Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Методичка логистика.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
6.11 Mб
Скачать

6. Визначення меж ринку

Задача 6.1. Визначити межі ринку для трьох транспортно-експедиторських підприємств А, В і С за наступними вихідними даними:

Собівартість послуг по організації відправлення одного контейнера:

Са – 2000 грн/конт.

Св – 2700 грн/конт. Сс – 2400 грн/конт.

Тариф на перевезення контейнера автотранспортом складає відповідно:

Та – 20 грн/конт*км

Тв - 25 грн/конт*км

Тс - 30 грн/конт*км

Відстань між підприємствами: А і В – 280 км, А і С – 200 км, С і В - 350 км.

А

В

С

Рис. 6. 1. Схема розташування підприємств

Методика і рішення. Просуваючи свої послуги на ринок збуту, кожне підприємство націлене визначити раціональні межі ринку, де воно буде мати переваги. Якщо припустити, що якість послуг різних підприємств однакова, то межі ринку будуть прямо залежати від собівартості послуг і затрат на перевезення, які в сумі складають ціну продажу:

Спрі = Сі + Стрі * Rі (6.1)

де Спрі – ціна продажу послуги (товару), і-го підприємства, грн.; Сі – собівартість послуги (товару), і-го підприємства, грн.; Стрі – тариф і-го підприємства на перевезення, грн./км; Ri – відстань від і-го підприємства до межі ринку, км.

Визначимо межі ринку для підприємств А і В.

Межею ринку для кожного підприємства є точка, яка визначається виходячи з умов рівності ціни продажу:

СпрА = СпрВ (6.2)

Ціна продажу для підприємства А буде дорівнювати:

СпрА = СА + СтрА * RA (6.3)

Ціна продажу для підприємства В буде дорівнювати:

СпрВ = СВ + СтрВ * RВ (6.3)

Так як відстань між підприємствами RАВ = 280 км, то RВ = RАВ – RА = 280 – RА;

Підставивши значення (6.3) і (6.4) в рівняння (6.2), отримаємо:

СА + СтрА * RA = СВ + СтрВ * (RАВ – RA), (6.5)

Чи: 2000 + 20 * RA = 2700 + 25 (280 – RA), звідки

RA = 7700/45 = 171 км, RВ = 280 – 171 = 109 км.

Тобто межа ринку для підприємств А і В проходить на відстані RA = 171 км від підприємства А і на відстані RВ = 109 км від підприємства В.

А RA = 171 RВ = 109

RА = 128

В

RС = 72 RВ = 185

С RС = 165

Рис. 6.2. Межі ринку

Аналогічно для підприємств В і С:

СпрС = СС + СтрС * RС = СС + СтрС * (RBC- RB) (6.6)

З умови СпрС = СпрВ виходить:

СВ + СтрВ * RB = СС + СтрС * (RBC- RB) (6.7)

чи:

2700 + 25 * RB = 2400 + 30*(350 – RB)

З цього слідує:

RB = 10200/55 = 185 км.

RС = 350 – 185 = 165 км.

Аналогічно для підприємств А і С:

СпрС = СС + СтрС * RС = СпрА = СА + СтрА*(RAC - RC) (6.8)

чи:

RC = 3600/50 = 72 км.

RА = 200 – 72 = 128 км.

Межі ринку для підприємств А, В і С показано на рис. 6.2.

Варіанти вихідних даних для виконання індивідуальних завдань приведені в додатку 6.