомога.
До офіцерів та військовополонених, які прирівняні до них, необхідно ставитися з повагою, відповідною до їхнього звання та віку.
Військовополонені підпорядковуються законам, військовим статутам і наказам тієї держави, збройні сили якої їх захопили. Остання має право вжити судових або дисциплінарних заходів відносно будь-якого військовополоненого, який скоїв порушення цих законів, військових статутів або наказів. Військовополонений може бути покараний лише один раз за один і той же проступок або по одному і тому ж звинуваченню.
Статус військовополоненого і право на відповідне поводження з ним набирають силу з моменту взяття військовослужбовця у полон.
Військовополонений зобов’язаний пред’являти своє посвідчення особи за будь-якої вимоги.
Посвідчення особи у військовополоненого не вилучається, а за відсутності такого йому оформляється і видається тимчасове посвідчення особи.
Правила поведінки з цивільним населенням в районі бойових
дій.
Цивільне населення та окремі цивільні особи знаходяться під захистом, який забороняє:
перетворювати їх в об’єкти нападу;
використовувати для захисту певних пунктів або районів від нападу противника (зокрема, для захисту військових об’єктів);
здійснювати напади невибіркового характеру.
Жінки і діти користуються особливою повагою, міжнародне гуманітарне право передбачає їх захист від зґвалтування, примусу до проституції та будь-яких інших непристойних зазіхань. У місцях позбавлення волі матері і діти повинні розташовуватися разом.
Цивільні особи, які підозрюються в участі у збройному конфлікті, затримуються і передаються правоохоронним органам. До моменту передачі забезпечується їхня охорона від можливого зазіхання на фізичну недоторканність.
Забороняється знищення, вивіз або приведення в несправність об’єктів, що необхідні для виживання цивільного населення (запасів продуктів харчування, сільськогосподарських районів, у яких виробляються продукти харчування, посівів, худоби, споруд, призначених для постачання питною водою і збереження її запасів, іригаційних споруд тощо), якщо вони не використовуються в інтересах військових частин (підрозділів) противника або прямої підтримки їх бойових дій.
Знищення, вивезення або приведення в несправність таких об’єктів не повинно призводити до голоду та вимушеного
виїзду цивільного населення.
Припускається знищення, вивезення або приведення в несправність об’єктів, які необхідні для виживання цивільного населення, в інтересах оборони своєї національної території від вторгнення противника у разі воєнної необхідності.
Цивільні особи і особи, які не входять до складу озброєних сил, не є комбатантами. Вони не мають права брати участь в озброєних діях.
Цивільні особи не повинні піддаватися нападу, якщо тільки вони не беруть безпосередньої участі у військових діях.